نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی


احتمال خروج طرح استفاده بهینه از آثار باستانی از دستور مجلس

نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «احتمالا طرح استفاده بهینه از آثار باستانی و گنج‌ها از دستور کار مجلس خارج می‌شود»، گفت که حدود ۵۰ نماینده در نامه‌ای به وزیر میراث فرهنگی خواسته‌اند که دولت لایحه‌ای برای حفظ و نگهداری میراث فرهنگی به مجلس ارائه کنند.

به گزارش کرمان نو به نقل از ایسنا، ذبیح الله اعظمی اظهار کرد: بعد از اعلام وصول طرح استفاده بهینه از آثار باستانی و گنج‌ها تعدادی از نمایندگان از جمله بنده امضاهای‌مان را پس گرفتیم که اکنون تعداد نمایندگانی که امضای‌شان را پس گرفته‌اند به حدود ۱۰ نفر می‌رسد.

وی یادآور شد که این طرح با ۴۶ امضا اعلام وصول شد که به نظر می‌رسد تعداد بیشتری از نمایندگان امضاهای‌شان را پس خواهند گرفت و از این رو احتمالا این طرح از دستور کار مجلس خارج می‌شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: از طرف دیگر حدود ۵۰ نماینده در نامه‌ای به وزارت میراث فرهنگی خواستار شدند که دولت لایحه‌ای برای حفظ و نگهداری از آثار باستانی و گنج‌ها و رفع خلأهای قانونی به مجلس بدهد تا مجلس در مصوباتی خلأهای قانونی را رفع کند. لذا ما منتظر لایحه دولت هستیم.

اعظمی گفت: آقای پژمانفر به عنوان طراح طرح استفاده بهینه از آثار باستانی و گنج‌ها به این نتیجه رسیده که باید دولت لایحه بدهد به همین دلیل نامه به وزارت میراث فرهنگی را تهیه و امضاها را جمع‌آوری کرد تا خلأهای قانونی رفع شود.

وی با اشاره به گنجینه‌های موجود در حوزه انتخابیه‌اش گفت: جیرفت دارای تمدن پنج تا هفت هزار ساله است که حفاری‌های غیر مجاز باعث خروج اشیاء عتیقه کشور شده که بخشی از آن حدود ۳۵ قطعه از انگلستان برگردانده شده که این جفایی در حق میراث فرهنگی منطقه بود.

وی در پایان گفت: در یکی از مواد این طرح موضوع باستان شناسی تخصصی آمده بود. در ابتدا حفاری‌های غیر مجاز را ممنوع اعلام کرده که هر کسی اقدام به آن کند مشمول مجازات می‌شود اما در بخش پایانی بحث اشتغالزایی از طریق حفاری اشاره شده بود که همین مشکلات را به وجود آورده، از این رو ما امضای ‌مان را پس گرفتیم.لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=88870
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.