مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان:


دستگاه‌های دولتی استان اراضی فاقد استفاده را در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار نمی‌دهند

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: دستگاه‌های دولتی اراضی بزرگی در اختیار دارند که استفاده‌ای از آن نمی‌کنند، اما از قرار دادن این اراضی در اختیار طرح نهضت ملی مسکن خودداری می‌کنند.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از تسنیم، رضا حافظی مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان با اشاره به برنامه دولت رئیسی در ارتباط با ساخت چهار میلیون مسکن، اظهار داشت: برش استانی این طرح، ساخت ۱۲۹ هزار و ۲۸۴ واحد ساختمان در چهار سال در استان کرمان در طرح نهضت ملی مسکن است.

وی با اشاره به اینکه در ۲ سال اول اجرای این طرح و تاکنون ۲۰۱ هزار و ۱۲۳ نفر ثبت‌نامی در استان کرمان داشتیم، افزود: همه افرادی که در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند، واجد شرایط این طرح نبودند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان با بیان اینکه از این تعداد ۱۲۰ نفر واجد شرایط بوده و فرم ج آنها سبز است و بیش از ۴۸ هزار نفر تایید ‌نهایی شدند، گفت: بقیه این افراد هنوز تکمیل مدارک خود را انجام ندادند و زمانی که این افراد مدارک خود را تکمیل کنند به تعداد ۴۸ هزار نفر افزوده می‌شود.

وی با اشاره به تایید نهایی ۴۸ هزار و ۹۸۳  نفر واجد شرایط طرح نهضت ملی مسکن در استان کرمان، بیان کرد: ما ملزم هستیم برای این تعداد تامین زمین داشته و ساخت مسکن برای آنها داشته باشیم.

حافظی با بیان اینکه اکثر شهرهای استان کرمان جمعیت زیر ۵۰ هزار نفر دارند، ادامه داد: در این شهرها کارگزار ما در طرح نهضت ملی مسکن، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه در این شهرها، ارضی مورد نیاز طرح، تامین شده و در اختیار بنیاد مسکن قرار داده شده است، افزود: بنیاد مسکن وظیفه دارد این اراضی را پس از آماده‌سازی در اختیار مردم قرار داده و پس از آن خود مردم ساخت واحد مسکونی خود را انجام می‌دهند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان با بیان اینکه آماده‌سازی اراضی این طرح در خیلی از شهرهای استان آغاز شده است، گفت: متاسفانه در شهر کرمان برای انجام کار و آماده‌سازی اراضی با مشکل مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه در شهر کرمان توسط مشاور مشکلات فنی در تهیه نقشه‌های آماده‌سازی اراضی طرح نهضت ملی مسکن پیش آمد و آماده‌سازی اراضی با تاخیر مواجه شد، ادامه داد: مسئله دیگری که در شهر کرمان داشتیم در ارتباط با قیمت آماده‌سازی اراضی بود.

حافظی با بیان اینکه برای افزایش سرعت و پایین آوردن هزینه آماده‌سازی اراضی طرح نهضت ملی مسکن شش گروه از دستگاه‌های دولتی و نهادها به عنوان کارگزار انتخاب شد تا خارج از فرآیند مناقصه کار آماده‌سازی انجام شود، گفت: در مورد شهر کرمان چندین بار این فراخوان را به شش گروه کارگزار اعلام کردیم، اما به دلیل تفاوت قیمتی که بین مبلغ ابلاغی آماده‌سازی و مبلغ برآوردی این شش گروه وجود داشت، هیچ کدام از این کارگزاران به طور رسمی و دقیق اظهار تمایل برای آماده سازی این اراضی نکردند.

وی با اشاره به اینکه در شهرهای کوچک ما، اراضی طرح نهضت ملی مسکن تحویل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شده است، افزود: در صورتی که زمین در برخی از شهرها هنوز به افراد واگذار نشده این واگذاری زمین به افراد در شهرهای کوچک باید هر چه سریع‌تر انجام شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان با بیان اینکه آماده‌سازی اراضی بیشتر در شهرها بزرگ و اصلی ما مانند کرمان و سیرجان باید انجام شود و ساخت و ساز به صورت انبوه‌سازی انجام می‌شود، گفت: مسئله اساسی ما در ارتباط با آماده‌سازی اراضی این طرح است.

