مدیر مجتمع مس سرچشمه رفسنجان:


ایمنی مبحثی غیر قابل مذاکره است

مدیر مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در مراسم افتتاحیه اولین استار آپ ویکند ایمنی گفت: «شعار ما تولید بدون حادثه است.»

اولین استار آپ ویکند ایمنی بعد از ظهر روز چهارشنبه سوم مهرماه در قلب تپنده صنعت مس ایران آغاز شد.

استارت آپ ویکند یک رویداد آموزشی- تجربی در سراسر دنیاست که در سه روز متوالی برگزار می‌شود. بستر این رویداد بر پایه ایده‌هایی جهت پیشگیری از حوادث و ارتقاء سطح ایمنی معادن بنا نهاده شده است. در این برنامه ایده پردازان حوزه ایمنی، برنامه نویسان، مدیران کسب و کار و طراحان گرد هم می آیند تا در ۵۴ ساعت ایده هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و در هر گروه ایده ای را اجرا کنند.

این رویداد برای اولین بار در ایران به میزبانی مجتمع مس سرچشمه با حضور مدیر HSC وزارت صمت، مدیر تعاون کار و رفاه اجتماعی استان کرمان، جمعی از مسولان و ایده پردازانی از سراسر ایران در شهر سرچشمه رفسنجان در حال برگزاری است.

مس سرچشمه نماد ایمنی کشور

مدیر (HSC) وزارت صنعت معدن و تجارت در مراسم‌ افتتاحیه این رویداد گفت:«مس سرچشمه یکی از نمادها و الگوهای ایمنی در کشور است.»
«رسول یار احمدی» ادامه داد: در وزارت صنعت معدن و تجارت برای سال ۱۴۰۰ یک نقشه راه وجود دارد و فرهنگ (HSC) باید در وزارت خانه ارتقاء پیدا کند.

وی تاکید کرد: این باید، بایدِ اخلاقی است و کسانی می توانند در این راه به ما کمک کنند که ایده های نو دارند.

۵۰ هزار نیروی کار فعال در استان کرمان

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان نیز گفت:«وظیفه اصلی وزارت کار و رفاه اجتماعی صیانت از نیروی کار است.»

«رضا اسماعیلی»با اشاره به اشتغال بیش از ۳۰هزار نفر در معادن استان ادامه داد: حفظ ایمنی کارگران معادن کار سخت و سنگینی است و در حوزه ایمنی در کشور در ابتدای راه هستیم.

وی افزود: در کرمان ۵۰هزار کارگاه فعال وجود دارد و بیش از ۳۲۰ هزار نفر در این واحدها در حال کار هستند که این آمار اهمییت بالای ایمنی در کار را نشان می دهد.

اسماعیلی با بیان این که‌ بیش ترین حوادث ناشی از کار در کارگاه‌های ساختمانی است، ادامه داد: ۸۸ درصد حوادث ناشی از کار مربوط به خطای انسانی است که با کارهای خیلی ساده و البته استفاده از تکنولوژی های نوین می‌توان از آن جلوگیری کرد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان تصریح کرد: جای اپلیکیشن های ایمنی در صنعت بسیار خالی است که می توانند کمک خوبی به بحث ایمنی داشته باشند.

ایمنی مبحثی غیر قابل مذاکره

همچنین مدیر مجتمع مس سرچسمه رفسنجان نیز در مراسم افتتاحیه گفت:«شرکت صنایع ملی مس ایران متشکل از سه مجتمع مس سونگون، مس شهر بابک و مس سرچشمه در دنیا جزو ۲۰ شرکت مس کاتدی و محصولات جانبی است و بهترین مس تولیدی جهان با عیار ۹۹.۹۹۹ از خاک این معادن استخراج می شود.»

مهندس احمدی با بیان این که ایمنی یک مبحث غیر قابل مذاکره است ادامه داد: «شعار ما تولید بدون حادثه است و با همکاری استارت آپ ها، با همراهی دانش ، خلاقیت، گفت و گو و تعامل، این شعار را محقق می کنیم.»

وی افزود: « روزانه ۱۳۵ تن خاک مس از معادن مس در قالب ۲ هزار و ۴۰۰ سفر، خاک از معدن مس به کارخانه حمل می‌شود.»

حضور ۳۷۵ ایده پرداز در استارت اپ ایمنی ویکند

دبیر همایش استارت آپ ایمنی ویکند نیز گفت: «به دنبال این هستیم که با تکنولوژی های جدید هر چه بیشتر از حوادث پیشگری کنیم.»

مهندس زید آبادی افزود: سالیانه ۳۷۵هزار فوتی در کشور وجود دارد که سهم حوادث ۱۰ درصد از این تعداد است.

وی با بیان این که ۳۷۵ نفر در این رویداد ثبت نام کرده اند ادامه داد: این تعداد شامل ۳۲۲ نفر ایده پرداز، ۲۰ نفر برنامه نویس، ۷ نفر گرافیست و ۲۶ نفر در حوزه کسب و کار است.

وی افزود: محور های این رویداد بحث استفاده از تکنولوژی های هوشمند و هوشمند سازی معادن است.

مرگ روزانه حدود ۷۰۰۰ نفر به خاطر شغل

دبیر علمی این رویداد هم در بخشی از مراسم گفت: «هر ۱۱ ثانیه یک نفر به خاطر شغل جان خود را از دست می دهند و این آمار اهمییت بالای پیشگری از حوادت و ایمنی را بیان می کند.»

دکتر «مجید علیزاده»ادامه داد: یکی از مهم ترین چیزهایی که باعث می شود سطح ایمنی افزایش پیدا کند تکنولوژی است و در زمینه تکنولوژی هم باید به تکنولوژی های نوین وارد شویم.

وی افزود: معدن هوشمند به معدنی گفته می شود که در تمام مباحث هوشمند باشد که پیشگری از حوادث نیز یکی از مهم ترین مباحث آن است.

این همایش تا جمعه پنجم مهر ادامه دارد و در روز اختتامیه برترین ایده ها معرفی می شوند.

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=35464
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.