معاون معماری و شهرسازی کرمان:


گسل جدیدی احتمالا در محدوده شهر بم وجود دارد

کرمان‌نو- معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان‌ کرمان می‌گوید:در بررسی‌های به‌عمل آمده مشخص شد در زلزله سال ۸۲ بم گسل‌هایی که از قبل پیش‌بینی شده بودند تاثیری دروقوع زلزله آن زمان نداشتند و آن میزان تخریب از طریق گسل دیگری بوجود آمده که احتمال داده می‌شود این گسل در محدوده داخلی شهر وجود داشته باشد.

رضا حافظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه تدقیق (دقت کردن) و تعیین گسل های شهر بم افزود: در این جلسه درباره طرح های تفصیلی بم، تهیه نقشه گسل های این شهر، مباحث مرتبط با تهیه این طرح ها و نیز مسائل و مشکلاتی که در تامین مالی این پروژه ها وجود دارد بحث و تبادل نظر شد.

معاون معماری و شهرسازی راه و شهرسازی استان کرمان بیان کرد: مقرر شد مکاتباتی با وزارت راه و شهرسازی درخصوص تامین اعتبارات و کمک ها در خصوص این پروژه ها انجام شود همچنین از شورای شهر و شهرداری درخواست شد با کمک فرمانداری در بحث تامین اعتبار مالی این پروژه ها کمک کنند.

متولی تعیین گسل‌ها مرکز تحقیقات راه،مسکن و شهرسازی است

حافظی ادامه داد: مطالعات مختلف بررسی و خط و خطوط متفاوتی ارائه شد؛ در طرح جامع هم این مطالعات منعکس شده است اما متولی تخصصی تعیین و تدقیق گسل ها در محدوده شهرها مرکز تحقیقات راه،مسکن و شهرسازی است که باید تحقیقات و مطالعات بوجود آمده را پیگیری کند و تدقیق گسل ها را انجام دهد.

به گفته او طی انعقاد قراردادی مرکز تحقیقات راه و شهرسازی و دفتر جنوب شرق که در کرمان مستقر است این موضوع را انجام داده و آنچه در بررسی های مرکز تحقیقات به نتیجه نهایی می رسد به عنوان محدوده و حریم گسل قانونی و رسمی اعلام می شود.

حافظی می گوید بعد از اعلام قانونی محدوده و حریم گسل ها، مشاور طرح تفصیلی آنها را روی نقشه پیاده سازی می کند و به تناسب محدوده و حریم و نوع خطرپذیری که خواهد داشت پیشنهادهای خود را درباره ضوابط نحوه ساخت و ساز در این محدوده و حریم گسل ها ارایه خواهد داد.

معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان اظهارامیدواری کرد در سال های آینده اتفاقی رخ ندهد یا اگر اتفاقی رخ داد با کمترین آسیب و صدمه باشد.

او درباره ساختمان هایی که در حال حاضر ساخته شده اند نیز توضیح داد: نحوه مقاوم سازی و ایمنی این ساختمان ها که چطور می توانند مقاوم سازی شوند در مطالعات پیش رو ذکر خواهد شد.

طرح تفصیلی و تدقیق گسل ها کُند پیش رفته است

حافظی درباره طرح تفصیلی شهر بم نیز تاکید کرد: قرارداد طرح جامع شهر بم سال ۸۹ بسته شد و متاسفانه تهیه و تصویب آن به طول انجامید؛ در سال ۹۷ این طرح به شهرداری ابلاغ، همچنین بعد از تامین اعتبار برای طرح تفصیلی بم، در سال ۹۹ قرارداد این طرح نیز منعقد شد و از آن زمان مشاور در حال انجام مطالعات کتابخانه ای و برداشت های میدانی است.

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی کرمان خاطرنشان کرد: قرارداد تهیه طرح تدقیق گسل های بم سال ۹۸ بسته شد و این طرح هم به دلیل مشکلات تامین اعتبار مالی به کُندی پیش رفت؛ همچنین حدود ۵۰ درصد مطالعات کتابخانه ای و بخشی از مطالعات میدانی آن انجام شده است.

طرح تدقیق گسل‌ها ۶ماهه تکمیل می شود

به گفته حافظی با تامین اعتبار کامل ظرف مدت ۶ ماه آینده طرح تدقیق گسل ها به نتیجه می رسد و مطالعات در اختیار مشاور طرح تفصیلی قرار خواهد گرفت که می تواند روی نقشه ها و طرح کالبدی شهر پیاده سازی شود.

طرح تفصیلی بم با اعتباری بیش از ۲ میلیارد تومان

او اظهارداشت: بیش از ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای طرح تفصیلی شهر بم در نظر گرفته شده که از طریق شرکت مادر تخصصی بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی تامین خواهد شد.

