سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر را جایگزین نفت کنیم

به گزارش ایسنا، دکتر زین‌العابدین صادقی با تحلیلی کوتاه از وضعیت انرژی در کشور گفت: در سال 2017 ایران با داشتن 33.7 تریلیون متر مکعب گاز با داشتن سهم 17.2 درصد از ذخایر اثبات شده دنیای رتبه نخست ذخایر گاز دنیا را دارا می‌باشد، در حالی که با این ذخایر سهم یک درصدی از تجارت گاز دنیا را به خود اختصاص داده‌است.

وی با بیان این مطلب که ایران با داشتن  21.6 هزار میلیون تن ذخایر نفت با سهم 9.3 درصدی رتبه پنجم جهان را دارد، اظهار کرد: براساس ترازنامه هیدروکربوری کشور در سال 1397؛ رشد عرضه سرانه انرژی اولیه ایران طی دوره زمانی1395-1385 (بشکه به نفر) 2.19 درصد در حالی که رشد متوسط 1395-1385 مصرف سرانه انرژی نهایی (بشکه به نفر) 0.89 درصد بوده است. اگر کارایی انرژی را به‌صورت ساده نسبت تقاضای نهایی به عرضه اولیه تعریف کنیم بنابراین متوسط کارایی انرژی کشور را می‌توان حدود 40 درصد در نظر گرفت.

سردبیر مجله Strategic Studies on Energy Economics به گزارش‌های بین‌المللی سال 2017 در زمینه انتشار دی‌اکسیدکربن اشاره کرد و افزود: گزارش‌های بین‌المللی انرژی در سال 2017 نشان می‌دهد که ایران با تولید 7.633 میلیون تن با سهم 1.9 درصد آلودگی جهانی، بیشترین میزان انتشار دی‌اکسید کربن در خاورمیانه را دارد. به‌طوری‌که در سال‌های 2006 تا 2017 انتشار دی‌اکسید کربن به میزان 2.7 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: بر اساس آمار منتشر شده وزارت نیرو در سال 96، متوسط شدت انرژی  سوخت‌های فسیلی برای تولید یک مگاوات ساعت برق سال 1396 در کشور 31.2 میلیون BTU است، در حالی این عدد برای استان کرمان حدود 38 میلیون BTU از سوخت‌های فسیلی است. هم‌چنین متوسط شدت آلودگی  برای هر مگاوات انرژی برق در کشور 2.3 تن بوده در حالی برای استان کرمان 3 تن می‌باشد.

آیا تحریم‌ها می‌تواند خللی به بخش انرژی وارد کند؟

این دانشیار اقتصاد انرژی دانشگاه شهید باهنر کرمان در پاسخ به این سوال که آیا تحریم‌ها می‌تواند به بخش انرژی خللی وارد کند؟ به ایسنا گفت: بله، تحریم‌ها باعث شده است ما نتوانیم از پتاسیل‌های بالای خود در بخش انرژی استفاده کنیم. تحریم‌ها از دو منظر به بخش انرژی ما آسیب زده است؛ نخست از منظر ورود سرمایه‌گذاری مستقیم و فناوری‌های جدید در استخراج نفت و  گاز، و دوم در زمینه فروش نفت و گاز است.

وی به تبیین آسیب‌های تحریم‌ها به بخش انرژی از دیدگاه سرمایه‌گذاری پرداخت و اظهار کرد: ایران در اوپک همیشه سهم تاریخی دوم صادرات نفت را داشته است در صورتی که عراق با استفاده از فناوری‌های جدید حتی در میادین مشترک عراق و ایران توانسته است رتبه دوم را از ما بگیرد.

صادقی ادامه داد: در استخراج نفت و گاز، ایران تکنولوژی استخراج افقی و هم‌چنین تکنولوژی افزایش بازیافت مخازن گاز در طول عمر برداشت از مخزن را که در انحصار سه کشور آمریکا، نروژ و فرانسه بود را ندارد، درحالی که در قراردادهای نفتی بعد از برجام مقرر شده بود شرکت توتال این تکنولوژی را برای مخازن پارس جنوبی به ما انتقال دهد که متاسفانه منتفی شد.

وی افزود: ایران می‌تواند از سرمایه‌گذاری خارجی برای ورود فناوری جدید در استخراج نفت و گاز در آب‌های پر عمق دریای خزر و عمان نیز استفاده کند. هم‌چنین در زمینه فروش گاز قطر با استفاده از تکنولوژی Liquefied natural gas (LNG) سهم 10.7 درصدی تجارت گاز را به خود اختصاص داده‌است؛ اما متاسفانه در شرایط فعلی ما تکنولوژی LNG را در ایران نداریم.

ایران در زمینه افزایش بهره‌وری فناوری‌های تقاضای انرژی، نیازمند انتقال دانش و تکنولوژی جدید است

این دکتری اقتصاد انرژی در پاسخ به این سوال که آیا پتروشیمی ایران قابل تحریم شدن است زیرا برخی‌ها معتقدند که پتروشیمی ایران را نمی‌توان تحریم کرد چون دنیا به آن نیاز دارد، عنوان کرد: تحریم پتروشیمی شدت اثر گذاری‌اش کمتر است، به‌دلیل این‌که که تعداد تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی محدودترند؛ ضمن آن که پتروشیمی صنعتی با سود بالا نیست که کشورها مایل به سرمایه‌گذاری جدید در این حوزه باشند. اما از این تحریم‌ها کشورهای رقیب ما چون عربستان خوب می‌توانند سو استفاده کنند.

وی از توسعه انرژی و صادرات سخن به میان آورد و تاکید کرد: قطعا بهترین گزینه صادرات انرژی ما، می‌تواند کشورهای همسایه که رو به رشد بوده و تقاضای انرژی آنها نیز رو به رشد است، باشد؛ ترکیه، عراق، پاکستان، افغانستان و عمان می‌توانند شریک تجاری خوبی برای حامل‌های انرژی ما باشند؛ هم‌چنین بدلیل افزایش رشد شهرنشینی و افزایش رشد اقتصادی کشورهای آفریقایی، این منطقه جغرافیایی می‌تواند یکی از حوزه‌های جدید صادرات انرژی برای ایران باشد.

صادقی در پاسخ به این سوال که باید بیشتر روی توسعه کدام بخش از انرژی تمرکز کنیم؟ اظهار کرد: به نظر من بهترین گزینه صادرات برق و گاز می‌باشد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=29448
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.