«نه» مردم به اصلاح يارانه

بر اساس گزارش موسسه افکار سنجي وابسته به مرکز پژوهش‌‌های مجلس بالغ بر ۶۰ درصد جامعه نسبت به کليات طرح اصلاح يارانه‌ها نظر منفي داشته و ۵۸.۵ درصد از مردم ترجیح می‌دهند دولت هفت قلم کالای اساسی را به قیمت سال قبل و از طریق کالابرگ عرضه کند.

تصمیم دولت برای حذف ارز تخصیصی به کالا‌های اساسی یکی از مهمترین تصمیمات اقتصادی دولت طی دهه‌های اخیر به شمار می‌آید و این در حالی است که مجلس برای جبران پیامد‌های اقتصادی این تصمیم در قانون بودجه ۱۴۰۱، دولت را مکلف به ارائه کالابرگ الکترونیکی کرده است.

اما پس از واریز چند مرحله یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار دهک‌های اول تا نهم، این پرسش در مجلس مطرح شد که ترجیح شهروندان میان دریافت یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیکی چیست. پرسشی که موسسه افکارسنجی ملت وابسته به مرکز پژوهش‌های مجلس برای یافتن پاسخ آن، پروژه افکارسنجی با عنوان «افکار سنجی درباره نگرش مردم به طرح اصلاح یارانه‌ها و توزیع کالابرگ» را در کل کشور اجرا کرد و حالا آن‌طور که از نتایج این افکارسنجی پیداست، ۶۰.۶ درصد مردم نسبت به کلیات طرح اصلاح یارانه‌ها نظر منفی دارند و مهمترین دلیل آن را نیز افزایش قیمت کالا‌های دیگری عنوان می‌کنند که قرار نبود درپی اجرای این طرح گران شوند و شدند. با توجه به همین موضوع می‌توان فهمید که چرا ۸۸.۶ درصد مردم میزان یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند.

بالطبع خانواده‌های پرجمعیت بیشتر تحت تاثیر فشار اقتصادی ناشی از افزایش قیمت‌ها قرار می‌گیرند که نتایج این افکارسنجی نیز مؤید آن است. این در حالی است که یافته‌های دیگر این نظرسنجی حاکی از آن است که قدرت خرید کالا‌های اساسی از سوی خانوارها نسبت به قبل از اجرای طرح (ابتدای سال)، کاهش یافته است؛ بنابراین نظرسنجی و مطابق نظر مردم، ۵۸.۵ درصد از مردم ترجیح می‌دهند دولت هفت قلم کالای اساسی را به قیمت سال قبل و از طریق کالابرگ عرضه کند و در مقابل ۲۸.۶ درصد ترجیح می‌دهند به ازای هر فرد ماهانه مبلغ ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزارتومان یارانه نقدی اختصاص یابد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=95852
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.