بودجه امسال شهرداری کرمان ۵۴۰ میلیارد تومان بسته شد| سرانه فضای سبز کرمان بالاتر از متوسط کشوری

محمد فرشاد ظهر امروز در دیدار اعضای شورای شهر و شهردار با محمدجواد فدائی استاندار کرمان اظهار داشت: سال گذشته شورای شهر کرمان با تمام فراز و نشیب‌ها سال خوبی را داشت و فعالیت‌های انجام شده به‌صورت نسبی مورد رضایتمندی است.

وی با عنوان اینکه 80 درصد بودجه‌ای که برای شورای شهر کرمان بسته شده بود وصول شد افزود: 80 درصد بودجه سال قبل شهرداری کرمان هم وصول شده و بستر مناسبی برای کار اجرایی در شهر کرمان وجود دارد.

رئیس شورای شهر کرمان با بیان اینکه طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی شهر در دستور کار شهرداری و شورا است گفت: تاکنون سه پروژه عمرانی به بهره‌برداری رسیده و دو پروژه نیمه‌تمام دیگر در سال جاری در دستورکار شهرداری است.

وی با اشاره به اینکه اتمام پل ابوذر و پل سه‌راهی راه‌آهن در دستور کار جدی شهرداری و شورای شهر کرمان است بیان کرد: خوشبختانه شهرداری انسجام خوبی دارد و سازماندهی شده فعالیت می‌کند و در جلسه با مدیران شهری سال جدید را سال جهش برنامه‌ها عنوان کرده‌ایم.

فرشاد با بیان اینکه امسال بودجه به‌طور واقع‌گرایانه بسته شده است عنوان کرد: برای سال 98 بودجه 540 میلیارد تومانی به شهرداری کرمان اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به اینکه امسال در بحث فرهنگی‌، اجتماعی بیشتر فعال خواهیم بود و در ایام نوروز شاهد برنامه‌های فرهنگی و هنری توسط شهرداری کرمان بودیم گفت: این گونه جا افتاده است که در هر دوره شورا یک کار بزرگ زیربنایی و زیرساختی در شهر رقم بخورد.

رئیس شورای شهر کرمان با بیان اینکه بودجه‌ای که برای شهر کرمان بسته شده بیشتر برای تنظیف شهر و اداره امور شهر هزینه می‌شود افزود: برای انجام پروژه‌های عمرانی نیازمند کمک دولت و جذب سرمایه‌گذار هستیم.

وی با اشاره به اینکه دو محور پل سیدی به ضلع شرقی فرودگاه و مطهری به بلوار ایستگاه راه‌آهن نیازمند توسعه است که با این اعتبارات ممکن نمی‌شود بیان کرد: اجرای پارک گردشگری کرمان سال گذشته کلید خورده و در حال انجام است.

فرشاد با بیان اینکه شورای شهر کرمان در سال‌های گذشته تلاش کرده تا از سیاسی‌کاری دوری کند گفت: سعی ما بر این بوده تا کارهای خود را در این‌ مجموعه به صورت کارشناسی شده انجام بدهیم.

این جلسه حسین چناریان عضو شورای شهر کرمان با اشاره به اینکه در شورای شهر کرمان در حوزه برنامه و بودجه فعالیت دارم اظهار داشت: بنای ما بر این بود که درآمدهای شهرداری ساختارمند شود که انجام شد و قبل از این نظام کارآمد و حتی در بعضی موارد قانونی نبود.

بررسی اجرای خط تراموا در کرمان از فردا

سیدمهران عالم‌زاده در این جلسه اظهار کرد: از مردم کرمان تشکر می‌کنم که به ما فرصت دادند تا شناختی از شهر و مجموعه شهرداری پیدا کنیم و اتفاق خوبی که برای استان افتاده است این بوده که استاندار به موضوعات مختلف به صورت کارشناسی وارد می‌شود که این بزرگ ترین سرمایه برای استان است.

وی افزود: شورای شهر واقعا با شهرداری همراه بوده و هر موضوع کارشناسی شده ای در شورا رای می‌آورد و تلاش کردیم موضوع غیرکارشناسی به شورا نبریم.

عالم‌زاده با اشاره به اینکه اولویت من در روزهای نخست در شهرداری پرداخت حقوق بود، تصریح کرد: توجه ویژه به سیستم حمل و نقل عمومی شهر داشتیم و در این زمینه چند دستگاه اتوبوس، یک دستگاه اتوبوس ویژه معلولان و یک دستگاه اتوبوس گردشگری خریداری و به مجموعه سیستم حمل و نقل شهرداری اضافه ضمن آنکه 10 دستگاه اتوبوس اورهال شد.

شهردار کرمان بیان کرد: چارت جدید شهرداری را اجرا کردیم و بودجه براساس ضوابط جدید تدوین شد. ضمن اینکه برنامه های اصولی در حوزه فرهنگی اجتماعی طراحی شد که بخشی از ثمرات آن را مردم در ایام نوروز دیدند.

