108 طرح کشاورزی در استان کرمان آماده بهره‌برداری شد

عباس سعیدی روز گذشته در این باره افزود: همزمان با 40سالگی انقلاب اسلامی 44 طرح آب وخاک، 33 طرح دامپروری، 12 پروژه صنایع تبدیلی و تکمیلی، 15 پروژه تولیدات گیاهی، سه طرح شیلات و آبزی پروری و یک طرح ترویجی در استان کرمان به بهره برداری می رسند.
وی با اشاره به اینکه این طرح ها برا ی یکهزار و 114 نفر شغل ایجاد می کند؛ گفت: طرح های آب و خاک شامل 33 طرح سیستم های نوین آبیاری،یک باب استخر ذخیره، چهار طرح انتقال آب، مرمت چهار رشته قنات، احداث شبکه زیرسد بافت، زهکشی اراضی رباط شهربابک هستند که با صرف هزینه ای بیش از 315 میلیارد ریال، که حدود 170 میلیارد ریال آن از اعتبارات دولتی است که همزمان با ایام الله دهه فجر به بهره برداری می رسند.
به گزارش ایرنا، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه با افتتاح طرح های نام برده شده 2هزار و 462 هکتار از اراضی و باغات به سیستم نوین آبیاری مجهز می شوند تصریح کرد: این طرح ها در 33 باغ و مزرعه استان اجرا شده که 808 هکتار مجهز به آبیاری کم فشار، یکهزار و 270هکتار آبیاری تحت فشار، 105 هکتار آبیاری قطره ای، 267 هکتار آبیاری زیر سطحی و 12 هکتار مجهز به آبیاری بارانی و با هزینه کرد اعتباری بیش از 266 میلیارد ریال که قریب 139میلیارد ریال آن از اعتبارات دولتی است، اجرا شده است.
وی افزود: همچنین عملیات اجرایی یک باب استخر جهت ذخیره آب با اعتبار 900 میلیون ریال که 600 میلیون ریال آن از اعتبارات دولتی است به پایان رسیده و 4 طرح انتقال آب نیز با اعتبار کل 9هزار و 500میلیون ریال که 7 میلیارد ریال آن از اعتبارات دولتی است.
سعیدی ادامه داد: طرح اصلاح و لایروبی چهار رشته قنات استان با اعتبار کل یکهزار و 869میلیون ریال که یکهزار و 659 میلیون ریال آن از اعتبارات دولتی است.
عملیات اجرایی احداث شبکه زیر سد بافت و زهکشی اراضی شهربابک با اعتباری بالغ بر 22میلیارد ریال که 21 میلیارد ریال آن از اعتبارات دولتی؛ به پایان رسیده از دیگر طرح های افتتاحی ایام الله دهه فجر است.
وی گفت: در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی 33 پروژه دامپروری با هزینه کرد اعتباری بیش از 258 میلیارد ریال با ایجاد 161 شغل در سطح استان کرمان شامل هفت طرح مربوط به پرورش گاو شیری با افزایش ظرفیت 230 رأس، 12 طرح پرواربندی گوسفند با ظرفیت 2هزار و 180 رأس و 2پروارپندی گوساله با ظرفیت هرکدام 80 رأس، 2 طرح پروار بندی شتر با ظرفیت 54 نفر، یک طرح پروار بندی بره با ظرفیت 100 رأس و یک واحد پرورش شتر مرغ با ظرفیت 300 قطعه به بهره برداری می رسند.
سعیدی از بهره برداری هشت واحد مرغداری همزمان با ایام الله دهه فجر خبرداد و بیان داشت: این امر سبب افزایش 90 هزار مرغ گوشتی و 30 هزار مرغ تخم گذار به مجموعه مرغداری های استان می شود و 100 هزار قطعه جوجه یک روزه به ظرفیت تولید استان افزوده می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: 3 پروژه شیلاتی شامل 2 واحد پرورش ماهیان سردآبی و یک واحد پرورش ماهیان گرمابی با صرف اعتباری بیش از 12 میلیارد ریال اجرا که با این طرح ها 9 شغل ایجاد می شود.
سعیدی با تاکید بر توسعه صنایع غذایی و تبدیلی در استانی مانند کرمان که دارای محصولات متنوعی است، تصریح کرد: در این راستا 12 طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی شامل 2 واحد سردخانه درجه بندی و بسته بندی، 2 واحد بسته بندی خرما، هشت واحد بسته بندی انواع محصولات کشاورزی و دامپروری مانند مرکبات، گوشت قرمز، خشکبار و آجیل، یک واحد تولید کود غنی شده و یک واحد پسته فرآوری شده می باشد که با افتتاح این طرح ها برای182 نفر شغل ایجاد می شود و این طرح ها با صرف هزینه ای بالغ بر 139 میلیارد ریال است که 52 میلیارد ریال آن از تسهیلات بانکی است؛ به بهره برداری می رسد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان افزود: 15 گلخانه با ظرفیت تولید یکهزار و321سبزی و صیفی در استان کرمان با هزینه ای بیش از 124 میلیارد ریال که 91 میلیارد ریال آن از تسهیلات بانکی و مابقی آورده شخصی است، اجرا شده و این امر سبب اشتغالزایی 58 نفر می شود.
سعیدی یادآورشد: به میمنت جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی ساختمان مرکز خدمات کوهساران با صرف هزینه 750 میلیون ریال نیز افتتاح خواهد شد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=24148
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.