واکسیناسیون کرونای سالمندان بالای ۷۵ سال در کرمان آغاز شد

عضو ستاد کرونای استان کرمان گفت: از این هفته واکسیناسیون گروه سنی ۷۵ تا ۷۹ سال فراخوان شده که جمعیتی در حدود ۳۰ هزار نفر را شامل می‌شود.

به گزارش کرمان نو به نقل از تسنیم، سعید صحبتی با اشاره به آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا در استان کرمان اظهار داشت: مرحله نخست واکسیناسیون کرونا در استان کرمان، ۲۱ اسفندماه سال گذشته همزمان با سراسر کشور با واکسن اسپوتنیک روسی آغاز و در این فاز تمامی پرسنل بهداشتی و درمانی، جانبازان بالای ۷۰ درصد و جانبازان شیمیایی و سالمندان ساکن در آسایشگاه‌ها و خانه‌های سالمندان استان واکسینه شدند.

وی با بیان اینکه تمامی سالمندانی که در مراکز تجمعی مانند سرای سالمندان ساکن بودند واکسیناسیون آنها با کمترین عوارض، بدون هیچ مشکل جسمی و تلفاتی به طور کامل انجام شد افزود: بر خلاف تصور عده‌ای که تصور می‌کردند تزریق واکسن کرونا ممکن است عوارض جدی به دنبال داشته باشد این دو فاز را خیلی راحت و بدون دردسر پشت سر گذاشتیم.

عضو ستاد مقابله با کرونای استان کرمان با اشاره به اینکه در فاز دوم واکسیناسیون کرونا در استان کرمان تمام افرادی که سن بالای ۸۰ سال داشتند فراخوان شدند ادامه داد: خوشبختانه استقبال خوبی در استان شد و درصد بالایی از سالمندان بالای ۸۰ سال استان با تکریم کامل واکسینه شدند.

وی با بیان اینکه به میزان واکسنی که وارد کشور می‌شود از سن گروه هدف کم شده و گروه‌های بعدی برای تزریق واکسن فراخوان می‌شوند تا به کف سن در نظر گرفته شده برسیم گفت: از این هفته واکسیناسیون گروه سنی ۷۵ تا ۷۹ سال فراخوان می‌شوند که جمعیتی در حدود ۳۰ هزار نفر را شامل می‌شود.

صحبتی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود در خردادماه تمام کسانی که بیماری زمینه‌ای داشته، نامه از پزشک دارند و یا مبتلا به دیابت و فشار خون هستند واکسن کرونا را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا در استان کرمان با تزریق واکسن تولید مشترک ایران و کوبا (انستیتو پاستور ایران – انستیتو فینلای کوبا) در حال انجام است گفت: کارآزمایی فاز سوم کوبایی در هشت شهر کشور از جمله کرمان در حال انجام است و کسانی که فکر می‌کنند ممکن است به این زودی‌ها نوبت آنها نشود می‌توانند از طریق تماس با سامانه ۵۷۹۰ ثبت نام کرده و واکسینه شوند.
اصغر مکارم رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نیز با بیان اینکه تاکنون درصد بالایی از سالمندان بالای ۸۰ سال جنوب استان کرمان واکسن کرونا را تزریق کردند اظهار داشت: تقریبا تمام پرسنل دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نیز واکسن کرونا را تزریق کردند.

وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون کرونا در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با نظارت‌های دقیق و جدی در حال انجام بوده و هیچ موردی از تخلف نداشتیم گفت: به فشارهای وارده به سیستم در این زمینه توجه نکرده و طبق برنامه وزارت بهداشت واکسیناسیون در جنوب استان انجام شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود با تولیدات داخلی واکسن کرونا در مدت کوتاهی واکسیناسیون عمومی انجام شود، افزود: مردم باید به این نکته توجه داشته باشند که تزریق واکسن به کاهش شدت بیماری کمک کرده و مرگ و میرهای کرونایی را کم می‌کند اما باعث قطع ۱۰۰ درصدی زنجیره بیماری نخواهد شد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=70561
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.