مرگ ۱۷۸ کرمانی ناشی از مصرف داروهای مخدر

در سال گذشته ۲۸۷ نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر و داروهای مخدر و محرک در استان کرمان جان خود را از دست دادند که ۱۷۸ مورد آن مربوط به مصرف داروهای مخدر بوده است.

به گزارش کرمان نو به نقل از روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی کرمان ، علیرغم اینکه آمار تلفات سوءمصرف مواد در سال 1400 در کل کشور با رشد 15.2 درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه بود استان کرمان با کاهش 12.5 درصدی تلفات در زمینه آمار تلفات سوء مصرف مواد مواجه شد.
شایان ذکر است در سال گذشته استان های تهران با یکهزار و 337، فارس با 447 و اصفهان با 433 فوتی بیشترین و استان های خراسان جنوبی با 25، ایلام با 27 و خراسان شمالی با 29 فوتی کمترین آمار تلفات اعتیاد را داشتند.
بیشترین مرگ ناشی از اعتیاد بر اساس نرخ جمعیت هر استان
اما آمار تلفات اعتیاد بر اساس جمعیت هر استان، رتبه بندی استان ها را در ثبت بیشترین تلفات متفاوت می کند. در سال 1400 استان های کرمانشاه، لرستان، تهران و مرکزی بیشترین و استان های آذربایجان غربی، هرمزگان و کردستان کمترین آمار تلفات را بر اساس جمعیت استان داشته اند.
بیشترین موارد فوت بر اثر مواد مصرفی
در سال گذشته بیشترین موارد تلفات اعتیاد در استان کرمان مربوط به داروهای مخدر با 178 فوتی بوده است که از این تعداد 168 نفر بر اثر مصرف متادون، 3 نفر ترامادول و 7 نفر نیز سایر داروهای مخدر در استان کرمان جان باخته اند.
در این مدت 39 نفر نیز بر اثر مصرف مواد مخدر، 6 نفر مواد محرک و 47 نفر بر اثر مصرف همزمان چند دسته مواد و دارو جان خود را از دست داده اند.
هشدار تلفات بادی پکر و بادی سافرها
اما یکی از دلایل مرگ در حوزه مواد مخدر بلع مواد با هدف جابجایی است که متاسفانه در بسیاری موارد باز شدن بسته های بلعیده شده موجب مرگ افراد می شود. چندی پیش نیز خبری مبنی بر مرگ یک زن در قطار کرمان – مشهد منتشر شد که پس از انتقال به پزشکی قانونی مشهد علت مرگ او بلع مواد مخدر و باز شدن محتویات آن در معده زن عنوان شد.
در این حادثه یک کیلوگرم تریاک در 34 بسته از معده زن کشف شد.
بر اساس این گزارش دکتر علی ضیایی کارشناس حوزه تشریح با هشدار در خصوص مرگ بادی پکر و بادی سافر گفت: بادی پکرها افرادی هستند که حجم بالایی از مواد مخدر را برای جابجایی و معمولا عبور از مرز می بلعند و و پس از دفع آنها را توزیع می کنند.
وی ادامه داد: اما بادی سافر فرد معتادی است که مواد مصرفی خود را برای مخفی کردن در پلاستیک های کوچک بسته بندی کرده و آن را می بلعد تا بتواند آن را دوباره مورد استفاده قرار دهد که در خیلی موارد مشاهده می شود این بسته ها در معده فرد نشتی داده و خطراتی را برای افراد ایجاد می کند.
این کارشناس حوزه تشریح با اشاره به اینکه معمولا در سال دو یا سه جسد از بادی پکرها به سالن تشریح کهریزک ارجاع می شود، تصریح کرد: در موضوع بادی پکرها از آنجا که حجم بسته های بلعیده شده بسیار زیاد است، افراد در صورت نشت مواد در معده یا روده هایشان به سرعت و حتی پیش از رسیدن به مرکز درمانی جانشان را از دست می دهند.
دکتر ضیایی به نمونه ارجاعی از بادی پکرها به سالن تشریح کهریزک اشاره کرد و گفت: در یکی از پرونده های ارجاعی فردی در فرودگاه دچار مسمومیت و پیش از رسیدن به بیمارستان فوت کرده بود. پس از ارجاع به سالن تشریح 42 بسته مواد در روده های این شخص وجود داشت که به دلیل نشتی و حجم و غلظت بالا، فرد دچار نارسایی تنفسی و مرگ شده بود.
وی با بیان اینکه اغلب بادی پکرها برای سود مالی به این کار تن می دهند، اظهار داشت: در موارد بلع مواد علاوه بر نشتی مواد در معده، گاهی انسداد روده ها نیز پیش خواهد آمد که پس از انتقال به مرکز درمانی علت آن مشخص می شود.
این کارشناس حوزه تشریح در خصوص برخی دلایل مرگ معتادان در زندان ها نیز تصریح کرد: گیرنده های درد در افراد معتاد به دلیل مصرف بالای مواد مخدر، فعال نیست و از آنجا که بیشتر معتادان دچار زخم معده و زخم های مزمن گوارشی هستند، بدون آنکه متوجه درد باشند بر اثر زخم های گوارشی و ریختن اسید معده در حفره شکمی جانشان را از دست می دهند.
دکتر ضیایی گفت: زخم های مزمن گوارشی معمولا با استرس هایی که به فرد وارد می شود عمیق تر شده و موجب سوراخ شدن و ریختن محتویات معده به حفره شکمی می شود که کشندگی بسیار بالایی دارد.

 

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=88724
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.