در بازدید رئیس عدلیه از محاکم تجدیدنظر کرمان مطرح شد


مهریه‌های نامتعارف در کرمان؛ از ۱۳ کیلوگرم طلا تا دو شاخه نبات

رئیس کل دادگستری استان کرمان امروز ۱۶ بهمن‌ماه به همراه جمعی از معاونانش با حضور در محاکم تجدید نظر استان کرمان با قضات و کارکنان شعب دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی در ابتدا با حضور در شعبه هشتم دادگاه تجدیدنظر استان کرمان که فرایند رسیدگی به پرونده‌های قضایی در آن ۱۰۰ درصد الکترونیکی انجام می‌شود، گفت: دادگستری کرمان یکی از استان‌های پیش‌گام در زمینه دادرسی الکترونیک است.

او سپس با حضور در شعبه دهم دادگاه تجدیدنظر استان که به‌صورت ویژه به دعاوی خانواده رسیدگی می‌نماید، در خصوص آخرین وضعیت پرونده‌های خانواده با رئیس و مستشار دادگاه تجدیدنظر بحث و گفتگو کرد.

حمید خالقی مستشار دادگاه تجدیدنظر در این دیدار به پدیده مهریه‌های نامتعارف اشاره کرد و گفت: به‌عنوان نمونه در چند روز گذشته پرونده‌هایی داشتیم که خانمی مهریه خود را که ۱۳ کیلوگرم طلا بود، به اجرا گذاشته و یا مهریه‌های نامتعارفی از قبیل چند هزار شاخه گل، نوشتن چند جلد کتاب برای فردی که حتی سواد خواندن و نوشتن را ندارد و یا مهریه‌های سنگینی مثل چند هزار سکه تمام بهار آزادی و یا برعکس مهریه‌های سبکی از جمله دو شاخه‌نبات را شاهد هستیم.

او افزود: در حال حاضر دفاتر ازدواج، مهریه‌هایی که قابلیت اجرایی را ندارند ثبت نمی‌کنند، اما در خصوص مهریه‌های نامتعارف و سنگین منع قانونی جهت ثبت آنها وجود ندارد؛ ولی ضرورت دارد با افزایش دانش و اطلاعات حقوقی و قضایی مردم و کار فرهنگی، مهریه‌های نامتعارف مدیریت شوند.

در ادامه رئیس‌کل دادگستری استان کرمان بر ضرورت ترویج فرهنگ صلح و سازش در پرونده‌های خانواده تأکید کرد و گفت: در حال حاضر دادگاه‌های خانواده در شهر کرمان و برخی مناطق استان راه‌اندازی شده اما ضرورت دارد در تمام شهرستان‌ها دادگاه‌های خانواده راه‌اندازی شوند.

حجت‌الاسلام حمیدی همچنین بر آموزش‌های قبل، حین و بعد از ازدواج برای زوجین جوان برای کسب مهارت‌های زندگی تأکید کرد و افزود: آموزش‌ها و مشاوره‌های قبل از ازدواج باید از کارایی و اثرگذاری لازم برخوردار باشند و به‌صرف پر کردن یک برگه و ارائه آن مرجع ذی‌صلاح بسنده نشود.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان سپس با حضور در شعبه نهم دادگاه تجدیدنظر استان اظهار کرد: دادگستری شهر کرمان با کمبود شدید فضای فیزیکی و اداری مواجه است و امیدواریم با پیگیری و تکمیل پروژه‌های تعریف شده از سوی معاونت مالی، پشتیبانی و عمرانی در آینده مشکل کمبود فضای اداری در کرمان مرتفع گردد.

او همچنین با حضور در شعبه نهم دادگاه تجدیدنظر با قضات و کارکنان این شعبه دیدار کرد و گفت: قوه قضاییه با حجم زیاد ورودی پرونده‌ها مواجه است و بایستی در کنار اقدامات پیشگیرانه و سیاست‌های قضا زدایی، متناسب با این حجم ورودی، ساختار تشکیلاتی و نیروی انسانی آن نیز ارتقا پیدا کند .

حمیدی در پایان با حضور در شعبه یازدهم دادگاه تجدیدنظر استان کرمان از زحمات ۵۱ساله آقای جمالی، رئیس این شعبه تجلیل کرد و افزود: قضات باسابقه سرمایه‌های ارزشمند دستگاه قضایی هستند و مسئولان بایستی ضمن اینکه قدردان زحمات این عزیزان باشند از تجربیات آنها در پیشبرد امور در عدلیه استفاده نمایند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=114944
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.