کشف ۱۲۹ قطعه شی عتیقه در کرمان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۲۹ قطعه شی عتیقه از حفاران و قاچاقچیان عتیقه کشف شده است.

فریدون فعالی در نشست معارفه فرمانده جدید یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان افزود: همچنین در سال ۹۸ تعداد ۷۵ قطعه شی تاریخی در استان کرمان کشف و در این رابطه ۳۳ متهم دستگیر شدند و آمار حفاری غیرمجاز از هفت مورد در سال قبل به ۶ مورد طی امسال کاهش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: تعامل با نیروی انتظامی موجب کاهش جرائم در حوزه میراث فرهنگی و تسهیل مسیر حرکت ماموریت های یگان حفاظت در رسیدن به اهداف سازمانی می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان اظهار داشت: با تلاش های شبانه روزی نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی و همکاری نیروی انتظامی موضوع دستگیری حفاران غیرمجاز و قاچاقچیان اشیا تاریخی به صورت جدی پیگیری و در اولویت ماموریت های این فرماندهی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اجرای طرح میراث بانان افتخاری در استان کرمان افزود: این طرح با هدف ایجاد شبکه‌ای گسترده از اقشار مختلف جامعه و استفاده از ظرفیت، استعداد و توانایی آنها به‌منظور مسئولیت‌پذیری اجتماعی و تسهیل روند انتقال مفاهیم به مردم در راستای احترام و صیانت از آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی اجرا می شود.

فعالی بیان کرد: تاکنون ۱۱۰ نفر در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند که امیدواریم با همکاری این افراد بتوانیم در زمینه حفظ و صیانت از آثار تاریخی و فرهنگی موفق تر از گذشته عمل کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان اظهار داشت: یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی در سال های ۹۷ و ۹۸ رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داد و این اداره کل در زمینه جلب مشارکت های اجتماعی رتبه نخست کشور را بدست آورده است.

وی گفت: در حال حاضر تعداد ۱۹۸ نیروی آموزش دیده در ۴۰ پایگاه یگان حفاظت میراث فرهنگی در سطح استان کرمان مشغول به فعالیت هستند.

یگان ویژه نیروی انتظامی در کویر لوت مستقر می شود

رییس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی استان کرمان گفت: کویر لوت یکی از جاذبه های منحصربفرد استان کرمان است و برای ایجاد امنیت بیشتر گردشگران به زودی یگان ویژه نیروی انتظامی در این منطقه مستقر خواهد شد.

سرهنگ علیرضا پریور افزود: در سال های گذشته همکاری خوبی بین نیروی انتظامی و اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان وجود داشته و حراست و نگهداری از مواریث فرهنگی استان از وظایف مهم نیروی انتظامی محسوب می شود و در اولویت برنامه های این سازمان قرار گرفته است.

وی تصریح کرد:  آینده کشور به حفظ میراث فرهنگی و توسعه گردشگری وابسته است و باید با همکاری یکدیگر در حفظ مواریث فرهنگی بکوشیم تا این آثار به به بهترین شکل به آیندگان سپرده شود.

رییس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی استان کرمان اظهار داشت: ایجاد امنیت گردشگران تنها مختص میراث فرهنگی نیست بلکه نیروی انتظامی، استانداری و فرمانداری نقش پررنگی در این زمینه دارند و بخش های مختلف نیروی انتظامی آمادگی لازم برای همکاری با اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان را دارند.

در این نشست سرهنگ سید علی حسینی به عنوان فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان معرفی و از زحمات سیدهادی جعفری که به مدت یک سال سرپرستی این فرماندهی را برعهده داشت، تقدیر شد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=57444
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.