برگزاری طرح جهادی دامپزشکی عشایر دشت دارزین بم الگوی موفقی برای استان کرمان است

کرمان‌نو- مدیرکل دامپزشکی استان کرمان از برگزاری طرح جهادی با هدف انجام خدمات دامپزشکی خبر داد و گفت: در این طرح بالغ بر ۳۰ هزار دام سبک خدمات دامپزشکی دریافت کردند و الگوی موفقی برای سایر مناطق استان نیز است.

صدیقه کاظمی‌نیا در حاشیه برگزاری اردوی جهادی عشایر دشت دارزین بم در جمع خبرنگاران افزود:می‌توان اردوی جهادی منطقه دارزین را به دلیل اینکه خدمات به صورت جامع در آن ارائه می شود به عنوان پایلوتی در سراسر استان معرفی کرد زیرا چنین خدمات گسترده‌ای تاکنون در شهرستان‌های دیگر ارائه نشده است.

طرح جهادی عشایر دشت دارزین بم با ۶ اکیپ دامپزشکی در این منطقه اجرا شد و دام‌هتی سبک تحت پوشش مابه کوبی، آبله، تب مالت ، طاعون نشخوارکنندگان کوچک و سمپاشی قرار می گیرند.

او بیان‌کرد: در این طرح همچنین ویزیت و درمان رایگان دام‌ها انجام شد و یکسری مکمل‌های دامی در بین دامداران توزیع شد.

به گفته او در این طرح کمبودهای تغذیه‌ای و برخی از بیماری‌های انگلی در بین دام‌ها مشاهده شده که درمان برای دام‌ها در حال انجام است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان اظهارداشت: در این طرح یکسری از دستگاه‌های دیگر مانند دانشگاه علوم پزشکی ،هلال احمر، بسیج و نیروهای داوطلب ما را همراهی کردند و ویزیت و درمان رایگان ، توزیع بسته‌های خدماتی و معیشتی نیز توسط آنها در بین عشایر ارائه شد

او می گوید این طرح به مدت سه روز و تا پایان هفته در حال اجرا است و امیدواریم بتوانیم در سایر مناطق محروم عشایر نیز این طرح را اجرا کنیم.

کاظمی نیا ادامه‌داد: با توجه به رویکرد جدید سازمان دامپزشکی مبنی بر مشارکت جهادی در مناطق محروم و عشایری اردوهای جهادی به صورت هفتگی در سطح شهرستان‌های استان کرمان با محوریت دامپزشکی در حال انجام است.

 

IMG 20230503 073549 1

او عنوان‌کرد: در طرح‌های جهادی خدمات رایگان به عشایر داده می شود و درخصوص بسیاری از بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های مشترک بین دام و انسان آموزش رایگان داده می شود که این آموزش‌ها در ارتقای بهداشت و کمک به سلامت بسیار تاثیرگذار خواهد بود .

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان درباره مشاهده شدن مورد انسانی گزش هاری در جنوب استان کرمان اضافه کرد: با توجه به اینکه استان کرمان به لحاظ هاری در حیات وحش دارای مشکل است و انجام واکسیناسیون هاری توسط دامپزشکی در حیات وحش قابل انجام نیست این موضوع باید توسط سازمان محیط زیست و سازمان‌های دیگر پیگیری شود

او گفت: دامپزشکی در خصوص واکسیناسیون هاری سگ‌های صاحب‌دار و سگ گله کار انجام میدهد و همچنین در طرح مبارزه با سگ‌های بدون صاحب که شهرداری‌ها متولی اصلی آن هستند نیز مشارکت دارد.

در ادامه رئیس جمعیت هلال احمر بم گفت: جمعیت هلال احمر با توجه به وظیفه خود در طرح اردوی جهادی منطقه دشت دارزین بم شرکت کرده است

سیدی افزود: یکصد بسته غذایی در بین عشایر توزیع شد و همچنین ویزیت رایگان همراه با پخش داروی رایگان از جمله برنامه های در دستور کار بوده است.

او بیان داشت از جمله مشکلات عمده در بین عشایر کمبود مکمل‌های غذایی ،بحث بیماری‌های چشمی و همچنین بیماری پوستی بوده که سعی کردیم افراد بیمار را به مراکز جهت درمان معرفی کنیم‌

به گزارش کرمان‌نو در این طرح جهادی ویزیت رایگان، واکسیناسیون، بهداشت محیط روستا، سم‌پاشی، توزیع محلول کُلر مادر توسط اردوی جهادی دامپزشکی و با همکاری بسیج عشایر ،هلال احمر، دانشگاه علوم پزشکی بم، بسیج مقاومت سپاه بم ، بخشداری مرکزی بم و فرمانداری به مدت سه روز در حال انجام است.

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=103871
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.