کرمان جزو استان‌های فقیر کشور است

محمدجواد فدایی صبح پنجشنبه در شورای عالی معادن استان کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر معادن متعددی در استان مجوز دارند اما عمکرد خوبی ندارند، گفت: هیچ راهکار قانونی برای جلوگیری از عملکرد بد این معادن وجود ندارد که باید در این زمینه فکری کنیم.

وی گفت: ما از عملکرد معدن ظفتک شهرستان ریگان در طی چهار سال گذشته راضی نیستیم  و باید از این ظرفیت برای رفع محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال در این شهرستان محروم استفاده شود.

به گزارش مهر، استاندار کرمان تصریح کرد: هنوز این امر محقق نشده و خیلی هم امیدوار نیستم که این شرکت بتواند کارش را خوب انجام دهد.

فدایی با تاکید بر لزوم واگذاری معادن به افراد یا شرکت های دارای سابقه کاری خوب و موفق در این زمینه افزود: باید معادن از شرکتها و افراد فاقد توانایی گرفته شود.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه کرمان استان معدنی است، بیان کرد: همه جا می گوییم ۴۰ درصد ارزش افزوده معادن کشور مربوط به استان کرمان است و سود گل گهر، مس و… چندین میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: در همه جای استان محدوده های معدنی وجود دارد که قابل اکتشاف و بهربرداری است؛ از این حرفها خیلی می زنیم اما در حقیقت جزو استان های فقیر کشور هستیم.

درآمد سالانه استان کرمان از متوسط کشوری پایین تر است

وی ادامه داد: ۶۰ درصد جمعیت استان کرمان جزء چهار دهک پایین هستند و این درحالی  که متوسط کشور ۳۳ درصد است.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه درآمد سالانه استان کرمان از متوسط کشوری پایین تر است، افزود: شورای معادن استان ضعیف است و خوب تصمیم گیری نمی کند.

فدایی تصریح کرد: پیشنهاد من این است که یک سیاستگذاری انجام دهیم که به هیچ وجه امکانات معطل نماند.

وی در توضیح این مطلب افزود: یعنی اینکه در قراردادهای واگذاری از مشاور حقوقی کمک بگیرید و یک بندی اضافه کنید که اگر ۳۰ درصد از برنامه زمان بندی، یک سرمایه گذار عقب افتاد بلافاصله قرارداد لغو شود و کارشناسی صورت گیرد و معدن به فرد دیگری واگذار شود و هزینه های کارشناسی شده به سرمایه گذار اول پرداخت شود .

وی بیان داشت: در جلسه آینده شورای معادن استان سازمان صنعت، معدن و تجارت موظف است گزارشی از مجوزهای بهره برداری و اکتشافات استان ارائه دهد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=23103
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.