حفظ و احیای بافت تاریخی کرمان نیازمند امکانات و تعامل بیشتر

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با تاکید بر اینکه طبق قانون تمامی دستگاه های اجرایی مکلف به حفاظت از بافت‌های تاریخی هستند گفت: ارائه خدمات مطلوب در بافت تاریخی شهر کرمان نیازمند امکانات و تجهیزات متناسب با این منطقه است.

فریدون فعالی شامگاه دوشنبه در مراسم افتتاح شهرداری بافت تاریخی کرمان افزود: انجام مطالعات طرح جامع بافت تاریخی شهر کرمان یکی از ضروریات است که باید به آن توجه شود و امیدواریم شهرداری کرمان همچون گذشته در این زمینه تعامل و همکاری لازم را با میراث فرهنگی بداشته باشد.

به گفته فعالی در این طرح باید پروژه های هدف مشخص و شرایط مناسب و تسهیلگری برای ترغیب سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در بافت تاریخی تدوین شود.

فعالی در ادامه با اشاره به راه اندازی پایگاه بافت تاریخی شهرکرمان تصریح کرد: بزودی دفتر این پایگاه به محدوده بافت تاریخی شهر کرمان انتقال می یابد تا مدیریت واحد اعمال شود.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با تاکید به پیگیری مسائل بافت تاریخی کرمان به صورت متمرکز افزود: انتظار می رود همه دستگاه های اجرایی به وظایف قانونی خود در خصوص فعالی گفت : مساحت محدوده بافت تاریخی شهر کرمان چهار هزار و ۸۰۰ هکتار است که برای حفظ و احیای ان باید همکاری و تعامل بیشتری صورت گیرد.

وی با استقبال از راه اندازی شهرداری ویژه بافت تاریخی شهر کرمان افزود :میراث فرهنگی بر اساس ضوابط موجود از احیا کنندگان بافت های تاریخی ثبت شده به صورت پرداختهای بلاعوض حمایت می کند

شهردار کرمان هم در مراسم افتتاحیه شهرداری بافت تاریخی شهر کرمان، این منطقه را بخشی از هویت و تاریخ ارزشمند این شهر دانست و گفت :در راستای حفظ و احیا این منطقه و نیز کمک به تسهیل سرمایه گذاری در این منطقه شهر داری منطقه پنج راه اندازی شده است.

سید مهران عالم زاده افزود: در این منطقه اماکن تاریخی مهمی همچون قلعه های تاریخی اردشیر ودختر، مجموعه بازار تاریخی کرمان وعناصر پیرامونی، کاروانسراها، میدان تاریخی گنجعلی خان، مسجد امام، مسجدجامع مظفری، قبه سبز، مقبره خواجه اتابک، مجموعه مشتاقیه و یخدان های تاریخی قرار دارد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=36137
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.