اسفندقه در انتظار روزهای بهتر

روح‌بخش بیگ‌زاده بخشدار اسفندقه گفت: پیگیر راه‌اندازی ادارات مختلف به ویژه نمایندگی صنعت، معدن و تجارت در بخش اسفندقه هستم.

خبرنگار: نجمه سعیدی

موفقیت و رسیدن به هدف‌هایی که در زندگی تعیین کرده‌ایم، همیشه طعم خوبی دارد، اینکه ببینی تلاش‌هایت به ثمر رسیده است، حسی است که قابل مقایسه با هیچ چیز دیگری در دنیا نیست، این موفقیت برای زنان رنگ و بوی دیگری دارد، وقتی کنار همه نقش‌های مهم و مقدسی که داری، بتوانی در جامعه هم به اندازه خانه ات موفق باشی، آن موقع است که باید به خودت افتخار کنی.

برخی از ویژگی‌های ذاتی زنان، باعث می شود که آن‌ها در بسیاری از مشاغل به خوبی بدرخشند و زنانی هم هستند که ثابت کرده اند که مدیریت نیز می تواند یکی از این مشاغل باشد، هر روز نیز به تعداد زنان مدیر در جامعه افزوده می شود.

زنانی که نقش‌های مضاعفی را در جامعه بر عهده دارند. بر اساس آمارها، میزان انتصاب مدیران زن طی ۲ سال اخیر (از سال ۹۶ تا ۹۸) با رشد ۳۶ درصدی همراه بوده است، اما مقایسه میزان مدیران مرد و زن در سال ۹۸ حکایت از این دارد که سهم مردان مدیر در سطوح مدیریتی مختلف ۴.۳۸ برابر بیشتر از زنان است اما هدف دولت افزایش سهم مدیریتی زنان است.

یکی از این زنان روحبخش بیگ‌‌زاده است، خبر بخشدار شدن این بانو در بخش اسفندقه جیرفت یکی از آن خبرهای شنیدنی این روزها بود، اینکه بعد از انقلاب اسلامی، او اولین بانوی بخشدار منطقه جنوب استان است، تاثیر این خبر را بیشتر هم می‌کند، بر آن شدم تا پای حرف های او بنشینم که مسوولیت مهمی بر دوش دارد تا از هدف هایش بگوید.

روحبخش بیگ زاده در خانواده مذهبی در روستای دشت کوچ از توابع بخش مرکزی به دنیا آمده است، تحصیلات ابتدایی تا متوسط را در جیرفت به پایان رسانده و تحصیلات تکمیلی خود را در رشته‌های مهندسی تولیدات و مدیریت اجرایی گذرانده است.

آیا پیش از این تجربه مدیریت به ویژه در جنوب استان داشته‌اید؟

من تجربه به نسبت خوبی در حوزه برنامه ریزی، بودجه، مسایل اجتماعی و نیز حوزه بانوان و …. دارم چرا که بیش از پانزده سال در حوزه ها مختلف اعم از فرمانداری های جیرفت، فاریاب و حتی بخشداری ها فعالیت داشته ام و هرگز زن بودن من مانعی برای موفقیت و پیشبرد اهداف در این حوزه نخواهد شد و این مهم را پیش از این تجربه کرده ام. سابقه خدمت در حوزه آموزش کارکنان جنوب و همچنین در حوزه های سیاسی ، اجتماعی ،عمرانی، کمیسیون بانوان فعالیت داشتم.

به طور کلی از نظر شما نقش بخشداری‌ها چقدر می‌تواند در پیشرفت بخش تاثیر داشته باشد؟

باید قبول کنیم که بخشداری نماینده عالی دولت در بخش است و قاعدتا مسوولیت پیگیری، هماهنگی درون بخشی و رصد امور در تمامی ابعاد بر عهده بخشدار است. آنچه مسلم است بخشداری جایگاهی تشریفاتی نبوده و محور خدمت به مردم در بخش محسوب می شود و بسیار بر پیشرفت بخش تاثیر دارد.

آیا به نظر شما جنسیت در مدیریت تاثیر دارد؟

از نظر من موفقیت ارتباطی به جنسیت ندارد،اکنون هم که من بخشدار اسفندقه شده ام ، با اطمینان می گویم تمامی قوانین در بخشداری در راستای خدمت به مردم به کار گرفته و استفاده می شود که خروجی اش فقط و فقط حل مشکلات مردم است و لاغیر.

البته باید یادآوری کنم، سپردن این مسوولیت به من بی تاثیر از نگاه روشنفکرانه و مثبت ، فرماندار جیرفت نیست، این که در این شهرستان به زنان نیز این فرصت داده شده است که بتوانند برای مردم خدمت کرده و تلاش کنند که تاثیر گذار باشند، در شهرستان جیرفت مدیریت اداره محیط زیست و اداره بهداشت نیز بر عهده زنان است.

چه اهداف و برنامه‌های برای بخش اسفندقه دارید؟

ابتدا باید منطقه هدف را بیشتر شناخت و بعد از آن هدف گذاری و انتخاب مسیر رسیدن به هدف که همانا روح خدمت است را انتخاب کنیم، آنچه مسلم است، بخش جدید التاسیس اسفندقه دارای پتانسیل های بالقوه و بالفعل زیادی است از جمله مباحث مربوط به میراث فرهنگی و گردشگری که بیشتر بالقوه مانده و مبحث مربوط به کشاورزی ، بهداشت و …، که به صورت تقریبا سنتی بالفعل گردیده و مباحث گسترده دیگر که قطعا خدا بخواهد به همه آنها خواهیم پرداخت.

بخش اسفندقه خیلی جای کار دارد، ان شاالله با تعریف برنامه ها در سه ظرف، کوتاه مدت، میان مدت و در نهایت بلندمدت، و به یاری خدا قطعا خدمت را آغاز می کنیم ، برنامه ها با توجه به گستردگی کار زیاد هستند.

اولین گام در بخش اسفندقه ایجاد زیر ساخت هاست، اعم از زیر ساخت فیزیکی و نیز استقرار ادارات مختلف در بخش است که برآنیم از ظرفیت تمامی عزیزان اعم شخصیت های اجرایی، قضایی، سیاسی و … که به نوعی مسوولیت مستقیم در تحقق این اهداف دارند و بعضا هم شناخت و یا اصل و ریشه آنها به این بخش مملو از استعداد برمیگردد، کمک گرفته تا بتوانیم با محوریت بخشداری سایر ادارات و نهادها را نیز در منطقه راه اندازی کنیم.

از جمله نمایندگی سازمان صنعت، معدن و تجارت، نظر به پتانسیل ویژه بخش در این زمینه، حوزه قضایی و سایر ادارات و نهادها که در فرصت های بعدی به این پیش نیازها پرداخته و با جدیت هم پیگیر آن ها هستم.

به نظر شما محرومیت‌های جنوب به چه دلیلی به وجود آمده است؟

جنوب استان و به طور ویژه بخش اسفندقه دارای پتانسیل های بالقوه بسیار زیادی است که متاسفانه بخش قابل توجهی از آن مغفول مانده است و این مورد غفلت قرار گرفتن به ضرر منطقه است، که ان شاالله با همدلی و همیاری مردم و حاکمیت و با برنامه های مشخص، گام‌های موثری بر خواهیم بر داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.