ضیافت [آتش]

مراسم سده سوزی هر ساله در دهمین روز بهمن ماه توسط زرتشتیان کرمان با زیبایی هرچه تمام‌تر برگزار می‌شود و بازدیدکنندگان زیادی را به این مراسم می‌کشاند از جمله مردم و توریست‌های خارجی که در این مراسم حضور پیدا می‌کنند.

امروز یعنی ۱۰ بهمن ۹۵ آتش سده پس از اوستا‌خوانی و هم نوایی طبل و دف افروخته شد. در این حین آسمان با بارش باران شکوه مراسم را دوچندان کرد. جشن سده درکرمان بزرگترین جشن سده سوزی در دنیا است. هم اکنون جمعیت زرتشتیان کرمان حدود هزار نفر است که بیشتر در محله‌های زریسف، ناصریه و دادبین زندگی می‌کنند.

ایرانیان باستان صدمین روز زمستان از تقویم کهن مصادف با روز مهرایزد را با برپایی آیین سده سوزی جشن می‌گرفتند. برگزاری جشن‌های مختلف در میان ایرانیان از جایگاه خاصی برخوردار بوده، ویژگی مشترک این جشن‌ها پیوند با پدیده‌های طبیعی، کیهانی و اقلیمی است.

 آیین سده سوزی نمونه کامل یک جشن اصیل و تمام عیار ایرانی است. به گواه متون تاریخی، سده جشن پیدایش آتش است و روایات متعددی درباره دلیل برگزاری این جشن توسط ایرانیان باستان آمده که چون صد روز که از زمستان بزرگ می‌گذشت ایرانیان جشن سده را برپا می کردند.

می توانید عکس‌های جشن امسال را در  آژانس عکس کرمان‌نو  ببینید.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=9507
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.