۲۰ درصد تعاونی‌های استان کرمان عضو اتاق هستند

رئیس اتاق تعاون استان کرمان با به لزوم اصلاح قانون تعاون در کشور گفت: در استان کرمان ۶ هزار تعاونی داریم که تنها ۲۰ درصد از آنها عضو اتاق هستند.

به گزارش کرمان نو به نقل از تسنیم، محمدحسین مبشری ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان با بیان اینکه تعاونی‌ها می‌توانند سهم بزرگی در بخش اقتصادی کشور داشته باشند اظهار داشت: با تفاهمی که با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم کارهای اجرایی تعاونی‌ها به اتاق تعاون استان واگذار شده است.

وی با اشاره به اینکه اتاق تعاون در استان کرمان نسبت به سایر کشور یک اتاق پویا و بالنده است عنوان کرد: حدود 6 هزار تعاونی ثبت شده در استان کرمان وجود دارد که حدود 20 درصد آنها عضویت اتاق تعاون را دارند.

رئیس اتاق تعاون استان کرمان با بیان اینکه تعاونی‌های استان در زمینه‌های مختلف خدماتی، کشاورزی، صنعتی و تامین مالی و امکانات فعالیت می‌کنند افزود: بخش تعاون، قانون تعاون را داشته که یکسری نواقص در این قوانین وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه دولت باید لایحه اصلاح قانون تعاون را به مجلس ارائه کرده و در قانون جدید موانع پیش رو برداشته شود گفت: تشکیل تعاونی و انجام کار گروهی مورد تاکید دین اسلام است و در قرآن کریم نیز آیه‌ای در این باره وجود دارد.

مبشری با بیان اینکه متاسفانه در طی سالیان قبل اعتماد عمومی نسبت به تعاونی‌ها تخریب شده که شایسته نیست ادامه داد: کارهای خوبی پیش‌بینی شده که این اعتماد عمومی برگردد.

وی با اشاره به اینکه اتاق داوری در اتاق تعاون استان تشکیل شده تا شکایات مربوط به تعاونی‌ها در این اتاق بررسی و پیگیری شود گفت: رای صادره در اتاق داوری لازم‌الاجرا است و باید اجرایی شود.

رئیس اتاق تعاون استان کرمان با بیان اینکه سامانه داوری اتاق به سامانه ثنا متصل شده و ابلاغ‌های صادره از طریق سامانه ثنا به طرفین دعوا ارسال می‌شود افزود: در برنامه هفتم توسعه کشور که در حال تدوین است حتما باید تعاونی‌ها و سهم آنها در اقتصاد کشور دیده شود.

وی بیان کرد: اتاق تعاون ایران، ساخت 200 هزار واحد مسکونی برای کارگران را در بحث جهش مسکن متعهد شده که اتاق تعاون استان کرمان نیز در این زمینه برنامه دارد.

مبشری با اشاره به اینکه تشکیل بورس تعاونی‌ها را پیشنهاد داده‌ایم و پیگیر راه‌اندازی آن هستیم گفت: قبل از تشکیل شرکت‌های تعاونی آموزش رایگان در رشته‌های مختلف به اعضا داده می‌شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=80660
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.