درخشش تعزیه خوانان کرمانی در سوگواره تعزیه کشوری اراک

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان کرمان گفت: تعزیه خوانان ده زیار کرمان در بخشهای بچه خوانی، موافق خوانی و مخالف خوانی در سوگواره تعزیه کشوری استان مرکزی حائز رتبه شدند.

«وحید محمدی» امروز در بین جمعی از خبرنگاران گفت : «سوگواره کشوری تعزیه استان مرکزی همزمان با دهه اول فاطمیه(س) در اراک برگزار شد و گروه تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل(ع) روستای ده زیار از استان کرمان در این سوگواره حضور یافت.»
وی با بیان اینکه در این سوگواره گروه های تعزیه از استانهای یزد، کرمان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، فارس و مازندران شرکت کردند افزود: گروه تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل(ع) ده زیار کرمان در این سوگواره تعزیه کشوری مجلس تعزیه شهادت طفلان مسلم(ع) را اجرا کرده است.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به اعلام بیانیه هیئت داوران این دوره از سوگواره خاطرنشان کرد: تعزیه خوانان ده زیار کرمان در بخشهای بچه خوانی، موافق خوانی و مخالف خوانی در سوگواره تعزیه کشوری استان مرکزی حائز رتبه شدند.
وی بیان کرد: در بیانیه هیئت داوران محمد انکوتی و علی اکبر افضلی با توجه به اجرای زیبای همراه با حزن شبیه طفلان مسلم(ع) توانستند رتبه اول بچه خوانی سوگواره را کسب کنند.

محمدی افزود: هیئت داوران با در نظر گرفتن چارچوب تعزیه خوانی از نظر نقش پوشی و اجرای صحیح تعزیه آقای امیرعباس همدمجو شبیه چوپان تعزیه شهادت طفلان مسلم(ع) از گروه تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل(ع) ده زیار را حائز دریافت لوح تقدیر این دوره از سوگواره دانست.
وی تصریح کرد: در بخش مخالف خوانی سوگواره هیئت داوران با در نظر گرفتن خلاقیت و نوآوری و مسلط بودن بر اشتلم خوانی در تعزیه ثارالله انکوتی شبیه حارث تعزیه شهادت طفلان مسلم(ع) را به عنوان رتبه سوم سوگواره کشوری تعزیه استان مرکزی انتخاب کردند.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به اینکه گروه تعزیه ده زیار از گروه های تعزیه فعال استان کرمان است گفت: این گروه امسال به سوگواره تعزیه استان فارس نیز راه یافت و در آن سوگواره نیز افتخارآفرین بود.
وی با بیان اینکه برگزاری سوگواره های تعزیه در کشور باعث ارتقای سطح کیفی هنر آئینی تعزیه و هنرمندان این عرصه می شود اظهار داشت: سوگواره کشوری تعزیه ده زیار کرمان نیز هر ساله به مناسبت ایام ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) برگزار می شود که از اقبال بسیار خوبی در سطح کشور برخوردار است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=41041
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.