ابلاغ دستورالعمل بخشودگی جرایم مالیاتی

مدیرکل امور مالیاتی استان کرمان از ابلاغ دستورالعمل بخشودگی جرایم مالیاتی خبر داد.

به گزارش کرمان نو، محمد سلمانی با اعلام این مطلب ظهار کرد: در راستای حمایت از تولید و تکریم فعالان اقتصادی در سال “تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها” و با توجه به اثرات ویروس کرونا بر فضای کسب و کار، دستورالعمل بخشودگی جرایم مالیاتی تا پایان اردیبهشت ماه اعلام شد.

وی با اشاره به بند الف این دستورالعمل بیان کرد: طبق این بند پرداخت مانده بدهی (طبق برگ قطعی ابلاغ شده تا پایان خرداد ماه ۹۹) حداکثر تا تاریخ ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ برای تمامی فعالان اقتصادی تا ۷۲ درصد است.

سلمانی تصریح کرد: در بند ب این دستورالعمل نیز پرداخت مانده بدهی (طبق برگ قطعی ابلاغ شده از تاریخ ۱ تیرماه ۱۴۰۰) حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از ابلاغ برگ قطعی تا ۱۰۰ درصد است.

وی با اشاره به تبصره بند ب عنوان کرد: در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده پس از مهلت‌های تعیین شده به شرح بندهای فوق به ازای هر ماه دو درصد از بخشودگی موضوع این بند کسر می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان کرمان تصریح کرد: در اجرای بند (ز) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ و بند (م) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۹۹، محاسبه و اخذ جریمه دیرکرد بابت آن بخش از مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده که به واسطه مطالبات از دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه توسط کارفرما به پیمانکار پرداخت نشده، برای دوره‌های یاد شده و تا زمان پرداخت مالیات و عوارض توسط دستگاه‌های مذکور موضوعیت ندارد.

وی گفت: میزان بخشودگی جرائم آن دسته از مؤدیانی که بدهی خود (اعم از مالیات و عوارض و جرائم غیرقابل بخشش و جرائمی که با بخشودگی آن موافقت نشده‌) را پرداخت یا تسویه کرده‌اند اما پرداختی یا تسویه مؤدی توسط اداره امور مالیاتی ذی‌ربط بابت دوره یا عملکرد مربوطه یا ردیف درآمدی مربوطه منظور نشده ضمن تاکید بر اصلاح اشتباهات انجام شده و دقت در موارد آتی، تابع شرایط مقرر در زمان پرداخت مانده بدهی خواهد بود.

سلمانی بیان کرد: مودیان موظفند درخواست بخشودگی جرائم را به اداره امور مالیاتی ذی‌ربط تسلیم کنند و طبق تبصره، محدودیت زمانی در ارائه درخواست برای اعمال بخشودگی وجود ندارد و در هر صورت تابع شرایط بخشودگی تعیین شده در دستورالعمل‌های حاکم بر زمان پرداخت خواهد بود.

مدیرکل امور مالیاتی استان کرمان تصریح کرد: اعمال بخشودگی جرائم برای هر یک از سنوات یا دوره‌ها در هر منبع با پرداخت بدهی قطعی آن سال یا دوره امکان‌پذیر است و در صورتی که مؤدیان مالیاتی مشمول خسارت تاخیر موضوع ماده ۲۴۲ قانون مالیات‌های مستقیم و تبصره (۶) ماده (۱۷) قانون مالیات بر ارزش افزوده باشند، ابتدا باید مبالغ مذکور بدون در نظر گرفتن دوره، سال، منبع مربوط از جرائم مالیاتی کسر و سپس نسبت به بخشودگی جرائم اقدام شود.

وی افزود: مؤدیانی که مشمول پرداخت مالیات نبوده و یا طبق مقررات مشمول معافیت بودند اما مشمول جرائم عدم انجام تکالیف قانونی شده‌اند (به استثنای جرائم موضوع بند ۹ این دستورالعمل)، حسب مورد از بخشودگی تا ۱۰۰ در صد جرائم برخوردار خواهند شد و همچنین ملاک تاریخ تعیین قطعیت بدهی برای مودیان در خصوص بدهی ابرازی، تاریخ سررسید پرداخت مقرر در قوانین موضوعه است.

سلمانی گفت: شرط برخورداری از بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرائم موضوع ماده (۱۶۹) مکرر قانون مالیات‌های مستقیم برای عملکرد سال‌های ۹۱ تا ۹۴، پرداخت بدهی مالیاتی عملکرد آن سال فارغ از زمان پرداخت است اما برای سال ۱۳۹۵ به بعد شرط برخورداری از بخشودگی جرائم موضوع ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم علاوه بر پرداخت بدهی آن سال، ارسال فهرست معاملات هر یک از سال‌های مذکور است.

مدیرکل امور مالیاتی استان کرمان عنوان کرد: همچنین مفاد این دستورالعمل مانع از اعمال بخشودگی جرائم تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده ظرف مهلت‌های اعلامی به موجب بخشنامه‌های صادره توسط سازمان نخواهد بود و جرائم تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات و عوارض در مهلت‌های اعلام شده مشمول بخشودگی ۱۰۰ درصد خواهد بود.

وی گفت: سامانه تلفنی ۱۵۲۶ نیز آماده پاسخگویی به هرگونه ابهام و یا سوال در این زمینه خواهد بود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=68717
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.