وی با اشاره به اینکه آماده‌سازی اراضی در برخی از شهرها وارد فرآیند مناقصه شده که یک فرآیند زمانبر است، بیان کرد: برای آماده‌سازی اراضی طرح نهضت ملی مسکن در شهر کرمان چندین مرتبه مذاکراتی را با دستگاه‌های مختلف انجام دادیم و امیدوار هستیم که این مذاکرات هر چه زودتر به نتیجه برسد.

حافظی با بیان اینکه اجرای پروژه‌های ساختمانی بر اساس برنامه زمان‌بندی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که همه آنها باید در کنار هم قرار گیرد، گفت: تورم و افزایش قیمت ناگهانی مصالح ساختمانی و مسائلی از این دست از عواملی است که برنامه‌ریزی‌ها و زمان‌بندی ساخت و ساز را با تاخیر و مشکل مواجه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه برنامه زمان‌بندی ساخت برای ساختمان‌های تا سه طبقه بین ۱۸ تا ۲۰ ماه است که عموماً توسط خود مردم ساخته می‌شود، افزود: بری ساختمان‌های از سه طبقه به بالا بین ۲۴ تا ۳۶ ماه زمان ساخت و ساز آنها برآورد می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان با بیان اینکه در هفته دولت تعدادی از واحدهای طرح نهضت ملی مسکن و در نیمه دوم سال و برای دهه فجر هم حجم عمده‌ای از این ساختمان‌ها تحویل داده خواهد شد، گفت: پیش‌بینی می‌شود واحدهای طرح نهضت ملی مسکن کرمان که توسط بنیاد مسکن ساخته می‌شود تا دهه فجر تحویل داده شوند.

وی با اشاره به اینکه در کرمان دو محدوده را برای اجرای این طرح در نظر گرفتیم که این اراضی آخرین ذخیره‌های اراضی دولتی داخل محدوده شهر هستند، بیان کرد: ۱۰۸ هکتار در میدان بیرم آباد و ابتدای جاده قدیم ماهان در نظر گرفته شده که استعداد ساخت ۹ هزار واحد مسکونی را دارد که نقشه‌های عملیات اجرایی آن توسط مشاور آماده شده و در حال روند انتخاب پیمانکار برای آماده‌سازی اراضی هستیم.

حافظی با بیان اینکه ۵۸ هکتار زمین نیز جنب هنرستان کشاورزی رضوان برای این طرح اختصاص داده شده که استعداد ساخت ۶ هزار واحد مسکونی را دارد، گفت: در مجموع ۱۵ هزار واحد مسکونی را می‌توانیم در قالب این ۲ قطعه پوشش دهیم و مشکلی برای تامین زیرساخت‌ها برای این ۲ قطعه زمین نداریم.

وی با اشاره به اینکه با اختصاص این دو قطعه زمین، بانک زمین دولتی در محدوده شهر کرمان خاتمه پیدا کرده و نیازمند این هستیم که اراضی را به محدوده شهر کرمان الحاق کنیم، افزود: از سوی دیگر باید از توسعه و پراکندگی شهرها جلوگیری کنیم.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان با بیان اینکه شهر کرمان ۱۳ هزار هکتار مساحت دارد و زمین‌های بزرگی در محدوده شهر کرمان وجود دارد که برخی از آنها در اختیار دستگاه‌های دولتی است، ادامه داد: براساس ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن دستگاه‌های دولتی موظف هستند اراضی مازاد بر نیاز خود را در اختیار وزرت راه و شهرسازی قرار دهند تا در راستای طرح نهضت ملی مسکن استفاده شوند.

وی با اشاره به اینکه مکاتبات زیادی در این راستا انجام و درخواست شده که این اراضی در اختیار ما قرار داده شود، گفت: تا کنون تنها چند دستگاه این کار را انجام دادند اما خیلی از دستگاه‌ها اراضی بزرگی را در اختیار دارند که استفاده‌ای از آن نمی‌کنند اما به طرق مختلف از قرار دادن این اراضی در اختیار ما خودداری کردند و عملاً این زمین‌ها را در اختیار ما قرار ندادند.

حافظی با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات اصلی کرمان در این حوزه در پرداخت تسهیلات بانکی است، افزود: تا امروز جز بانک مسکن هیچ بانک دیگری در حوزه پرداخت تسهیلات ورود نکرده است، البته بانک ملی هم ظرف هفته‌های گذشته اعلام آمادگی کرده است.

وی با اشاره به اینکه می‌طلبد بقیه بانک‌ها هم در این حوزه ورود کنند، تصریح کرد: انداختن تمام بار این طرح بزرگ و ملی به دوش یک بانک، نواقص و مشکلاتی را در این حوزه ایجاد می‌کند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=107433
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.