برپایی نمایشگاه «کرنش به حافظ» از 5 اردیبهشت در موزه هنرهای معاصر کرمان

میثم ثمررخی امروز دوم اردیبهشت ماه در نشست خبری اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه تونی کرگ در سال گذشته در کرمان موجب معرفی موزه هنرهای معاصر کرمان در سطح مجامع فرهنگی بین المللی شد.
به گزارش ایسنا، وی افزود: این اقدامات به عنوان سفیران فرهنگی و معرفی فعالیت ها و فرهنگ شهر ماست و بعد از برگزاری این نمایشگاه هنرمندانی داوطلبانه اعلام کردند که در کرمان نمایشگاه آثار داشته باشند.
ثمررخی در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه آثار «گونتر اوکر» هنرمند معاصر آلمانی در کرمان تصریح کرد: «گونتر اوکر» در سال 1930 در آلمان به دنیا آمده و سال 1960 جنبش هنر معاصر را با تشکیل گروه صفر رقم می زند و موجب می شود هنر معاصر اروپا شکل و ظاهر خاصی بگیرد.
وی بیان کرد: این هنرمند آلمانی تحت تاثیر گوته بوده و وقتی در یادداشت های گوته به نام حافظ برخورد و در پی آن اشعار حافظ را مطالعه می کند، تعدادی از آثار خود را تحت تاثیر فرهنگ شرق و حافظ خلق می کند.
مدیر موزه هنرهای معاصر کرمان گفت: این هنرمند نخستین نمایشگاه خود در ایران را در جوار مرقد حافظ با عنوان «کرنش به حافظ» برگزار کرده و بعد از آن تصمیم می گیرد تور ملی آثار را در ایران داشته باشد که در این راستا شهرهای شیراز، کرمان، تهران، کیش و مشهد برای برگزاری نمایشگاه آثار اوکر در نظر گرفته شده اند.
وی افزود: اوکر و تیم همراهش در تنها شهری که به جزء شیراز حضور خواهد داشت کرمان بوده که در همین راستا وی و تیم همراهش عصر چهارشنبه به کرمان سفر کرده و صبح پنجشنبه ساعت 11 در نشست خبری حضور پیدا خواهند کرد و عصر پنجشنبه پنج اردیبهشت ماه جاری ساعت 17 افتتاح این نمایشگاه در موزه هنرهای معاصر کرمان را خواهیم داشت که تا سوم تیرماه در کرمان دایر خواهد بود.
ثمررخی با بیان اینکه 80 اثر از هنرمند آلمانی در این نمایشگاه به عرصه نمایش گذاشته خواهد شد تصریح کرد: هفت اثر از این تعداد برای نخستین بار در ایران به نمایش در می آید و مابقی آثار مربوط به مجموعه «کرنش به حافظ» است.
مدیر موزه هنرهای معاصر کرمان در پاسخ به نقدها در زمینه برگزاری آثار هنرمندان خارجی عنوان کرد: راهی جزء این نداریم که تجربه های درست هنری را به استان و شهرمان بیاوریم و در سال گذشته مبلغی کمتر از یکصد میلیون تومان برای نمایشگاه تونی کرگ هزینه شد اما آثاری که از سوی این هنرمند به موزه کرمان اهداء شد چند ده برابر این هزینه بوده که برای مردم کرمان سال ها به یادگار خواهد ماند.
لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=27121
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.