پرونده های قضائی درکرمان پایین تر از متوسط کشوری است

یداله موحد در دیدار اعضای شورای قضائی با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه به مناسبت هفته قوه قضائیه تصریح کرد: اهمیت جایگاه قضاء و عدالت قضائی در دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی به عنوان یک رکن اساسی و یکی از قوای سه گانه بر کسی پوشیده نیست و در کشور و کرمان تلاش همه ارکان دستگاه قضاء بر این است به تناسب این جایگاه رفیع در جامعه ایفای نقش و از تمامی ظرفیت های موجود برای نیل به اهداف دستگاه قضاء استفاه کند.

وی عنوان کرد: خدمات دستگاه قضائی به مردم متنوع و مراجعات مردمی به بخش های مختلف برای دریافت خدمات قضائی فوق العاده است و هیچ تناسبی با عده و عُده دستگاه ندارد و این امر سرمنشاء بسیاری از مشکلات برای ای نهاد و مردم شده و هیچ وقت گوش شنوایی برای این معضل نبوده است.

رئیس کل دادگستری تاکید کرد: یکی از وظایف اصلی که مهم ترین مسئله در دستگاه قضائی است، رسیدگی و صدور حکم درمورد تظلمات، شکایات و رفع خصومات مردم است که روزانه قریب به ۲۹ هزار و ۵۰۰ نفر به دادگستری استان کرمان مراجعه می کنند.

وی افزود: در سال گذشته ۵۶۹ هزار و ۲۶۴ فقره پرونده در مقاطع مختلف دادرسی و اجرای حکم دادگستری استان رسیدگی و منتهی به نتیجه شده که به این عدد باید ۱۶۶ هزار و ۳۵۴ فقره پرونده رسیدگی شده در شوراهای حل اختلاف استان را اضافه کرد.

موحد گفت: ۳.۲۰ درصد پرونده های قضائی کشور مربوط به کرمان بوده که نسبت به متوسط کشور پایین تر است.

وی با اشاره اینکه ۳۲ حوزه قضائی فعال در کرمان فعالیت می کنند ادامه داد: ۳۴۵ نفر قاضی در استان به مردم خدمات می دهند که تقریبا ۵۰ درصد چارت تشکیلاتی است و در واقع ۶۸۸ قاضی نیاز داریم.

رئیس کل دادگستری اظهار کرد: در کشور به ازای هر ۷۴۰۰ نفر یک قاضی مشغول به خدمت و در کرمان به ازای هر ۹۵۰۰ نفر است که این تناسب باید رعایت شود.

وی خاطرنشان کرد: استان کرمان سعی کرده در چند سال گذشته با بومی گزینی و برگزاری دوره کارآموزی، قضات بومی را کسب کند که اکنون وضعیت بهتر شده و ۸۱ درصد از قضات بومی هستند.

موحد می گوید: اوقات دادرسی از ۹۴ روز به ۸۸ روز کاهش داده شده و ۴۰ درصد پرونده های قابل صلح و سازش در شوراهای حل اختلاف استان به سازش ختم شده و کرمان در این زمینه جزو استان های موفق کشور است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.