این مسئول افزود: اعتبارات اولیه این طرح تامین شده است و پرداخت قسط اول آن در دو هفته آینده صورت می گیرد.

تامین مسکن از وظایف دولت است

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی کرمان درباره طرح اقدام ملی مسکن نیز گفت: وظیفه دولت تامین، عرضه و تولید مسکن در سطح کشور است؛ طرح اقدام ملی مسکن و همچنین طرح جدید جهش مسکن با فرمان رئیس جمهوری و طبق منویات مقام معظم رهبری در دولت جدید اجرایی می شود و ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال در سطح کشور در قالب آن صورت می گیرد.

۷۳ هکتار زمین به شهر بم الحاق می‌شود

حافظی تصریح کرد: با توجه به اینکه در محدوده شهر بم زمین دولتی برای اختصاص به این طرح ها وجود نداشت مشاور مطالعاتی را برای در نظرگرفتن زمینی متناسب انجام داد و ۷۳ هکتار زمین در محدوده جنوب جاده بم بلوار خلیج فارس برای طرح های مسکن درنظر گرفته شده است که کارهای تصویب طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری در حال پیگیری و تصویب است.

به گفته او طرح جهش تولید مسکن در ادامه روند طرح اقدام ملی مسکن قرار دارد و تمامی افرادی که در سال های آینده متقاضی تامین مسکن باشند برای آنها نیز زمین تامین خواهد شد.

معاون معماری و شهرسازی راه و شهرسازی کرمان افزود: تامین زمین و بررسی کارشناسی برای به دست آوردن زمین های مورد نیاز هنوز در حال انجام است و زمین های مستعدی را به عنوان بانک زمین بررسی خواهیم کرد.

خودداری از ساخت و ساز در حریم گسل‌ها

عضو هیات علمی بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در این جلسه درباره تعیین حریم و تدقیق گسل های بم گفت: با توجه به زلزله سال ۸۲ باید از ساخت و ساز روی حریم گسل ها خودداری به عمل آید؛ همچنین بزودی مرکز تحقیقات تعیین حریم انجام می دهد و وجود گسل را در محدوده شهر بم مشخص می کند.

محمد محمدحسنی درباره تداخل این طرح با طرح تفصیلی بم افزود: طبق بند “ض” ماده ۱۴ قانون مدیریت بحران طرح های تفصیلی باید با توجه به اعلام نظر براساس طرح تدقیق گسل ها بازنگری شود و در ابتدا باید تعیین حریم رخ دهد.

طرح تدقیق گسل ها ۵۰۰میلیون تومان اعتبار نیاز دارد

او درباره طرح تدقیق و تعیین گسل های بم نیز بیان کرد: برآورد مالی این پروژه حدود ۵۰۰ میلیون تومان است که با توجه به مشکلات مالی وزارت راه و شهرسازی انتظار می رود مجموعه شهرستان بم برای تامین این مبلغ همکاری لازم را به عمل آورد.

محمدحسنی می گوید در وزارت راه و شهرسازی اولویت های بالاتری وجود دارد و اعتبار این طرح ها در کلانشهرها بر عهده وزارت راه است اما در شهرهای کوچک که مبلغ زیادی اعتبار نیاز ندارد از مجموعه شهر برای تامین مالی کمک گرفته می شود.

او درباره وجود گسل جدید در شهر بم نیز عنوان کرد: بعد از مطالعات پایانی می توان اظهارنظر دقیق تری انجام داد اما یک گسل جوان در بم توسط کارشناسان مشاهده و اعلام شده است.

فاجعه ‌آمیز بودن ترکیب فرونشست و زلزله

محمدحسنی تاکید کرد: در شهر بم بحث فرونشست هم وجود دارد زیرا با توجه به برداشت آب های زیرزمینی ترکیب زلزله و فرونشست فاجعه بدتری را به وجود خواهد آورد.

ساخت و ساز روی گسل‌های قدیم صورت گرفته است

او گفت: گسل افراز بروات یک گسل قدیمی است که گسل جدید عمود بر آن توسط برخی از کارشناسان شناسایی شده است و متاسفانه بر روی گسل قدیم نیز ساخت و سازهایی انجام شده است.

محمدحسنی افزود: تعیین حریم گسل ها برای جلوگیری بیشتر از ساخت و ساز روی حریم گسل است و هر نوع ساخت و سازی بر روی حریم گسل منجر به تخریب می شود.

گفتنی‌ست در پایان این جلسه مقرر شد مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی کرمان کار تهیه طرح تعیین و تدقیق گسل را شروع کند و همزمان گزارش هایی مبنی بر تامین مالی این طرح و اینکه طرح تفصیلی باید منتظر نتیجه این طرح بماند را به شرکت بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی بفرستد تا تصمیم نهایی مبنی بر چگونگی تامین اعتبار آن گرفته شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=76826
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.