پیشنهادهای صفحه‌ی فرهنگ شهروندی کرمان نو/ تعطیلات بدون قتل

عرفان زارعی- دوباره آخر هفته فرا رسیده و با این آب و هوای مناسبی که در کرمان شاهد آن هستیم و موقعیت جغرافیایی خوبی که شهر کرمان دارد و دقیقا در محاصره‌ی کوه‌های بسیار زیبا و خوش‌آب و هواست واقعا دشوار است که آخر هفته‌ها و تعطیلات را در خانه ماند و به سکوت و آسایش طبیعت پناه نبرد.
خوشبختانه کرمانی‌ها هم مردم بسیار خوش ذوقی هستند و در حال حاضر هم نسل جوان به طبیعت‌گردی و کوهنوردی و هر از چندی ساعاتی را با خود و طبیعت خلوت کردن علاقمند شده‌اند و برای اثبات این مدعا کافی‌است نگاهی‌ به تعداد زیاد فروشگاه‌های تجهیزات و لوازم کوهنوردی، ورزشی و حتی شکار بکنید که به تازگی مثل قارچ سبز می‌شوند و به لطف اینترنت و شبکه‌های مجازی هم حالا دیگر هر کسی در جیبش یک فروشگاه بزرگ از محصولات مختلف کوهنوردی و شکار دارد، اما مساله‌ی خطرناک اینجاست که اگر تجربه‌ی حتی لمس کردن اسلحه‌ای را داشته باشید می‌دانید که به محض اینکه آن ابزار مرگ‌آور را در دست می‌گیرید(البته اگر اسلحه‌ی خوبی باشد و سایز مناسبی با توجه به اندام شما داشته باشد) احساس می‌کنید این اسلحه بخشی از وجود شما بوده که مدتها گیتی از شما دریغ کرده و حالا ناگهان حوادث دست به دست هم داده‌اند تا این دست سوم که از بدن شما دور افتاده بود به صاحبش برگردد و حتی احساس می‌کنید که این چوب و فلز نبض دارد و قلبش در دست شما می‌تپد و به شکل گریز ناپذیر به شما التماس می‌کند که مرا به کوه و بیابان ببر، می‌خواهید هرچه سریعتر این موجود عاصی و وحشی را با خود به دامان طبیعت ببرید و خودتان را از این شهوتی که به جانتان افتاده خلاص کنید می‌خواهید به سمت چیزی نشانه بروید و با شنیدن صدای شلیک حس کنید که رها شده‌اید و دیگر میلی به هیچ‌چیز ندارید و خواهشی نفسانی از جان اسلحه بیرون جهیده و حالا می‌توانید خودتان و اسلحه نفسی از سر خلاص شدن بکشید و با رخوتی خاص به حاصل تلاش و استرس و ریسک و هزینه‌ای که انجام داده‌اید بنگرید اما این سکه‌روی دیگری هم دارد.
مادری صبح کودکانش را بوسیده و با وعده‌ی فراهم کردن غذا خانه را ترک کرده و وقتی که تازه احساس می‌کند لقمه‌ی دندان‌گیری به دست آورده، ناگهان از دوردست‌ صدای مهیبی بلند می‌شود و مادر با جراحاتی دردناک و با حالتی ترحم بر انگیز به خاک می‌افتد و چشم‌های از ترس از حدقه بیرون زده‌اش جز خاک پیش‌رو چیزی را نمی‌بیند تا شکارچی بالای سرش برسد و با رخوتی خاص کارد شکار را از کمرش باز کند و در مراسمی خون‌بار به قول خودش آن مادر را خلاص کند، در حالی که همه‌ی این تلاش‌ها برای خلاص شدن خودش بوده از شر مساله‌ای دیگر.
می‌توان کارهای دیگری انجام داد و اوقات فراغت را در آغوش طبیعت سپری کرد بدون ساختن تراژدی‌های نوینی و بدون آزار و اذیت رساندن به کوه و یا آن مخلوقاتی که مامن و ماوای ایشان همین کوه و طبیعتی است که ما فکر می‌کنیم برای ما ساخته شده‌است. پیشنهاد پیام ما برای پر بار کردن برنامه‌‌های طبیعت‌گردی آخر هفته‌ها:
پرنده‌نگری یا (Birdwatching)
رفتن به طبیعت و تماشای پرندگان زیبا تفریحی است که ده ها سال است در بین مردم دنیا رواج یافته و علاقمندان فارغ از نوع شغل یا تخصص با شوق و ذوق وافر به این تفریح سالم می پردازند. برخلاف تصور عامه مردم، لازمه پرداختن به این فعالیت پرنده شناس بودن نیست، در این کار علاقه مندی به طبیعت است. کما اینکه زیبایی و رنگارنگی پرهای یک سهره یا زیبایی آواز یک توکا هر بیننده یا شنونده ای را مورد تاثیر قرار می دهد. آرامش و لذت پرنده نگری به حدی است که بسیاری از روانشناسان آن را راه حلی برای آرامش فکری و تقویت روحیه افراد می دانند.
