1000پیوند کلیه در کرمان انجام شده است

راضیه زنگی آبادی_ کرمان نو

10 خرداد بود که معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر از انتظار 25 هزار بیمار در کشور برای پیوند کلیه، کبد، قلب و مغز استخوان داد. این طور که ایسنا نوشته ایرج حریرچی در آئین افتتاح بخش پیوند کلیه در بیمارستان امام خمینی اردبیل اظهار کرد: از 25 هزار بیمار در انتظار پیوند، هشت هزار و 600نفر در کشور در انتظار پیوند کلیه هستند که به دلیل بالا بودن هزینه دیالیز سعی بر این است تا در همه استان‌ها بخش پیوند کلیه راه‌اندازی شود.

به گفته حریرچی هزینه هر بار دیالیز  500 هزار تومان برای هر بیمار است.

وی ادامه داد: در کنار هزینه بالای دیالیز‌، بیمار ساعت‌ها درد ناشی از این بیماری و دیالیز را تحمل می‌کند، بنابراین ضرورت دارد در قدم اول اجازه ندهیم تا افراد گرفتار بیماری کلیوی شوند.

 

350 پیوند مغز استخوان

پس از انتشار این خبر به سراغ وضعیت صف انتظار بیماران پیوند اعضا در کرمان رفتیم، آن طور که کارشناس اداره پیوند و فراهم‌آوری اعضا دانشگاه علوم پزشکی کرمان می گوید: در استان کرمان 4 پیوند کلیه،کبد،مغز استخوان و قرنیه صورت می‌گیرد، در حال حاضر حدود 30 نفر در انتظار پیوند کلیه و حدود 20 نفر در انتظار پیوند کبد هستند، تاکنون هم 350 نفر پیوند مغز استخوان در بیمارستان افضلی‌پور و بالا600نفر پیوند قرنیه در بیمارستان شفا انجام داده‌اند.

 

1000 پیوند کلیه در کرمان

به گفته میرزایی در کرمان بالای هزار پیوند کلیه و 50 مورد هم کبد انجام شده است که 800مورد پیوند کلیه از فرد زنده و 280 مورد در اثر مرگ مغزی فرد متوفی بوده است. بیشترین مرگ مغزی هم به دلیل تصادفات در کرمان دیده شده است.

محمدرضا میرزایی ادامه می‌دهد: در هر شهری لیست انتظار براساس پیوندی است که در آن منطقه صورت می‌گیرد اگر ما لیستی از پیوند قلب نداریم به معنای نبود متقاضی پیوند قلب نیست، بلکه پیوند قلب در کرمان انجام نمی‌گیرد.

7500متقاضی اهدا عضو

این مقام مسوول تعداد اهداکنندگان اعضای بدن را هفت هزار و 500نفر اعلام کرد و می گوید: افراد می‌توانند برای دریافت کارت اهدا عضو به صورت آنلاین ثبت نام کرده و آن را به صورت آنی دریافت کنند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=28752
2 نظرات
  1. جواد اسماعیلی می گوید

    فروشنده کلیه سالم هستم o+

  2. مهدی فخاری می گوید

    فروشنده کلیه +A هستم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.