بودجه‌ ۱۴۰۰ با جنگ اقتصادی هم‌خوانی ندارد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بودجه‌ریزی ۱۴۰۰ هیچ انطباقی با جنگ اقتصادی ندارد و باید مصوبات ما در خصوص اصلاح ساختار بودجه باشد.

“محمدرضا پورابراهیمی” در هشتمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کرمان گفت: وضعیت بودجه سال آینده کشور وضعیتی خاصی دارد که باید هم نگاه استانی و هم نگاه ملی به این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد، اما متاسفانه قاعده بودجه نویسی ۱۴۰۰ شبیه سنوات گذشته می باشد این در حالی است که انتظار داشتیم دولت اصلاح ساختار بودجه را در سال ۱۴۰۰ لحاظ می‌کرد که گلایه جدی ما از دولت است.

وی با بیان اینکه در مجلس یازدهم باید این اصلاح ساختار انجام می‌شد، تاکید کرد: در اصلاح ساختار بودجه مقرر بود که درآمدهای مالیاتی کل کشور به حداکثر ظرفیت ممکن برسد که متاسفانه در بودجه سال آینده تنها ۲۶ درصد از سهم کل بودجه کشور را بحث های مالیاتی به خود اختصاص داده این در حالی است که مجموع درآمدهای پایدار ما از حوزه مالیات است.

باید پایه‌های جدید مالیاتی داشته باشیم

پورابراهیمی افزود: باید پایه‌های جدید مالیاتی داشته باشیم و این پایه‌های مالیاتی اصلا کاری به دهک‌های پایین درآمدی جامعه ندارد و این اتفاق در بیشتر کشورهای دنیا اجرا شده است که در لایحه بودجه شاهد این تصمیمات ساحتاری نیستیم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید برآنکه بودجه‌ریزی ۱۴۰۰ هیچ انطباقی با جنگ اقتصادی ندارد، تصریح کرد: باید مصوبات ما در خصوص اصلاح ساختار بودجه باشد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در بودجه ۱۴۰۰، ۳۲۰ هزار میلیارد تومان تراز منفی را شاهد هستیم یعنی ما در سال آینده ۳۲۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم بنابراین پیش بینی ما این است که در سال آینده شکاف بین میزان مصارف و منابع به حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

پورابراهیمی بیان کرد: مقرر بود سهم بودجه کشور از درآمدهای نفتی به حدود ۲۰ درصد برسد، که در لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۰ از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه حدود ۲ برابر نیز افزایش یافته است به‌طوری که سهم نفت در بودجه سال آینده به حدود ۴۰ درصد رسیده ضمن آنکه نسبت مالیات به کل منابع حدود ۲۶ درصد است و حدود ۹۰ درصد مصارف کشور از مصارف هزینه ای تشکیل می دهد که عدد بسیار بالایی است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قانون مالیات بر عایدی در کمیسیون اقتصادی مجلس نهایی شده و از یکشنبه در دستور کار صحن علنی مجلس قرار می‌گیرد افزود: ۲.۸ میلیارد یورو منابع صندوق توسعه ملی به‌عنوان استقراض در اختیار دولت قرار داده شده که باید در زیرساخت‌ها هزینه شود اما سهم استان کرمان مشخص نیست.

وی خاطر نشان کرد: ساختارهای بودجه باید در این بحث‌ها تغییر اساسی پیدا کند و در بودجه ۱۴۰۰ حتما باید منویات مقام معظم رهبری عملیاتی شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=60099
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.