همزمان با سراسر کشور آغاز شد؛ طرح سوئیچ واکسن فلج اطفال در کرمان

طرح سوئیچ واکسن پولیو (فلج اطفال) همزمان با سراسر کشور در مرکز بهداشت شهرستان کرمان آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، اجرای این طرح دیروز در مرکز بهداشتی درمانی روستایی شهید سعیدی در روستای سعیدی شهرستان کرمان با حضور فرماندار، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، رئیس شورا و امام جماعت روستای سعیدی، معاونت فنی مرکز بهداشت استان، رئیس مرکز بهداشت شهر ستان کرمان و سایر مسئولان استانی و شهرستانی آغاز شد.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان کرمان در این رابطه گفت: بعد از ریشه کن شدن بیما ری آبله در سال ۱۹۸۸ در دنیا، سازمان جهانی بهداشت طرح ریشه کنی فلج اطفال تا سال ۲ هزار را تصویب کرد. دکتر سید جعفر ترابی ادامه داد: اقدامات به عمل آمده باعث شد تعداد مبتلایان قریب به ۴۰۰ هزار نفر در سال به ۴۱۶ نفر در سال ۲۰۱۳ و ۷۵ نفر در سال ۲۰۱۵ برسد.
وی اضافه کرد: تعداد کشورهای بومی بیماری فلج اطفال هم از ۱۲۵ کشور در سال ۱۹۸۸ به دو کشور در سال ۲۰۱۵ رسید و به این معنی بود که تعداد مبتلایان به بیماری فلج اطفال در دنیا کاهش یافته اما ریشه کن نشده است.
وی گفت: به همین دلیل برنامه عملیاتی را دیگری را از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ نوشتند که بر اساس این برنامه باید تمام انواع قطره های خوراکی فلج اطفال طبق برنامه زمان بندی قطع شود که در اواین مرحله واکسن سه ظرفیتی فلج اطفال تبدیل به واکسن دو ظرفیتی می شود.
وی بیان کرد: تبدیل شدن واکسن سه ظرفیتی به دو ظرفیتی را سوئیج می گو.یند که قرار است در کل دنیا به طور هماهنگ و همزمان از ۱۷ آوریل تا اوایل ماه مه سال ۲۰۱۶ انجام شود.
دکتر ترابی ادامه داد: در جلسه کمیته کشوری ایمن سازی مطرح و تصویب شد و شنبه چهارم اردیبهشت ماه سال ۹۵ روز ملی سوئیچ انتخاب شد.
شایان ذکر است فلج اطفال در اثر آلوده شدن با پلیوویروس رخ می دهد. این ویروس یا از طریق تماس مستقیم فرد به فرد و یا از طریق تماس با خلط آلوده دهان یا بینی بیمار و یا از طریق تماس با مدفوع آلوده منتقل می شود.
این ویروس از طریق دهان یا بینی وارد بدن می شود و در حلق و مجرای گوارشی تکثیر می شود و از طریق خون و مایع لنف در تمام بدن پخش می گردد. از زمان ورود ویروس به بدن تا بروز علائم بیماری، ۵ تا ۳۵ روز و به طور میانگین ۷ تا ۱۴ روز طول می کشد.
اما بیشتر افراد علائمی ندارند. در موارد نادر، عفونت ویروسی پولیو باعث فلج می شود. این نوع فلج ممکن است نخاع و یا مغز و یا هر دو را تحت تاثیر قرار دهد. علائم اولیه این نوع فلج نیز همانند علائم غیرفلج شامل: تب و سردرد می باشد.
در عرض یک هفته، علائم خاص فلج اطفال ظاهر می شود، این علائم عبارتند از: نداشتن عکس العمل، دردهای عضلانی شدید و یا گرفتگی های شدید عضلات، شل شدن اندام و اغلب در یک طرف بدن بدتر می باشد، فلج ممکن است ناگهانی باشد.لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=113

نظرات بسته شده است.