سالروز تولد جعفر بزرگی

امروز ۱۳ اردیبهشت ماه سالروز تولد جعفر بزرگی است و به همین مناسبت قصد داریم به زندگی این هنرپیشه سینما و تلویزیون بپردازیم.

جعفر بزرگی (زادهٔ ۱۳ اردیبهشت ۱۲۹۶ در تهران – درگذشتهٔ ۵ مرداد ۱۳۸۵ تهران) خواننده و هنرپیشه سینما و تلویزیون ایران بود.

همچنین وی، برادر قدرت‌الله بزرگی کارگردان سینما است.

تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دبستان هدایت و دارالفنون گذراند.

سینما سبب علاقه‌مندی وی به هنر شد.

با گوش‌کردن به صفحات مختلف گرامافونی که پدر او برای او خریده بود به استعداد درونی که همان صدای خوشش بود، پی برد.

در سینما سپه فعالیت هنری تئاتری و سینمایی خود را ادامه داد و با افتتاح رادیو ژاندارمری و رادیو شهربانی با حسین شهبازیان، فعالیت هنری خود را در این مراکز ادامه داد.

بزرگی کنسرت‌هائی هم به همراهی حسینعلی وزیری‌تبار و یوسفی در تئاتر تهران اجراء کرد و صفحاتی از خود باقی گذاشت.

با افتتاح رادیو اصفهان، برای فعالیت در آن رادیو به اصفهان رفت.

این پیشکسوت که در برنامه‌های کودک و نوجوان در قالب ترکیبی و نمایشی شبکه‌های سراسری و جام جم نیز فعال بود و اول تیر ماه ۱۳۸۵ با حضور در برنامهٔ رنگین‌کمان شبکهٔ تهران از خاطرات خود در برنامه‌های کودک سخن گفت.

از سال ۱۳۱۸ تا ۱۳۲۷ روزهای جمعه، نیم ساعت در رادیو خوانندگی می‌کرد که آهنگ معروف و به یادماندنی «مرغ سحر» یکی از آن‌هاست.

زرگی مجری تلویزیون هم بوده است. برنامه موفق و پربیننده «سالمندان»، یکی از کارهای زیبای او بود. سگ کشی ،شور عشق ، درخت گلابی، سفر شبانه ماه وخورشید، خسوف ، دیگه چه خبر، مدرسه پیرمردها ، افسانه آه ، بچه های طلاق ، از جمله فیلم‌هایی بود که مرحوم بزرگی در آن‌ها بازی کرده است.

این پیشکسوت که در برنامه‌های کودک و نوجوان در قالب ترکیبی و نمایشی شبکه‌های سراسری و جام جم نیز فعال بود و اول تیر ماه ۱۳۸۵ با حضور در برنامه‌ی رنگین کمان شبکه تهران از خاطر خود در برنامه‌های کودک سخن گفت.

جعفر بزرگی در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۸۵ در ۸۹ سالگی به دلیل عارضه قلبی و کهولت سن درگذشت. پیکر او در ۶ مرداد ۱۳۸۵ در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=48509
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.