وی افزود: مطمئن هستیم نگاه استاندار به مرکز استان متناسب و درخور مرکز استان است زیرا کرمان آبروی استان است.

عالم‌زاده با اشاره به سیلاب های اخیر در استان کرمان بیان کرد: مطالعاتی در سال 93 انجام شده بود که طرح های آبخیزداری و آبخوان داری در محدوده ده بالا اجرا شود تا به کنترل سیلاب‌ها کمک کند و منابع طبیعی 2 میلیارد تومان اعتبار داشت اما مجموع اعتبار موردنیاز 40 میلیارد تومان است.

وی بیان کرد: با اجرای این طرح حدود 90 درصد تهدید شهر کرمان رفع می‌شود هر چند رودخانه بخش ماهان نیز تهدیدی برای شهر کرمان است که باید برای آن فکری کرد و در مجموع اگر این طرح‌ها اجرا شود، شهر را در مقابل سیل بیمه کرده ایم و با توجه به نگرانی های مردم، اولویت ما همین بحث است.

شهردار کرمان در ادامه اظهار کرد: سرانه فضای سبز کرمان بالاتر از متوسط کشوری است که وضعیت بهتری نسبت به کشور داشته اما پراکنش فضای سبز در کرمان خوب نیست.

وی افزود: برخی پروژه های تقاطع غیرهمسطح در طرح تفصیلی و طرح ترفیک کرمان نیستند و بعدا در کمیسیون ماده 5 اضافه شده اند.

عالم‌زاده درباره اجرای پروژه BRT یا تراموا در کرمان گفت: فردا تیمی از تهران برای بحث تراموا به کرمان می‌آیند و بررسی کرده ایم که با 120 میلیارد تومان از فرودگاه تا میدان شهداء تراموا اجرا شود، زیرا مزایای بهتری نسبت BRT به دارد.

شهردار کرمان در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: در سال 95 مبلغ 380 میلیارد تومان، سال 96 میزان 322 میلیارد تومان و سال گذشته 420 میلیارد تومان از بودجه شهرداری کرمان محقق شده است.

تعدادی از پروژه‌های نیمه‌تمام شهر کرمان در این دوره شورا تمام نمی‌شود

در ادامه این جلسه علی خدادادی با بیان اینکه شورای پنجم شهر کرمان میراث‌دار پروژه‌هایی است که به اجبار باید آنها را تمام کرد اظهار داشت: به‌دلیل کمبود بودجه حتی بعضی از این پروژه‌ها در این دوره شورا تمام نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه احداث آرامستان جدید شهر کرمان بسیار ضروری است گفت: مشکل اصلی این آرامستان آب و برق است گفت: جاده اصلی آن احداث شده است و باید در راه‌اندازی آن تسریع شود و یک نیاز ضروری است.

روزانه به تعداد کودکان کار در کرمان اضافه می‌شود 

زهرا ایرانمنش عضو دیگر شورای شهر کرمان در این جلسه اظهار داشت: تصور اینکه مردم کرمان انسان‌های شادی نیستند اشتباه است و در ایام نوروز دیدیم که برنامه‌های شاد فرهنگی شهرداری مورد استقبال شدید مردم قرار گرفت.

وی با بیان اینکه کرمان از وجود سالن‌ها و تالارهای بزرگ سرپوشیده محروم است و سالن خانه شهر کرمان سال‌ها تعطیل شده است گفت: به‌دلیل بارندگی نتوانستیم تمام برنام‌ها را اجرا کنیم و این برنامه‌ها باید در فضای بسته برگزار شود تا در صورت بارندگی دچار مشکل نشویم.

عضو دیگر شورای شهر کرمان با اشاره به اینکه بحث کودکان کار و خیابانی در کرمان یک مشکل بزرگ است و مردم هر روز شاهد این معضل اجتماعی هستند افزود: شهرداری فقط مسئول جمع‌آوری است و سایر نهادها در نگهداری از آنها باید حمایت کنند.

وی با بیان اینکه روزانه به تعداد کودکان کار در کرمان اضافه می‌شود و حتما باید برای آن چاره‌اندیشی شود گفت: در نظر داریم کرمان را شهر دوستدار کودک معرفی کنیم که در این رابطه نیازمند همکاری تمام دستگاه‌ها از جمله استانداری هستیم.

مطالعات احیای بافت تاریخی شهر کرمان انجام شده است

سیدمحمدرضا معین‌زاده میرحسینی عضو شورای شهر کرمان در این جلسه با اشاره به اینکه در احیای بافت تاریخی شهر کرمان اقدامات خوبی در حال انجام است اظهار داشت: سه محله قدیمی مورد نظر شهرداری در فاز اول قرار دارد و مطالعات لازم انجام شده است.

وی با بیان اینکه 120 مغازه متعلق به اوقاف در بافت قدیمی و در بازار قلعه محمود وجود دارد که باید در بازسازی آنها همکاری شود گفت: امسال شاهد افزایش حضور گردشگر در ایام نوروز در کرمان بودیم که حتما باید پیش‌بینی‌های لازم انجام شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=26968
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.