طی سال گذشته صورت گرفت؛


قرارگیری کرمان جزء استان‌های برتر در برخورد با فساد

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که استان کرمان طی سال گذشته جزء استان‌های برتر در برخورد با پرونده‌های فساد بوده است، گفت: اگرچه قوه قضاییه در برخورد با فساد، با قوت و اقتدار به کار خود ادامه می‌دهد اما باید منافذ فساد در سیستم‌های اجرایی و بانکی مسدود شود و در مرحله اول باید به اقدامات و تدابیر پیشگیرانه توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

به گزارش کرمان نو به نقل از ایسنا، یدالله موحد در طرح ویژه ارائه مشاوره حقوقی در مساجد که باهمت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و سازمان بسیج حقوقدانان استان کرمان در مسجد فاطمیه کرمان  برگزار گردید، افزود: دستگاه های کاشف از جمله دستگاه های نظارتی و اطلاعاتی در صورت کشف فساد، به دستگاه قضایی اعلام می کنند و زمانی که این موارد مستند و مستندل باشد، دستگاه قضایی برخورد قضایی را انجام می دهد و در مواردی نیز مدعی العموم پس از اطلاع از موارد خاص دستور بررسی و اعلام نتیجه خواهد داد.

وی ادامه داد: یک وجه از برخورد با فساد، اقدامات قضایی و کیفری است و قوه قضاییه در راس برخورد با مفاسد در چند سال اخیر قرار گرفته است و نمونه آن را در محاکمات عمومی و اعلان عمومی قابل مشاهده است اما اصل کار این است که تمامی دستگاه های نظارتی درورن سازمانی باید فرایندها را به شکلی شفاف و روشن کنند تا هیچ فردی نتواند فسادی را انجام دهد.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان با اشاره به این مطلب که در سال گذشته تعدادی از مدیران در استان بازداشت شده اند، تصریح کرد: مدیران سرمایه های انسانی کشور هستند و از بیت المال برای رشد این فرد هزینه های زیادی پرداخت شده و نباید افتخار کرد که دستبند به دست این فرد بخورد زیرا اینها فرزندان این ملت هستند و از این رو قوه قضاییه تلاش می کنند که به دولت کمک کند تا بسترهای فسادزا از بین برود.
موحد یادآور شد: در استان طی سال گذشته بالغ بر 62 پرونده فساد تشکیل داده ایم و برخورد قاطع قضایی با آنها انجام شده است.
وی گفت: یکی از اقدامات مکمل در برخورد با فساد در کنار فعالیت های حوزه پیشگیری از وقوع جرم، برخوردهای مکمل و سختگیرانه دستگاه قضایی است.
رییس کل دادگستری استان کرمان در پاسخ به سوالی در رابطه با قصور مدیران در اجرای پروژه ها نیز گفت: ماده 598 قانون مجازات اسلامی بر موضوع تضییع حقوق عمومی تاکید دارد و بر این اساس، اگر مدیری در حوزه کار و وظایف خود مسامحه و سهل انگاری کرده واقداماتی انجام دهد که نتیجه آن تضییع اموال عمومی باشد، مورد برخورد قانونی قرار می گیرد.
موحد یادآور شد: در رابطه با مبارزه با فساد، دستگاه قضایی و سازمان های نظارتی از جمله بازرسی آماده دریافت گزارشات مردمی هستند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر پیگیری موضوع حجاب و عفاف نیز گفت: حجاب و عفاف موضوعی مهم، فرهنگی، اعتقادی و باوری است و در این رابطه باید بیشتر به بحث های اقناعی و باوری بپردازیم تا زنان مسلمان با باور و اعتقاد راسخ به حجاب اهمیت دهند و رعایت کنند.
رییس کل دادگستری استان کرمان یادآور شد: موضوع بدحجابی از نظر قانونی فصل مجرمانه دارد و اگر کسی حجاب عمومی را رعایت نکند و در انظار عمومی ظاهر شود، از طریق ضابطان قضایی به دستگاه قضایی معرفی شده و برخورد قانونی لازم با وی انجام  خواهد شد.
موحد تصریح کرد: برای توسعه حجاب و عفاف باید به مسائل فرهنگی بیشتر توجه شود زیرا مسائل فرهنگی را نمی توان با مسائل کیفری حل کردو در حقیقت برخوردهای کیفری آخرین راهکار  است .
وی خاطرنشان کرد: در صورت نیاز دستگاه قضایی به صورت قاطع با این مساله برخورد می کند اما تاکید داریم که در حوزه فرهنگی و اجتماعی باید به موضوع حجاب و عفاف ورود جدی تری صورت گیرد و دستگاه قضایی نیز همراه دستگاه های فرهنگی و اجتماعی خواهد بود و در صورتی که نیاز باشد، برخورد قانونی لازم را انجام خواهد داد.
شایان ذکر است؛ به همت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان و سازمان بسیج حقوقدانان استان  و بنا به تأکید دکتر “موحد” رییس کل دادگستری استان کرمان، قضات سراسر استان جهت مشاوره حقوقی رایگان و جلسات پرسش و پاسخ در مساجد حضور می یابند.
این طرح تا پایان ماه مبارک رمضان در مساجد سراسر استان کرمان اجرا خواهد شد و عموم مردم می توانند از خدمات مشاوره خانواده توسط مصلحین و همچنین مشاوره حقوقی رایگان استفاده کرده و پاسخ سوالات حقوقی خود را نیز از قضات دریافت کنند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=87104
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.