فرماندار عنوان کرد:


بیش از ۲۰۰۰ هکتار نخیلات نرماشیر در محاصره سوسک سرخرطومی حنایی

فرماندار نرماشیر گفت: متاسفانه بیش از ۲۰۰۰ هکتار معادل هشت درصد از باغات خرمای شهرستان نرماشیر دچار آفت سوسک سرخورطومی شده‌اند.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، حمید طبسی نژاد اظهار کرد: جمعیت شهرستان نرماشیر ۵۴ هزار و ۲۰۰ نفر است که ۸۶ درصد جمعیت روستایی و عمده فعالیت این مردم کشاورزی است.
وی با اشاره به اینکه سالانه ۲۰ هزار تن خرما از شهرستان نرماشیر به کشورهای همسایه صادر می‌شود، افزود: متاسفانه بیش از ۲۰۰۰ هکتار معادل هشت درصد از باغات خرمای شهرستان نرماشیر دچار آفت سوسک سرخورطومی شده‌اند.
به گفته طبسی‌نژاد قدرت سرایت و گسترش این آفت بسیار بالاست و کشاورزان باید هوشیار باشند و در صورت مشاهده هرگونه شیرابه از درخت، مسئله را سریعا به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اطلاع دهند.
وی افزود: در حال حاضر این آفت توسط کارشناسان تحت کنترل است و کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی نیز کلاس‌های آموزشی را در نرماشیر برگزار کرده‌اند.
فرماندار نرماشیر در ادامه با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال را در شهرستان دنبال می‌کنیم، گفت: با توجه به اینکه منطقه خرماخیز است، از سرمایه‌گذاران درخواست داریم برای سرمایه‌گذاری در خصوص فرآورده‌های خرما در نرماشیر اقدام کرده و از حمایت‌های دولت برخوردار شوند.
وی افزود: سرمایه‌گذاری نیروگاه خورشیدی در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار و با اعتبار ۲۴۰ میلیارد تومان در شهرستان آغاز شده که با احداث این نیروگاه، سالانه معادل ۵.۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و ۴.۵ میلیون لیتر آب صرفه‌جویی می‌شود و همچنین از انتشار ۱۱ هزار تن گاز گلخانه‌ای جلوگیری می‌شود.
طبسی‌نژاد اظهار کرد: این نیروگاه خورشیدی تا پایان سال جاری وارد مدار می‌شود و برای بیش از ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی دارد.
وی افزود: بزرگ‌ترین کارخانه آسفالت شرق استان کرمان با اعتباری بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان در نرماشیر به بهره‌برداری رسیده که این کارخانه نیازهای آسفالت شرق استان کرمان را تامین می‌کند.
فرماندار شهرستان نرماشیر در ادامه با تاکید بر رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری گفت: کارخانه نئوپان از جمله کارخانه‌های تعطیل این شهرستان بوده که سعی کردیم در جلسه رفع موانع تولید مشکل سرمایه‌گذار حل شود و امیدواریم در سال ۱۴۰۲ مجددا کار خود را آغاز کند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=99003
1 نظر
  1. […] نرماشیر عنوان‌کرد: هفت روستای شهرستان نرماشیر به آفت سوسک سرخرطومی حنایی آلوده شده است و اکنون رستم آباد مرکز این شهرستان نیز […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.