راه اندازی 5 مرکز لجستیک بار در جنوب کرمان

به گزارش ایسنا منطقه کویر،”سعید برخوری” با اشاره به تولید محصولات کشاورزی نوبرانه و خارج از فصل در جنوب کرمان افزود: محصولات کشاورزی جنوب کرمان در فصلی تولید می شود که اغلب کشور های همسایه و حتی اروپا در یخبندان به سر می برند و ما می توانیم با هدف گذاری و شناسای بازار های هدف محصولات منطقه را به این نقاط صادر کنیم.
وی با بیان این مطلب که فرآوری محصولات کشاورزی جنوب کرمان صرفه اقتصادی ندارد و تنها یک بحث انحرافی است خاطرنشان کرد: محصولات کشاورزی منطقه جنوب کرمان به لحاظ مرغوبیت باید درجه بندی شود و برای صادرات آماده شوند و اگر محصولی در درجه دو سه بود برای فراوری استفاده شود.
منطقه جنوب کرمان نیازمند زیر ساخت های صادرات
رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با بیان این مطلب که از آبان ماه سال قبل پیگیر صادرات محصولات کشاورزی جنوب کرمان بوده ایم بیان کرد: متاسفانه زیر ساخت لازم برای صادرات محصولات کشاورزی در منطقه وجود ندارد و این مهم نیازمند عزم جدی مسوولان این امر است.
وی ادامه داد: در همین راستا مراکز لجستیک بار محصولات کشاورزی، سورتینگ و صنعت های مرتبط با صادرات در منطقه باید ایجاد شود که به دنبال آن همکاری خوبی در این خصوص با سازمان صنعت، معدن و تجارت صورت پذیرفته و مجوز صادرات سیب‌زمینی از جنوب استان نیز صادر شده است.
برخوری تصریح کرد: در سال جاری با پیش بینی های که در سطح سازمان جهاد کشاورزی شد و اقداماتی نظیر نشست‌های متعدد با استاندار و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی؛ توانستیم زمینه صادرات و فروش بسیار خوبی در حوزه محصولات پیاز و سیب زمینی داشته باشیم.
وی از اخذ مجوز صادرات برخی محصولات کشاورزی در سال جاری خبر داد و بیان کرد: به‌منظور صادرات محصولات، باید اقدامات لازم توسط دستگاه‌های مرتبط با بخش کشاورزی انجام گیرد و زیرساخت‌های این حوزه ایجاد شود .
برخوری با بیان این مطلب که امروز دنیا به سمت تولید محصولات ارگانیک حرکت می کند گفت:  یکی از اقدامات جهاد کشاورزی در این منطقه ایجاد شرایط مناسب برای تولید محصول ارگانیک و سالم است که در سطح کشور از رتبه بالایی در این خصوص برخوردار هستیم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با اشاره به تولید محصولات گلخانه ای در جنوب کرمان گفت: جنوب کرمان به لحاظ آفتاب و اقلیم مناسبی که دارد بهترین شرایط تولید محصولات گلخانه ای را با کمترین هزینه دارد و از طرفی این آفتاب و اقلیم مناسب در فصولی که گلخانه ها محصولی ندارند می تواند عملیات ضد عفونی را به صورت طبیعی انجام دهد.
وی ادامه داد: جنوب کرمان در زمینه استفاده از یارانه انرژی بی نصیب است و اگر همانند دیگر نقاط کشور از یارانه غیر مستقیم انرژی که گاز و دیگر حامل های انرژی هستند استفاده کند قیمت تمام شده محصولات گلخانه ای کمتر خواهد و می تواند با سایر کشور های دنیا در این حوزه رقابت کند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از تولید محصولات جدید در منطقه خبر داد و بیان کرد: تولید محصولات جدید ماند چغندر قند در منطقه شروع شده است و با شرایطی که منطقه جنوب کرمان دارد این محصول از تولید متوسط کشوری در منطقه جنوب کرمان بالاتر رفته است.
برخوری با اشاره به تعامل با مراکز علمی منطقه و کشور افزود: امروز سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با همکاری مراکز علمی بویژه دانشگاه جیرفت به عنوان قطب تولید علم و همچنین مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان با هدف گذاری به سمت تولید محصولات سالم حرکت می کند.
مبارزه با ملخ جنگ تمام عیار بود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در ادامه با اشاره به حمله ملخ های صحرایی به جنوب کرمان گفت: در این مبارزه همانند دوران طلایی دفاع مقدس شبانه روز تلاش کردیم و همه اقشار مختلف جامعه بسیج، سپاه و نیروهای مردمی بویژه نیروهای خدوم سازمان جهاد کشاورزی، مدیریت های شهرستان و خدمات جهادکشاورزی در مناطق تلاش کردند و نگذاشتند کوچکترین آسیبی به مزارع و باغات منطقه وارد شود.
وی ادامه داد: در بعضی نقاط مبارزه با ملخ صحرایی از نیمه شب شروع می کردیم و تا اذان صبح ادامه داشت و این مهم به گونه ای بود که در منطقه همه افراد درگیر بودند و امیدواریم توانسته باشیم مردم و کشاورزی های منطقه را از هجوم و خسارت ملخ صحرایی حفظ کرده باشیم.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=29209
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.