۹۰ درصد حدنگاری اراضی ملی در استان کرمان انجام شد

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمان گفت: حدنگاری اراضی ملی در استان کرمان در حال انجام است و تا کنون از مرز ۹۰ درصد فراتر رفته است.

به گزارش کرمان نو به نقل از تسنیم، مهدی رجبی‌زاده با اشاره به اهمیت منابع طبیعی و حفظ آن در کشور اظهار داشت: شعار امسال هفته منابع طبیعی “ایران سرسبز، ایران قوی همه با هم، جهاد برای حفظ و احیای منابع طبیعی” است و مفهوم آن این است که ما اگر به دنبال ایران قوی هستیم، یکی از مولفه‌های اصلی اقتدار ایران، ایران سرسبز است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با اشاره به لزوم وجود پوششی گیاهی در کشور، چه پوشش مرتعی و چه پوشش جنگلی بیان کرد: ضرورت دارد که این پوشش گیاهی در کشور ما، یک پوشش پویا و رو به رشد و توسعه باشد.

وی با بیان اینکه ما در مجموعه منابع طبیعی و آبخیزداری چند وظیفه اصلی را به عهده داریم گفت: حفظ منابع طبیعی نخستین وظیفه ما در این مجموعه است و وظیفه داریم منابع طبیعی را که خداوند در اختیار ما قرار داده را حفظ کرده و آن را بهتر از آنچه که تحویل گرفتیم به نسل آینده تحویل دهیم.

رجبی‌زاده با اشاره به اینکه در این راستا احیا و توسعه منابع طبیعی، در قالب اجرای طرح‌های مختلف جنگل‌کاری و نهالکاری در مراتع، یکی از فعالیت‌های عمده ما در این مجموعه است افزود: یکی دیگر از کارهای اساسی که ما عهده‌دار آن در کشور هستیم “آبخیزداری و آبخوانداری” است.

وی با بیان اینکه ما وظیفه داریم از این میزان بارشی که خدواند نصیب ما می‌کند به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم ادامه داد: ما در این مجموعه وظیفه داریم کاری کنیم که بارشی که در کشور اتفاق می‌افتد به جای تبدیل شدن به جریان‌های سیلابی، به سمت سفره‌های آب زیرزمینی ما هدایت شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با اشاره به اینکه هدایت آب حاصل از بارندگی‌ها باعث تغذیه این سفره‌ها شده و حیات آبی یک منطقه، استان و یک کشور را تامین کند بیان کرد: ما در این ارتباط وظیفه سنگینی به عهد داریم و خوشبختانه با اقدامات انجام شده موفق شدیم در کشور و استان کرمان دستاوردهای خوبی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه حوزه آبخیز شمال استان کرمان چیزی در حدود ۱۰.۵ میلیون هکتار وسعت دارد گفت: تا کنون در شمال استان در نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار عرصه‌های این حوزه کار آبخیزداری انجام دادیم.

رجبی‌زاده با اشاره به اینکه با اقدامات انجام شده موفق شدیم، سالانه حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب را به سفره‌های آب زمینی شمال استان اضافه کنیم افزود: در قبال فعالیت‌های انجام شده ، احیای پوشش گیاهی ما نیز انجام می‌شود که از دستاورد دیگر ما است.

وی با بیان اینکه به عنوان یک دستگاه حاکمیتی در استان کرمان مسئولیت تفکیک انفال، حدنگاری اراضی و تعیین مالکیت‌های مردم و دولت را نیز به عهده داریم گفت: حدنگاری اراضی ملی در استان کرمان، با کمک سازمان ثبت اسناد استان در حال انجام است و حدنگاری اراضی ملی و عرصه‌های ملی استان تا کنون از مرز ۹۰ درصد فراتر رفته است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=86035
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.