فاز اول مگا پروژه” انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران” افتتاح شد

فاز اول مگا پروژه” انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران”، امروز (پنجشنبه) با فرمان رییس جمهوری به صورت ویدیو کنفرانس و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در سیرجان افتتاح شد.

قطعه نخست طرح انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران به طول ۳۰۵ کیلومتر به مناسبت میلاد حضرت محمد (ص)، از خلیج فارس به سیرجان با جمع هزینه کرد در مرحله شیرین‌سازی و خط انتقال تا سیرجان، ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان (ریالی و ارزی) با فرمان ویدیو کنفرانسی رییس جمهور و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار کرمان، مجمع نمایندگان استان کرمان و جمعی از مسئولین استانی و محلی در سیرجان افتتاح شد.

هدف عمده طرح، شیرین ‌سازی و انتقال آب نمک‌زدایی شده، توسط سه خط انتقال از خلیج ‌فارس به صنایع استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد، تامین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتمع‌های تولیدی در حال بهره‌برداری و طرح‌های توسعه مجتمع‌های معدنی و صنعتی، گل‌گهر، مس سرچشمه و چادرملو است. مسیر خط انتقال از غرب بندرعباس شروع و پس از تامین آب مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر، به طرف مجتمع مس سرچشمه ادامه خواهد یافت و در نهایت به صنایع فولادی و معدنی استان یزد منتهی می‌شود.

براساس این گزارش، قطعه نخست انتقال آب از تاسیسات آب شیرین‌کن گل‌گهر به طول ۳۰۵ کیلومتر خواهد بود. قطعه دوم انتقال از گل‌گهر به مس سرچشمه به طول ۱۵۰ کیلومتر و  قطعه سوم انتقال از مس سرچشمه تا صنایع فولادی اردکان ۳۶۰ کیلومتر و انشعاب صنایع معدنی چادرملو ۱۵۰ کیلومتر خواهد بود. در بخش تاسیسات آب شیرین‌کن در فاز نخست به مقدار ۱۸۰ میلیون متر مکعب در سال و ظرفیت تولید آن سالانه ۶۵۰ میلیون متر مکعب خواهد بود.

سایت شیرین سازی آب با ظرفیت ۲۰۰ هزار مترمکعب در روز برای مصارف شرب و صنایع، خط لوله انتقال آب به طول ۳۰۵ کیلومتر، هفت ایستگاه پمپاژ، ۱۰ پست ۴۰۰ و ۲۳۰، ۱۳۲ و ۶۳ کیلوولت و ۱۵۰ کیلومتر خط انتقال نیرو و ۳۳ مخزن تعادلی، ذخیره و مقابله با ضربه آب به ظرفیت ۱۸۷ هزار مترمکعب با سرمایه گذاری ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۱۲۰۰ نفر با حضور مسئولان ملی و استانی دولت و بخش خصوصی به بهره‌برداری رسید.

این پروژه با راهبری ایمیدرو بوده و شرکت‌های گل‌گهر، ملی مس و چادرملو سهامداران این طرح بزرگ هستند.

گفتنی است، شرکت ملی صنایع مس ایران به همراه شرکت سنگ‌آهن گل گهر و شرکت معدنی چادرملو به‌منظور تامین آب مورد نیاز طرح‌های توسعه خود اجرای طرح نمک‌زدایی، انتقال و توزیع حدود ۱۳۲ میلیون مترمکعب آب در سال از خلیج فارس را در دستور کار خود قرار داده‌اند که از این میزان ۴۰ میلیون متر مکعب سهمیه شرکت ملی صنایع مس ایران است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=58047
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.