استاندار کرمان:


نرخ بیکاری در استان کرمان کاهش یافت

استاندار کرمان گفت: نرخ بیکاری در استان کرمان ابتدای امسال ۸.۹ درصد بوده و الان به حدود ۸.۱ درصد رسیده که بیش از ۰.۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از تسنیم، محمدمهدی فداکار با اشاره به مهمترین اقدامات، رویکردها و دستاوردهای حوزه اشتغال در استان کرمان، اظهار داشت: بیکاری جوانان به ویژه جوانان تحصیلکرده امروز یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌های کرمانی است و چیزی که بیش از هر چیز خانواده‌ها از آن رنج می‌برند وجود فرزندان تحصیلکرده‌ای است که آمادگی کار را دارند، اما ظرفیت برای اشتغال آنها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه دولت باید زیرساخت‌هایی برای اشتغال ایجاد کرده و در حوزه‌هایی که اشتغال ایجاد می‌کند سرمایه‌گذاری کند، گفت: به کمک بخشی از پروژه‌هایی که در استان کرمان به بهره‌برداری رسیده این اتفاق تا اندازه‌ای افتاده و در سال جاری تا حدی نرخ بیکاری در استان کاهش پیدا کرده است.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در استان کرمان در ابتدای امسال ۸.۹ درصد بوده و در حال حاضر به حدود ۸.۱ درصد رسیده و بیش از ۰.۷ درصد کاهش پیدا کرده است، افزود: این آمار نشان‌دهنده افزایش اشتغال در استان بوده است.

وی با بیان اینکه دهه فجر امسال در استان کرمان بیش از ۸ هزار میلیارد تومان پروژه در بخش دولتی و بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پروژه در بخش غیردولتی به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: در مجموع بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان پروژه در این ایام در استان به بهره‌برداری می‌رسد که عملاً اشتغال ایجاد کرده است.

فداکار با اشاره به اینکه در دهه فجر امسال بیش از ۵ هزار میلیارد تومان طرح در استان کرمان کلنگ‌زنی می‌شود که طرح‌هایی بزرگی هستند، گفت: تمام تلاش ما این بوده که دغدغه خانواده‌ها در این حوزه را تا حد ممکن کم کرده و به اشتغال جوانان کمک کنیم.

وی به ظرفیت‌هایی که در تبصره ۱۸ و تبصره ۱۶ وجود دارد نیز اشاره کرد و گفت: با کمک این ظرفیت‌ها کسانی که می‌توانند و امکان این را دارند که برای خود و یا دیگران ایجاد اشتغال کنند با کمک این تبصره‌ها تسهیلات با نرخ سود کمتر دریافت کنند البته برخی از دستگاه‌های حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی نیز این کار را برای افراد تحت حمایت خود انجام داده و کارهای خوبی در این حوزه انجام شده است.

استاندار کرمان با بیان اینکه بخش‌های خصوصی پر جاذبه‌ای در استان وجود دارد که می‌توانند در این حوزه کمک کنند، افزود: آنچه که تا کنون توسط بخش خصوصی در استان انجام شده اقدامات خوبی بوده اما آنچه که می‌توانسته انجام شود خیلی فراتر از این است و می‌توانست خیلی بهتر از این باشد.

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی در حال حاضر همکاری خوبی در استان دارد و به دنبال تعریف طرح‌های پایین دستی در حوزه فولاد و مس است، ابراز داشت: امیدوار هستیم که این طرح‌ها به مرحله اجرا برسد و اشتغال در استان کرمان را رونق دهد.

فداکار با بیان اینکه تاکید ما در حوزه اشتغال، استفاده از مدیران و نیروهای بومی، عدم اشتغال بازنشستگان و جوان‌گرایی است، ادامه داد: در مجموع در شرکت‌ها و حوزه صنایع و بخش خصوصی استان چیزی در حدود ۴۰ هزار نفر مشغول به‌کار هستند.

وی با اشاره به اشتغال بازنشستگان در استان، گفت: آمار این افراد در استان به تعدادی نیست که در افکار عمومی مطرح می‌شود که شاید چیزی در حدود ۴۰۰ یا ۵۰۰ نفر بازنشسته مشغول به کار باشند که البته اشتغال برخی از این افراد، اجتناب ناپذیر است.

استاندار کرمان بیان کرد: افرادی را داریم که عمر خود را در صنعت گذرانده و شناخت و تجربه خوبی در این حوزه دارد و لازم است در بخش‌هایی مشغول به‌کار باشند، البته اولویت با حضور جوانان است و تلاش می‌شود که تعداد بازنشستگان شاغل در استان کم شود.

وی با بیان اینکه در استان کرمان جوانان تحصیلکرده با توانایی‌ها و ظرفیت علمی خوبی داریم، افزود: رویکرد ما جوان‌گرایی است و پیگیری می‌شود تا بازنشستگانی که نیازی به حضور آنها نیست از چرخه اشتغال استان خارج شوند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=101172
1 نظر
  1. جواد رضایی می گوید

    همش دروغه چرا دروغ میگی نامردازخدا بیخبرمردم نون ندارن بخورن ازگشنگی اون موقع امسال تویه بی غیرت بازنت وبچت باپول وحق ما کیف میکنی ومیگی بیکاری درکرمان کم شده ازخدابترس .فقط خداجواب امسال شماهایی که خون ماجوناروتوشیشه کردی بده همین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.