آغاز عملیات مرمت و احیای باغ کلانتر کرمان از اوایل مردادماه

سید مصطفی آیت اللهی موسوی در جلسه بررسی و تعیین تکلیف وضعیت باغ تاریخی سالار کلانتر، با بیان اینکه مقرر گردید متولی موقوفه مدیرالملک با نظارت و مشارکت اداره کل میراث فرهنگی استان نسبت به مرمت این بنای تاریخی اقدام کند اظهار کرد: کاربری این باغ طی طرحی با هماهنگی استانداری، میراث فرهنگی، شهرداری و موقوفه تعیین خواهد شد، مرتبط با استفاده عموم مردم و انجام امور فرهنگی خواهد شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان به بهره برداری مناسب از باغ سالار کلانتر جهت رونق شهر کرمان و حوزه گردشگری تاکید کرد و افزود: باغ سالار کلانتر بنای تاریخی ارزشمندی است که در حال حاضر استفاده مناسبی از آن صورت نمی‌گیرد و لازم است که جهت جلوگیری از آسیب در اسرع وقت مرمت گردد.
به گزارش ایسنا موسوی به تهیه طرح مرمت این بنا از سوی میراث فرهنگی و آمادگی متولی موقوفه جهت همکاری در مرمت آن اشاره کرد و ادامه داد: هدف این است که ضمن مرمت، احیا و حفظ این بنای تاریخی، بهترین بهره برداری از آن انجام گیرد و رونقی را در شهر کرمان و حوزه گردشگری شاهد باشیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان در این نشست که با حضور متصرفان فعلی باغ برگزار شد، عنوان کرد: با توجه به اعلام متصرف مبنی بر کشت صیفی جات در محوطه باغ، حق متصرف طبق نظر کارشناسی برآورد و از هزینه اجاره کسر خواهد شد تا خسارت و زیانی به آنها وارد نشود.
وی تاکید کرد: با توجه به همکاری که متصرفان باغ دارند و آماده بدن طرح میراث فرهنگی، کار مرمت بنا از ابتدای مرداد ماه جاری آغاز می‌شود تا با نهایت تلاش طی یک سال اینده قابل بهره برداری باشد.
به گزارش ایسنا شفیعی معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان نیز در این جلسه عنوان کرد: به منظور طرح تشویقی، اعتباری از محل اعتبارات ملی برای مرمت باغ سالار کلانتر در نظر گرفته شده است.
وی با تاکید بر اینکه میراث آماده برپایی کارگاه مرمت است و طرح‌ها و اقدامات اضطراری را نیز دیده‌ایم، افزود: در حال حاضر 300 میلیون تومان اعتبار قرارداد برای انجام کارهای اضطراری در مرمت باغ سالار کلانتر دیده شده است و مابقی نیز تامین خواهد شد.
لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=30731
1 نظر
  1. […] فعالی با اشاره به اینکه در فاز دوم عملیات مرمت باغ سالار کلانتر کرمان مرمت کوشک مرکزی تکمیل می‌شود، گفت: در این فاز […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.