سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان:


کلیه هزینه‌های مرمت آثار تاریخی مشمول معافیت‌های مالیاتی است

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه کلیه هزینه های مرمت آثار تاریخی مشمول معافیت های مالیاتی است، گفت: براساس بند « د » تبصره 10 قانون بودجه سال 98 اشخاص حقیقی و حقوقی شامل افراد، شرکت ها، صنایع، کسب و کارها و کلیه مودیان مالیاتی می توانند در راستای احداث، تکمیل، تجهیز فضاها، حفاظت، مرمت و نگهداری از بناهای تاریخی، فرهنگی اقدام و هزینه های مربوطه را با تائید سازمان میراث فرهنگی به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی محاسبه کنند.

“فریدون فعالی” در نشست با مدیران و مسئولان ادارات و نمایندگی های اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، افزود: دستیابی به اهداف صنعت گردشگری در شهرستانهای استان نیازمند افزایش سطح تعاملات با دستگاه های مرتبط به ویژه فرمانداریها است.

وی با بیان اینکه در اسناد بالا دستی کشور، از صنعت گردشگری به عنوان یکی از مهم ترین محورهای توسعه نام برده شده است، اظهار کرد: فرمانداران در مقام رئیس دائمی ستاد تسهیلات سفر در شهرستانها برای فعالیت هرچه بهتر این ستاد، منابع مالی مناسبی را اختصاص دهند .

فعالی با اشاره به اینکه باید مسئولان و مدیران شهری به اهمیت توسعه گردشگری آگاهی پیدا کنند، افزود: علاوه  بر دستگاه های اجرایی ، فعالان حوزه گردشگری و سمن ها نیز می توانند نقش موثری در توسعه این صنعت و حفظ و حراست از بناهای تاریخی ایفا کنند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی را لازمه توسعه صنعت گردشگری دانست و افزود: مسئولان برای پیشبرد اهداف خود در صنعت گردشگری در راستای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی تلاش بیشتری به کار ببرند.

وی با بیان اینکه باید اهتمام لازم در جهت تکریم سرمایه گذاران و ایجاد زمینه برای فعالیت آسانتر آنها به کار گرفته شود، گفت: بروکراسی پیچیده و طولانی اداری باعث دلسردی سرمایه گذاران می شود و انتظار می رود با حذف این موانع رضایت سرمایه گذاران فراهم شود.

فعالی با اشاره به لزوم شناسایی و معرفی پروژه های شاخص حوزه های مختلف میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستانهای استان کرمان، افزود: بهره برداری از پروژه های شاخص هرشهرستان با همکاری فرمانداران و مدیران مرتبط در دستور کار این اداره کل است.

وی در ادامه به معافیت های مالیاتی مرمت آثار تاریخی تاکید کرد و افزود: براساس بند « د » تبصره 10 قانون بودجه سال 98 اشخاص حقیقی و حقوقی شامل افراد، شرکت ها، صنایع، کسب و کارها و کلیه  مودیان مالیاتی می توانند در راستای احداث، تکمیل، تجهیز فضاها، حفاظت، مرمت و نگهداری از بناهای تاریخی- فرهنگی اقدام و هزینه های مربوطه را با تائید سازمان میراث فرهنگی به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی محاسبه کنند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بااشاره به برگزاری رویدادها و جشنواره های هدفمند و برنامه ریزی شده، گفت: امروز باید جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی و اجتماعی با مساله گردشگری پیوند زده شود بطوریکه با برگزاری این جشنواره ها بتوانیم تعداد کثیری از گردشگران را به سوی مقصد مورد نظر جذب کنیم و بسته های گردشگری متنوعی را به انها ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان در برگزاری این قبیل جشنواره ها می تواند نقش همکار را  ایفا کند، افزود: مرمت، ساماندهی و حفاظت از آثار تاریخی و محوطه های باستانی از مهم ترین ماموریت های این اداره کل است که در اولویت کارها قرار دارد.

فعالی با اشاره به اینکه صنعت گردشگری یک صنعت کاملا تخصصی است، افزود: خوشبختانه استان کرمان در زمینه اقامتگاه های بوم گردی دارای ظرفیت بسیار بالایی  می باشد که در کل کشورنیز سرامد است، بنابراین باید متناسب با این ظرفیت در راستای جذب گردشگران داخلی و خارجی برنامه ریزی کنیم .

وی در ادامه به ثبت نام هنرمندان صنایع دستی برای دریافت نشان ملی مرغوبیت اشاره کرد و افزود: ثبت‌نام اولیه این دوره از تاریخ7 مرداد ماه سال جاری به مدت یکماه در ادارات میراث فرهنگی شهرستان‌ها و یا دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی استان کرمان انجام می‌شود.

فعالی با اشاره به اینکه از تمامی هنرمندان شاخص و فعال حوزه صنایع دستی در نمایشگاههای ملی و بین المللی دعوت خواهد شد و گفت: هنرمندانی که در افزایش کیفیت، نوع بسته بندی وحفظ  اصالت محصول خود دقت بالایی به کار ببرند از حمایت این اداره کل بهره مند خواهند شد.

وی به لزوم توزیع عادلانه درآمد حاصل از فروش صنایع دستی در بین هنرمندان صنایع دستی سراسر استان کرمان تاکید کرد و گفت: ساماندهی هنرمندان صنایع دستی در دستور این اداره کل قرار دارد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان به برون سپاری بخشی از فعالیت های حوزه صنایع دستی از قبیل آموزش اشاره و تصریح کرد: سازمان های متولی امر آموزش و اتحادیه صنایع دستی می توانند در این زمینه ورود پیدا کنند.

وی با بیان اینکه آموزش و احیاء رشته های منسوخ شده و یا در حال منسوخ از وظایف این اداره کل است خاطرنشان کرد: ارائه مجوز فعالیت، راه اندازی بازارچه های فروش و ایجاد زمینه برای افزایش سطح درآمد فعالان صنایع دستی از دیگر وظایف میراث فرهنگی است.

706c79e7 bdcb 42fc ac1d eae0202ad43c

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=31554
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.