در ۱۱ ماه سال گذشته استان کرمان ۵۵۴ بار لرزید 


کرمان دومین استان از نظر تعداد زلزله

در ۱۱ ماه سال گذشته تعداد ۶۶۱۰ زلزله در ایران به ثبت رسید که استان‌های خراسان رضوی، کرمان، آذربایجان غربی و خراسان جنوبی به ترتیب در رتبه‌های اول تا چهارم از نظر تعداد زمین‌لرزه‌های ثبت شده هستند.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، مناطق جنوب – جنوب غربی، شرق – شمال شرق، مناطق مرکزی و شمال غربی کشور فعالیت لرزه‌ای بیشتری نسبت به سایر مناطق کشور دارند.
کشور ایران و کشورهای همسایه آن یعنی افغانستان، پاکستان، ترکیه در منطقه کمربند کوهزایی و لرزه‌خیز آلپ – هیمالیا قرار دارد. این منطقه لرزه‌خیز از خلیج بنگال به‌سوی هیمالیا، گسترش داشته و با عبور از عرض ایران تا جزایر «آزور» پرتغال ادامه دارد و در مسیر خود کشورهایی همچون ایتالیا، یونان، ترکیه، ایران، افغانستان، شمال هند و… را در بر می‌گیرد. نقشه‌های زیر موقعیت کمربند لرزه‌خیز آلپ – هیمالیا و وضعیت کشورهای منطقه را از نظر لرزه‌خیزی نشان می‌دهد.

 ازاین‌رو ایران یکی از لرزه‌خیزترین مناطق جهان است، به‌گونه‌ای که حدود ۱۵ درصد زمین‌لرزه‌های جهان در این منطقه لرزه‌خیز رخ می‌دهد و این ناحیه نیز محل برخورد صفحات اوراسیا (اروپا – آسیا) با صفحات هند، عربستان و آفریقا است که همین مسئله باعث تشکیل کوهستان‌ها، چین‌خوردگی‌ها و زلزله‌های کم‌عمق فراوان در مناطق جنوب اروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه شده است.

 بررسی وضعیت آماری زمین‌لرزه‌های ثبت شده در ایران و مناطق هم‌جوار از فروردین تا بهمن به مدت ۱۱ ماه سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد تعداد ۶۶۱۰ زلزله در ایران به ثبت رسیده است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=116568
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.