تسهیل خدمت رسانی به مردم جز اولویت های کاری است

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در گردهمایی مشترک مدیران کل و روسای ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری و ادارات ثبت استان تسهیل در خدمت رسانی به مردم را جز مهمترین اولویت های کاری این اداره کل دانست.

رضا طالبی زاده در گردهمایی مشترک مدیران کل و روسای ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری و ادارات ثبت اسناد و املاک استان که به منظور بررسی مسائل و هماهنگی بیشتر پیرامون تثبیت اراضی ملی شمال استان برگزار گردید، ضمن بزرگداشت هفته دفاع مقدس و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جنگ تحمیلی گفت: اولویت کاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تسهیل خدمت رسانی به مردم با استفاده سامانه های مکانیزه می باشد و در این راستا تثبیت مالکیت اراضی دولتی و تعیین حدود مستثنیات مردم در اولویت کاری ادارات ثبت استان قرار دارد.

وی به بحث کمبود نیروی انسانی متخصص خصوصاً نقشه بردار در ادارات ثبت اشاره نمود و بیان داشت: کمبود نیرو باعث اختلال در سرعت خدمت رسانی به مردم و ارباب رجوع شده است و سعی مدیران و مسئولین اداره کل ثبت اسناد و املاک استان بر آن بوده که با استفاده از فناوری‌های نوین کمبود نیروی انسانی را به نوعی جبران نمایند و باعث تسریع خدمت رسانی به مردم شریف استان کرمان شوند لیکن ارائه برخی خدمات ثبتی منحصر به وجود افراد متخصص مثل نقشه بردار جهت حضور در محل وقوع ملک و تهیه نقشه کاداستری می‌باشد و کمبود نقشه بردار باعث کندی امور و اختلال در پاسخگویی به مردم شده است.

این مقام قضائی به نقش فناوری‌های نوین در زمینه افزایش میزان دقت در زمینه صدور اسناد مالکیت تک برگ اشاره کرد و افزود: در حال حاضر با استفاده از سامانه شمیم نقاط نقشه‌های ثبتی با خطای کمتر از 3 سانتی متر تهیه و برداشت و اسناد مالکیت کاداستری بر اساس این نقشه‌ها صادر می‌شوند که این امر باعث کاهش میزان اختلافات در پلاک‌های ثبتی می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه تثبیت بیش از 76 درصد اراضی ملی استان دستاوردهای مهمی را در زمینه پیشگیری از تصرف غیرقانونی اراضی ملی و حفظ حقوق دولتی به دنبال داشته است خاطر نشان کرد: با بررسی مشکلات موجود در خصوص باقیمانده اراضی ملی تثبیت نشده، برنامه عملیاتی برای شش ماهه دوم سال جاری تدوین شده که در این گردهمایی به تمامی روسای واحدهای ثبتی و ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری ابلاغ می‌شود.

طالبی زاده با اشاره به اینکه تمامی دستاوردهای کسب شده در زمینه صدور سند برای اراضی ملی و دولتی ماحصل تعامل این اداره کل با ادارات متولی امر زمین و مسکن می‌باشد، بیان داشت: روسای ادارات ثبت اسناد و املاک با حفظ تعامل خود با مسئولین شهرستانی خصوصاً ادارات منابع طبیعی می‌توانند باعث تسریع و تسهیل در خدمت رسانی به مردم و نیز حفظ حقوق بیت‌المال شوند.

در ادامه این گردهمایی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان برگزاری این نشست را نوعی کارگاه آموزشی دانست و افزود: اجرای کاداستر جدای از الزامات قانونی در واقع نوعی وظیفه شرعی و میهنی است و از آنجا که وظیفه اصلی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان حفظ اراضی ملی است، موفق شده‌ایم در این زمینه اقدامات مثبت و قابل قبولی انجام دهیم.

رجبی زاده در ادامه مسئله تثبیت و سند دار نمودن اراضی ملی را نوعی مسئله اجتماعی دانست که با تثبیت 100 درصدی اراضی ملی استان بسیاری از مسائل اجتماعی و حتی مراجعات به دستگاه قضایی و درگیری‌ها کاهش خواهد یافت.

در ادامه این نشست روسای ادارات ثبت اسناد و املاک و منابع طبیعی تمامی شهرستان‌های شمالی استان با ارائه گزارشی از پیشرفت وضعیت تثبیت اراضی ملی در حوزه کاری خود، مسائل و مشکلات پیش رو را بیان نموده و راهکارهای لازم برای حل این مشکلات ارائه گردید.

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=35647
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.