کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها از سیاست‌های مهم قوه قضائیه است

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها همواره مورد توجه بوده است و امروز به عنوان یک سیاست مهم در قوه قضاییه دنبال می‌شود.

به گزارش کرمان نو به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی صبح امروز در کارگروه کاهش جمعیت کیفری زندان‌های استان کرمان با اشاره به اینکه کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها همواره مورد توجه بوده است، اظهار داشت: این مسئله امروز به عنوان یک سیاست مهم در قوه قضائیه دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه هدف از کاهش جمعیت کیفری، مدیریت زندان و زندانیان است، گفت: در این ارتباط در دو بخش نظارت بر ورود افراد به زندان و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس اقدام خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: در راستای نظارت بر ورود افراد به زندان باید حتی‌المقدور سعی شود در مرحله تحقیقات و قبل از صدور حکم جز در موارد ضروری از ورود افراد به زندان جلوگیری شود و تحقق این امر نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

وی با اشاره به اینکه نباید اصل را به بازداشت افراد قرار داد و باید با صدور قرار تامین متناسب دسترسی به متهم در مراحل مختلف رسیدگی را تامین کرده تا از ورود افراد به زندان‌ها جلوگیری کرد، افزود: قاضی در دادگاه نیز نباید جز در موارد دارای ضرورت، حکم به حبس افراد دهد و در این رابطه می‌توان از مجازات‌های جایگزین حبس و استفاده از سامانه‌های نظارت الکترونیکی استفاده کرد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: دستگاه قضایی به عنوان مجری قانون است و در راستای اجرای سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها نیز باید تمامی اقدامات وفق موازین قانونی و در اجرای بخشنامه‌ها و قوانین و مقررات باشد.

حمیدی بر لزوم توجه به تناسب آرای قضایی تاکید و تصریح کرد: قضات اختیارات و وظایفی دارند و باید بر مبنای قانون، نسبت به صدور قرارهای قانونی متناسب اقدام کنند.

وی سرعت در رسیدگی به پرونده‌های زندانی دار را مورد تاکید قرار داد و افزود: باید به نحوی اقدام شود که افراد تحت قرار در سریع‌ترین زمان ممکن تعیین تکلیف شده و حکم قانونی برای آنها صادر شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: استفاده از آزادی مشروط حقی است که در قانون برای مددجویان زندان‌ها تعیین شده است و باید زمینه استفاده مددجویان زندان‌ها از این ظرفیت فراهم شود.

وی با اشاره به کاهش ورودی مددجویان به زندان‌ها در برخی حوزه‌های قضایی، بیان کرد: رشد ورودی مددجویان به زندان‌ها در برخی حوزه‌های قضایی باید کارشناسی و علت‌یابی شود.

حمیدی ضمن تاکید بر این مطلب که بازدید مقامات قضایی از زندان‌ها باید بر اساس یک برنامه زمان‌بندی شده انجام شود، تاکید کرد: بازدیدها از زندان‌ها باید به شکلی هدفمند اجرایی شود و در این بازدیدها مشکلات مددجویان بررسی شده و در موادی که براساس قانون می‌توان به مددجویان کمک کرد، از این ظرفیت استفاده شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان، استقرار شوراهای حل اختلاف در زندان‌ها را بسیار موثر دانست و اظهار داشت: در این حوزه پیگیری‌های لازم در معاونت شوراهای حل اختلاف انجام می شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=94855
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.