نخستین مرکز پرورش مرغ لاین جنوب کرمان راه‌اندازی شد

 مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان از بهره‌برداری نخستین مرکز پرورش مرغ گوشتی لاین (سویه آرین متعلق به یک نژاد با ویژگی‌های ژنتیکی کاملا مشخص) در یکی از واحدهای پرورش مرغ گوشتی این منطقه خبر داد.

به گزارش کرمان نو به نقل از ایرنا، محمد پولادخای با بیان اینکه تعداد معدودی از کشورهای دنبا صاحب لاین در صنعت مرغداری هستند که ایران نیز جز کشورهای پیشرو این صنعت است، افزود: وجود مرغ لاین گوشتی آرین در کشور یکی از پتانسیل های ارزشمند و سرمایه های گرانقدر است که امروز شاهد فعالیت نخستین مرکز در منطقه جنوب کرمان هستیم.

وی اظهار داشت: نخستین مرکز پرورش مرغ گوشتی لاین سویه آرین از ضریب تبدیل نسبتا قابل قبولی برخوردار بوده و برای دوره پرورش ۴۲ روزه مناسب است.

مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان تصریح کرد: پرورش مرغ لاین در سال های اخیر و با شدت یافتن تحریم ها با توجه به پتانسیل ها و قابلیت های داخلی در اولویت های کشور و وزرات جهاد کشاورزی قرار گرفت و امروز شاهد تحقق این مهم در منطقه جنوب کرمان هستیم.

وی از حمایت بخش خصوصی در زمینه پرورش مرغ لاین خبر داد و گفت: امکان صدور مجوز مرغداری در منطقه جنوب کرمان و زمینه پرداخت تسهیلات ویژه به متقاضیان احداث واحدهای مرغداری فراهم شده است.

پولادخای افزود: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد توسعه بیش از پیش صنعت مرغداری و پرورش سویه آرین در منطقه جنوب کرمان باشیم.

وی گفت: پس از ابلاغ سیاست های مربوط به ضرورت تامین گوشت مرغ از منابع داخلی و به دنبال آن تشکیل کمیته ملی احیای مرغ لاین آرین و با ابلاغ سیاست های تشویقی ویژه برای پرورش دهندگان این سویه داخلی به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت.

مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان اظهار داشت: خرید ذخایر گوشت مرغ کشور با اولویت سویه آرین، تامین دان مورد نیاز از محل انبار استان کرمان با نرخ مصوب و به صورت مدت دار، تامین دارو و واکسن با نرخ مصوب، صدور حداکثر مجوز جوجه ریزی و کاهش فواصل جوجه ریزی، حذف عوارض صادراتی، تخفیف ۵۰ درصدی حق بیمه سهم بیمه گذار (پایه و تکمیلی) برای حمایت از این صنعت انجام شده است.

حیوانات لاین به یک جمعیت خالص از حیوانات خاص (اعم از دام و طیور) اطلاق می‌شود که متعلق به یک نژاد مشخص با ویژگی‌های ژنتیکی کاملا مشخص بوده و صرفا با حیوانات خالص و هم‌نژاد خود آمیزش می‌کنند و قادر به تولید حیواناتی مشابه خود هستند.

در واقع نسل جوجه یک‌روزه‌ای که برای تولید گوشت مرغ در سالن‌های پرورشی مرغداری‌های گوشتی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد به ترتیب از مرغ مادر، اجداد و نهایتا مرغ ‌های لاین گرفته شده به همین دلیل تعداد کشورهای صاحب علم و فناوری موسوم به لاین در جهان کمتر از تعداد انگشتان دست است و به عنوان مثال در جهان تنها هشت کشور آمریکا، انگلیس، هلند، برزیل، هند، آلمان، فرانسه و ایران از توانایی فنی و علمی لازم برای تولید حفظ و تکثیر این موجود استراتژیک غذایی برخوردارند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=77995
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.