سهم کرمان از بارندگی نصف میانگین کشور است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان:

امسال برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری ۱۵۰ میلیون یورو معادل حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به کشور اختصاص داده شده که سهم شمال استان از این اعتبارات ۵۰ میلیارد تومان است.

 “مهدی رحبی زاده” پیش از ظهر امروز ۲۷ شهریورماه در نشست خبری با محوریت اجرای پروژه‌های آبخیزداری، آبخوان‌داری و بیابان‌زدایی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی گفت: اهداف صندوق توسعه ملی برای حمایت از بخش خصوصی است اما در چند سال گذشته برای امور زیربنایی کشور نیز اعتباراتی از این صندوق براساس دستور مقام معظم رهبری اختصاص یافته است.

وی با بیان این مطلب که اعتباراتی به استان کرمان از این صندوق برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری، آخوان‌داری و بیابان‌زدایی اختصاص یافته است، تصریح کرد: در سال گذشته از محل اعتبارات این صندوق ۲۵ میلیارد تومان به شمال استان کرمان اختصاص یافت که توانستیم اقدامات ارزشمندی انجام بدهیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان ادامه داد: امسال برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری ۱۵۰ میلیون یورو معادل حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به کشور اختصاص داده شده که سهم شمال استان از این اعتبارات ۵۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به اقلیم خشک و نیمه خشک استان کرمان عنوان کرد: میانگین بارندگی استان کرمان ۱۲۵ میلیمتر است که نصف میانگین بارندگی کشور است و تنها آب در دسترس استان اندک بارانی است که می‌بارد و حجم بارش‌های استان کرمان ۱۸.۶ میلیارد مکعب استان کرمان است که بخشی از آن به خاک نفوذ می‌کند و ۷۰ درصد آن تبخیر می‌شود.

رجبی‌زاده براهمیت اجرای پروژه‌های آبخیزداری اشاره کرد و افزود: مساحت حوضه آبخیز شمال استان کرمان ۱۰.۵ میلیون هکتار است که تا پایان سال ۹۷ طرح‌های آبخیزداری در حدود ۱۱ درصد این سطح انجام شد و با اجرای این طرح‌ها توانستیم ۴۰۶.۵ میلیون مترمکعب روان آب را مدیریت کنیم و ۱۲۱.۵ میلیون مترمکعب این آب به سفره‌های زیرزمینی تزریق شد.

وی ادامه داد: عملیات اجرای احداث ۶۹۲ سازه‌های سنگی ملاتی، خاکی و پروژه‌های پخش سیلاب را از ابتدای شهریورماه آغاز کردیم که تا کنون حدود ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و پیش‌بینی می‌کنیم که تا آذرماه این پروژه‌های آبخیزداری و آخوان‌داری به اتمام برسد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان افزود: این ۶۹۲ پروژه آبخیزداری و آبخوان‌داری ۷۶ هزار هکتار در ۱۴ شهرستان را در برمی‌گیرد که با اجرای این پروژه‌ها ۱۸ میلیون مترمکعب روان آب مدیریت و ۸.۵ میلیون مترمکعب آب به سفره‌های زیرزمینی نفوذ پیدا می‌کند.

وی با اشاره به کمبود اعتبارات و در ادامه با بیان این مطلب که تا کنون نتوانستیم در ۸۸ درصد سطح حوضه آبخیزداری شمال استان اقدامی انجام بدهیم، تصریح کرد: با اجرای پروژه‌های آبخیزداری در ۱۲ درصد سطح حوضه آبخیزداری شمال استان کرمان ۴۲۴ میلیون مترمکعب آب را مدیریت کرده‌ایم.

رجبی‌زاده با انتقاد از برداشت‌های زیاد از آب‌های زیرزمینی افزود: براساس گزارش وزارت نیرو بیلان آب سفره‌های زیرزمینی استان کرمان منفی ۸۰۰ میلیون مترمکعب است که باید با تزریق آب به سفره‌های زیرزمینی امنیت آبی استان را تامین کنیم.

وی ادامه داد: اگر حدود ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار داشته باشیم طی ۱۰ سال فقط می‌توانیم ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب به سفره‌های زیرزمینی تزریق می‌شود که با توجه به منفی ۸۰۰ میلیون مترمکعب بیلان سفره‌های زیرزمین استان لذا با این تزریق هنوز ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب منفی داریم که باید این مقدار از طریق با مدیریت مصرف و سطح زیرکشت تامین کنیم اما تا کنون فقط ۱۳۰ میلیون مترمکعب توانستیم با سفره‌های زیرزمینی تزریق کرده‌ایم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان با بیان اینکه در راستای بیابان‌زدایی ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار جنگل کاری و بذرکاری در سال‌جاری انجام می‌دهیم و در ادامه با اشاره به آفاتی که منابع طبیعی را نابود می‌کنند، گفت: در سال‌جاری برای ۱۱ هزار و ۶۸۲ هکتار کارهای مختلف مبارزه با آفات و بیماری‌های جنگل در حال انجام داریم که تا کنون ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

اجرای عملیات کاداستر اراضی ملی ۵۷۰ هزار هکتار

وی با بیان این مطلب که وسایل سوخت برای ۷۱ خانوار در نظر گرفتیم تا درختان را برای ایجاد گرما استفاده نکنند و در ادامه به سایر اقدامات این اداره کل اشاره کرد و افزود: اجرای عملیات کاداستر اراضی ملی ۵۷۰ هزار هکتار در سال جاری خواهیم داشت که تا تیرماه سال آینده به پایان خواهد رسید همچنین کارهای بیولوژیک ما تا اوایل اسفند به اتمام می‌رسند.

رجبی‌زاده بیان کرد: ۲۰ درصد بیابان‌های کشور در استان کرمان قرار دارند که ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار آن تحت فرسایش بادی می‌باشند و براساس مطالعات بیابان‌زدایی ۴۳۰ هزار هکتار در شمال استان کانون بحران فرسایش بادی داریم که ۶۰ درصد آن در شرق استان کرمان است.

وی ادامه داد: در سال گذشته دولت مالچ یک هزار و ۶۰۰ هکتار استان را تامین کرد که برای مالچ پاشی در سال گذشته حدود ۷۷ میلیارد تومان هزینه شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان به اعتباراتی که برای بیابان‌زدایی به شمال استان تخصیص یافته اشاره و عنوان کرد:۱۵۰ میلیارد تومان برای بخش بیابان سهم منابع طبیعی شمال استان کرمان است که ۳۵.۵ میلیارد تومان آن از محل صندوق توسعه ملی می‌باشد.

وی با بیان این مطلب در سال‌جاری برای حدود ۱۶ هزار و ۶۹۲ هکتار عملیات مختلف بیابان‌زدایی در شمال استان خواهیم داشت، تصریح کرد: توانمندسازی جوامع محلی یکی دیگر از اقدامات این اداره کل است برای جوامع محلی دوره‌های آموزشی گذاشته‌ایم.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=35066

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.