مشکلات بدنه اقتصادی کشور عامل گرانی کالاها

معاون وزیر صمت از بورس، هزینه‌های جانبی(افزایش حقوق)، تورم ، بیکاری و گرانی مسکن به عنوان مهم‌ترین عوامل گرانی کشور یاد کرد.

“عباس قبادی” عصر امروز 15 بهمن ماه در حاشیه بازدید از کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان با اشاره به شرایط تحریمی کشور، گفت: شرایط بسیار خوبی که کشور دارد این است که از نظر مسایل و موضوعات اقتصادی به حدی از تاب آوری رسیده که شاهد هستیم برخی از کارخانه‌ها که به دلیل تحریم‌ها زمانی تعطیل شدند اما دوباره شروع به فعالیت کردند.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: از نظر مواد غذایی در کشور هیچ مشکلی وجود ندارد و به اندازه کافی کالا وجود دارد اما سوال اینجاست که چرا گرانی است؟ در حالی که از جهت فراوانی کالا مشکل نداریم.

وی اظهار کرد: در حال حاضر 500 هزار تن روغن خام که مصرف 6 ماه کشور است، ذخیره داریم و همچنین حدود 300 هزار تن روغن در مخازن کارخانجات وجود دارد لذا در کشور بیش از نیمی از نیاز مصرف روغن سال آینده موجود است.

قبادی افزود: از نظر روغن خام و ظروف و تولید مشکل نداریم اما بحث گرانی به دلیل وجود یکسری مشکلات در بدنه اقتصادی کشور است که باعث گرانی کالاها شده است؛ بورس، هزینه‌های جانبی(افزایش حقوق) و تورم در کشور، بیکاری که واقعا کشنده است و گرانی مسکن و سرمایه‌های عظیمی که دست افراد خاصی است، باعث گرانی شده است.

وی با اشاره به اینکه نمی توانیم بگوییم شما ارز 4200 تومان می‌گیرید حق تغییر قیمت کالا را تا سه سال آینده را ندارید، گفت: گوشت مرغ را 20 هزار و 400 قیمت گذاری کردیم اما مرغدار از این قیمت راضی نیست و می‌گوید این قیمت برای ما توجیه اقتصادی ندارد از آن طرف اگر افزایش قیمت دهیم مصرف کننده ناراضی می‌شود و کنترل همه این موضوعات خیلی سخت است اما ما سفره و نیازمندی‌های مردم را در بازار تامین کردیم.

معاون وزیر صمت بیان کرد: سهمیه‌بندی را کنار گذاشته‌ایم و هر کارخانه‌ای به هر میزانی که تولید دارد مواد اولیه به آنها داده می‌شود اما باید در سامانه ثبت و ضبط شود.

بازار را رها نکرده‌ایم| قیمت‌های جهانی به شدت بالا رفته است

وی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی تاکید کرد: تصور نکنید که بازار را رها کردیم، اینگونه نیست و اگر بزرگترین اقتصاددان‌های جهان را بیاورید با توجه به شرایط کشور نمی‌توانند کاری بیش از این انجام دهد لذا از رسانه‌ها خواهش داریم با شرایطی که داریم مسئولین کشور و مسایل و مشکلات کشور را بهتر درک کنند.

قبادی عنوان کرد: الان باید کمک کنیم چرخ کارخانه راه بیفتد بعد درباره جزییات کالا صحبت کنیم و نمی‌دانم چه اتفاقی در دنیا رح داده که نوسانات قیمت هفتگی شده و قیمت جهانی بالا رفته است؟

وی عنوان کرد: به دنبال سهمیه‌بندی مواد اولیه روغن نیستیم و این کالا به اندازه کافی در کشور تولید می‌شود. کشور در 40 سال اخیر هیچ گاه با مشکل روبرو نشده بود و متاسفانه برخی از فروشگاه‌ها زیر بار ثبت کالاها در سامانه نمی روند لذا مجبوریم این کالا را در فروشگاه‌های بزرگ عرضه کنیم.

معاون وزیر صمت بیان کرد: ذائقه مردم به سمت مصرف روغن مایع رفته است و کمتر روغن جامد استفاده می‌کنند و روغن پالم در کشور به حاشیه کشیده شده است. هرچند از لحاظ پزشکی توصیه نمی‌شود و کمتر از 30 درصد در کشور مصرف می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات کارخانه روغن نباتی گلنار گفت: در کشور کمبود مواد اولیه، کارخانه و متخصص در زمینه تولید روغن نداریم و تولید در حال انجام است.

قبادی سفره مردم را اولویت اول کارگزاران نظام دانست و بیان کرد: قصوری در شبکه تولید وجود ندارد و شبکه توزیع نیز در حال فعالیت هستند و ما کمبودی در روغن نداریم. مردم در این زمینه نگرانی نداشته باشند.

قول تامین مواد اولیه کارخانه روغن نباتی گلناز

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: کارخانه روغن نباتی گلناز هرآنچه امکان تولید داشته باشد مواد اولیه به آن می‌دهیم.

وی ادامه داد: آمادگی داریم خارج از نوبت به این کارخانه ارز بدهیم تا بتواند بدون واسطه خودش مواد اولیه را وارد کند و زیر نظر سازمان صمت روغن تولید و توزیع کند. لذا در تخصیص ارز به این کارخانه هیچ مشکلی نداریم.

قبادی با تاکید برآنکه مشکل در تامین مواد اولیه روغن نداریم، اظهار کرد: به دلیل عطشی که در بازار است عرضه و تقاضا دچار مشکل شده است.

وی با نوید اینکه محصولات کارخانه روغن نباتی گلناز متنوع خواهد شد، تصریح کرد: میزان مصرف ماهیانه روغن کشور 140 هزار تن است و در این ماه نیز 177 هزار تن روغن به کارخانه‌ها داده‌ایم.

به گزارش ایسنا، “فرزاد علیجانی” مدیرعامل کارخانه روغن نباتی گلناز نیز در این جلسه از مسایل مالی و مشکلات کارخانه سخن به میان آورد و گفت: 310 نفر در این کارخانه مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به میزان تولید روغن این کارخانه اظهار کرد: بیش از 32 هزار تن روغن گرفته ایم و ماهانه استان کرمان به 7500  تن روغن نیاز دارد. مدیرعامل کارحانه روغن نباتی گلناز گفت: گلناز از نظر ظرفیت سومین کارخانه در کشور است./ایسنا

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=63902
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.