۹۵درصد نیاز دیرگداز صنعت مس از داخل تأمین می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران:

دکتر اردشیر سعدمحمدی در پنجمین همایش صنعت دیرگداز گفت: در حال حاضر ۲۸۰ هزار تن ظرفیت ذوب در مجتمع مس سرچشمه است و با افزایش ظرفیت ذوب در خاتون‌آباد از ۸۰ هزار تن به ۱۲۰ هزار تن تا حدود ۲ ماه آینده ظرفیت ذوب در استان کرمان به ۴۰۰ هزارتن می‌رسد.

سعد محمدی با اعلام این خبر و با بیان این‌که در حال حاضر ذخایر معدن مس سرچشمه ۱میلیون و ۲۰۰ میلیون تن با عیار مس ۰/۵۹ درصد و معدن مس میدوک ۳۱۸ میلیون تن با عیار ۰/۶ درصد است، افزود: با بهره‌برداری از طرح توسعه کارخانه ۱۰۰هزارتنی ذوب در سونگون، ظرفیت کل ذوب در کشور در افق ۱۴۰۲ به ۵۰۰ هزار می‌رسد.

سعدمحمدی با اعلام این خبر که هم در معدن مس میدوک و هم در معدن مس سونگون فعالیت‌های اکتشافی خوبی صورت گرفته است اظهار داشت:  در حال حاضر ذخایر معدن مس سونگون به بیش از یک میلیارد تن افزایش یافته است و ذخایر مس قطعی کل کشور به  ۳۴.۵ میلیون تن رسیده است که با این میزان ذخیره در رتبه هشتم کشورهای دارنده ذخایر مس جهان هستیم و امید است با فعالیت‌های اکتشافی خوبی که انجام شده است به رتبه ۷ برسیم.
مدیرعامل شرکت مس با اشاره ساخت داخل بیش از ۹۵ درصدی قطعات لاستیکی و نسوز کوره‌‌ها درباره وضعیت ساخت داخل سایر قطعات در شرکت مس گفت: در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد قطعات مکانیکی و ریخته‌گری، ۷۵ درصد قطعات برقی خطوط تولید و ۶۵ درصد قطعات ابزار دقیق خطور تولید در صنعت مس بومی‌سازی شده است.
سعدمحمدی با بیان این‌که شرکت مس همکاری خوبی با شرکت‌‌های سازنده داخلی در خصوص بومی‌سازی قطعات نسوز دارد گفت: ما سیستم‌های تولیدکننده نسوز را بر اساس کیفیت شناسایی کردیم و بر اساس این موضوع همکاری با آنها را در دستور کار قرار دادیم.
مدیرعامل شرکت مس با تأکید بر این‌که تمایل شرکت مس همکاری بیشتر با شرکت‌های داخلی در حوزه صنعت دیرگداز است گفت: بررسی میزان خرید مواد نسوز خارجی در شش‌ماهه نخست ۹۸ در مقایسه با شش‌ماهه سال گذشته نشان‌دهنده کاهش خرید آجر نسوز از شرکت‌های خارجی است، به‌طوری‌که میزان خرید آجر موردنیاز شرکت مس از ۲۷ هزار تن  به ۵ هزار تن کاهش یافته است.
وی ادامه داد: در ۶ماهه ۹۸ میران مصرف ما ۱۰۲هزار و ۷۰۰تن  آجر نسوز و بیش از ۵میلیون تن جرم‌ نسوز بوده است.
سعدمحمدی گفت: ما فقط ۵درصد از نیاز خود را از خارج تهیه کردیم که آنها اگر در داخل تولید شود آن را هم از داخل خرید می‌کنیم.
به گفته مدیرعامل شرکت مس کیفیت آجرهای موردنیاز و موقعیت قرارگیری در کوره، تکنولوژی ساخت و عدم وجود تجهیزات مورد نیاز برای ساخت این آجرها از مهم‌ترین دلایل عدم ساخت ۵درصد نسوزهای مورد نیاز کوره‌ها است که امیدواریم با در اختیار گذاشتن اطلاعات کامل و فنی این مواد در اختیار صنعت دیرگداز از سال آینده شاهد بومی شدن بقیه مواد باقیمانده باشیم.
وی با تأکید بر این‌که کاهش زمان در فراینده تهیه قطعات به معنای سودآوری و ارزش‌افزوده بیشتر است خطاب به دست‌اندرکاران صنعت دیرگداز گفت: توجه به زمان تحویل مواد نسوز بسیار مهم است و باید سر موعد آن را تحویل دهید‌. ازاین‌رو از سال آینده اطلاعات زمان مصرف مواد نسوز در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد تا ازسوی تولیدکنندگان برنامه‌ریزی دقیق برای تولید و تحویل مصارف شرکت مس صورت گیرد.
مدیرعامل شرکت مس در پایان با اعلام این خبر که تا سال آینده برای نخستین بار ظرفیت تولید کاتد کشور به ۳۰۰ هزار تن می‌رسد بیان کرد: میزان حفاری اکتشافی را افزایش خواهیم داد و به ۱۰۰ هزار متر خواهیم رساند. اکنون ما در استان آذربایجان شرقی و کرمان فعال هستیم و امید است در سیستان و بلوچستان و اردبیل و خراسان رضوی هم فعال شویم.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=37130

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.