تعداد پرنده نگر های دنیا مرتبا رو به افزایش است تا حدی که در کشورهای انگلیس وآلمان برابر طرفداران فوتبال ، پرنده نگر وجود دارد. در کشور ما نیز روز به روز بر تعداد دوستداران پرنده و پرنده نگری افزوده می شود.
پرنده نگری (Birdwatching) جزء هیچ یک از شاخه های علوم بحساب نمی آید و یک پرنده‌نگر در زمره محققین به شمار نمی رود بلکه پرنده‌نگری یکی از زیر شاخه های اکوتوریسم یا طبیعت گردی است. در واقع پرنده شناس‌ها (Ornithologists) بسیار جزئی تر از پرنده نگرها به پرندگان نگاه می کنند و اهداف مطالعاتی و تحقیقاتی را دنبال می‌کنند در حالی که پرنده‌نگری لذت بردن، تجربه کسب کردن و آموختن از دنیای پر رمز و راز پرندگان است.
چگونه می‌توان یک پرنده شناس شد ؟
با داشتن یک کتاب راهنما ، یک دوربین چشمی و یک دفترچه یادداشت مشاهدات صحرایی، یک راه مهیج آغاز می‌شود. در مرحله بعدی عضویت در یک کلوپ پرنده نگری و شرکت در کلاس‌های آموزشی یا همراه شدن با افراد با سابقه ، در مدت کوتاهی شما را به یک پرنده‌شناس خوب تبدیل خواهد کرد.
از کجا شروع کنیم ؟
شما می‌توانید از همین امروز آغاز کنید. کافی‌است با دقت به فضای سبز حیاط خود بنگرید یا در پارک محل زندگی خود به دنبال پرندگان بگردید یا صدای آنها را گوش کنید. در مرحله اول ممکن است نتوانید تفاوت سار و توکای سیاه را از هم تشخیص دهید اما همین که فرق کلاغ و طوطی را بدانید یعنی اینکه شما راه را آغاز کریده اید. مطمئن باشید که می‌توانید زیرا شما مایه اصلی کار که علاقه است را دارید.
چندی پیش مؤسس و مدیر گروه طرلان در گفت و گو با قدس گفت:
“درآمد پـرنـده نـگـری، می‌تواند جایگزین درآمد شـکـار بشود”
و این مساله‌ای است که باید به آن توجه ویژه‌ای بشود تا شکارچیان را بتوانیم به این کار علاقمند کنیم وی در ادامه‌ی این مصاحبه مطرح کرد:اگر دوربین عکاسی داشته باشید، می‌توانید از پرنده‌ها عکس بگیرید. مراکزی وجود دارد که در آنجا کارشناسان می‌توانند با دیدن عکسها به شما بگویند از چه پرنده ای عکس گرفته اید. یکی از این مراکز، «گروه پرنده نگری طرلان» است که یک سایت اینترنتی فعال هم دارد و مجموعه کاملی از فعالیتها و اطلاعات و امکانات را درباره پرنده نگری به کاربران ارایه می‌کند.
کوهنوردی:
کوهنوردی یکی از ورزش‌ها یا از جمله تفریحات است. برای برخی نیز کوهنوردی به عنوان شغل اصلی یا بخش الزامی شغل اصلی است.
پیمایش مسیرهای فنی در کوهستان، با استفاده از ابزارهای فنی و درگیر شدن با مسیرهای سنگی و یخی را کوه نوردی می نامند. کوهپیمایی به معنای راه پیمایی در کوه است و با کوه نوردی تفاوت دارد. به بالا رفتن یا پایین آمدن به صورت پیاده از ارتفاعات طبیعی کوهپیمایی گفته می‌شود. کوه: به ارتفاعات بیش از ۶۰۰ متر از زمین‌های اطراف هر منطقه کوه گفته می‌شود. قله: بلندترین قسمت هر کوه را قله می‌گویند. یک کوه می‌تواند یک یا چند قله داشته باشد که در یک خط الراس قرار گرفته اند. معمولاً به بلندترین قله، قله اصلی گفته می‌شود و سایر قلل در یک خط الراس را قله‌های فرعی می‌نامند. در کوهنوردی شرط سنی وجود ندارد. در ضمن این رشته ورزشی سن بازنشستگی هم ندارد. هر کسی با هر توانایی می‌تواند به عنوان تفریح یا انجام کار حرفه ایی به کوه برود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=309
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.