ابهامات بخشنامه های ارزی عامل سردرگمی صادرکنندگان

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی کرمان در در نشست کمیسیون بازرگانی اتاق، صادرکنندگان بر یافتن راه‌حلی برای روان شدن روند صادرات تاکید داشتند.

رییس اتاق کرمان  شرایط اقلیمی، کاهش محصول، حمل و نقل و پیمان‌سپاری ارزی را از جمله مشکلات صادرکنندگان به ویژه در محصول پسته دانست و گفت: از این موضوعات بدتر، پذیرفتن شرایط بحرانی پیش آمده در تولید پسته و شرایط پس از آن، توسط تصمیم گیرندگان امر است.

سیدمهدی طبیب زاده افزود: اجرای پیمان سپاری ارزی، تکرار اشتباهات گذشته است نشان می‌دهد متاسفانه همچنان تصمیمات خلق الساعه بر اساس آمارهای اشتباه ارائه شده، گرفته می شود.
وی با اشاره به منزلت تجار کرمانی در طول دهه های گذشته ادامه داد: این تجار همواره فعالیت های رسمی و قانونی انجام داده‌اند و تاکنون هیچ مشکلی از سوی صادرکنندگان استان به وجود نیامده است.

طبیب زاده، اظهارداشت: رفع ابهامات در برگشت ارز حاصل از صادرات، تسهیل در امورمالیاتی، پیگیری برخی مسائل از طریق شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و عملیاتی شدن پیشنهادات بانک مرکزی از جمله مواردی است که باید برای اجرای آنها تلاش کرد.

صادرکنندگان تسویه پیمان سپاری ارزی را بپذیرند

در ادامه این نشست، صادرکننده و فعال و تحلیلگر مسائل اقتصادی، از صبر فعالان این حوزه در شرایط سخت، غیرقابل پیش‌بینی و مبهم اقتصادی کشور، قدردانی و گفت: با کاهش تولید محصول پسته، در حال حاضر در همه ارکان مربوط به این محصول از جمله میزان تولید، نوع واریته، تنوع، قیمت خرید و فروش، بخشنامه ها و دستورالعمل های دولت، ابهام وجود دارد.

محسن جلال پور، اولین نیاز فعالیت در صنعت پسته را مشخص بودن آمار و اطلاعات دانست و ادامه داد: مسوولان از صادرکنندگان انتظار دارند در این شرایط مبهم به فعالیت بیشتر بپردازند که انتظار به جایی نیست؛ پیشامد این وضعیت نتیجه بی‌عملی، بی‌کفایتی و بی‌سیاستی تصمیم‌گیران و بی تدبیری مسوولان وزارت جهاد کشاورزی است که پس از نیم قرن صادرات، هنوز آماری از وضعیت پسته نداریم.

وی ادامه داد: در این شرایط فعالان صنعت پسته باید به هم‌اندیشی، همفکری و برگزاری نشست‌های مشترک با یکدیگر بپردازند و در مورد ابهامات نحوه تسویه پیمان‌سپاری ارزی، بازار داخل و خارج و… بحث و تبادل نظر کنند.

جلال پور، با بیان اینکه میزان تولید پسته در سال جاری ۱۵ درصد محصول سال گذشته است، گفت که به دلیل گرمازدگی محصول در فروردین امسال حجم عمده‌ای از پسته نابود شد که چنین شرایطی در طول بیش از ۵۰ سال گذشته وجود نداشته است.

رییس سابق انجمن پسته ایران، با اشاره به بخشنامه‌های ارزی بانک مرکزی و آخرین بخشنامه در ۲۱ شهریورماه گذشته که پایه و اساس تصمیم گیری بانک مرکزی است، افزود: در این بخشنامه پنج بند مربوط به پیمان سپاری ارزی است که اجرای برخی بندهای آن امکان ندارد و وضعیت مجهول است.

وی گفت: در شرایط فعلی با توجه به افزایش قیمت فروش نفت و در نظر گرفتن تثبیت و افزایش ذخایر ارزی، به نظر می‌رسد سیاستگذار بتواند نرخ ارز را نزدیک به نرخ سامانه نیما نگه دارد.

جلال پور، ادامه داد: با توجه به شرایط کشور و وضعیت صادرات، صادرکنندگان موظف به تسویه پیمان ارزی هستند و در حال حاضر امکان برداشتن این تعهد برای صادرکنندگان وجود ندارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر رعایت اخلاق در کسب و کار و تجارت تاکید کرد و ادامه داد: بازاریان در گذشته معتبرترین، مورد اعتمادترین و محترم‌ترین افراد جامعه بوده‌اند که متاسفانه در طول این سال‌ها نه تنها این جایگاه حفظ نشده بلکه برخی مسائل اخلاقی به حداقل ها رسیده است.

اعتراض بخش خصوصی به تصمیمات متعدد دولت

در ادامه این نشست رییس کمیسیون بیمه، بانک و امورمالیاتی اتاق کرمان گفت: در طول چند ماه گذشته اعتراضات بخش خصوصی نسبت به تصمیمات متعدد دولت را به مسوولان مربوطه اعلام کرده‌ایم و همواره پیگیر مسائل و مشکلات آنها بوده‌ایم.

جلیل کاربخش افزود: در بخشنامه اخیر بانک مرکزی در رابطه با بازگشت ارز حاصل از صادرات مواردی مانند واردات به جای صادرات مطرح شده که صادرکنندگان باید با دقت و در نظر گرفتن همه موارد و مذاکره با واردکنندگان معتبر، نسبت به صادرات اقدام کنند.

وی ادامه داد: در رابطه با صادرات کالا و محصول به عراق و افغانستان و… که مبادلات به صورت ریالی انجام می شود نیز بررسی ها و مذاکرات صورت گرفته که امیدواریم برگشت ارز حاصل از صادرات به این کشورها به صورت ریالی به تصویب برسد.

گفتنی است در این نشست صادرکنندگان پسته به بیان برخی مسائل و مشکلات این صنعت پرداختند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.