رئیس اداره میراث‌فرهنگی شهرستان رفسنجان در خصوص خط انتقال آب از خلیج فارس گفت


هیچ خطری دره‌راگه را تهدید نمی‌کند

در پی مشاهده فعالیت‌های عمرانی برای احداث خط لوله انتقال آب خلیج‌فارس در نزدیکی دره‌راگه، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان رفسنجان با تأیید این موضوع، از توقف این فعالیت‌ها خبر داد و اعلام کرد: خطری دره را تهدید نمی‌کند.

 رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری رفسنجان دراین‌رابطه گفت: روز جمعه ۱۷ شهریور و پس از اطلاع از این اتفاق، به منطقه رفتیم و مشاهده شد که ماشین‌آلات عمرانی تا حدود ۴۰۰ متری دره نزدیک شده‌اند.

 وی افزود: فعلاً کار متوقف شده و مدیر پروژه نیز اعلام کرده تا تعیین تکلیف موضوع تصمیمی برای ادامهٔ کار ندارند. ضمن این‌که مقرر شد ادامه کار با هماهنگی اداره میراث انجام شود.

 حسینی با بیان این‌که بنا به گزارش همکاران یگان حفاظت، روز گذشته تجهیزات و ماشین‌آلات از دره دور شده، تصریح کرد: موضوع به اداره کل میراث‌فرهنگی استان اطلاع داده شده و در حال پیگیری از طریق آب منطقه‌ای هستند.

 رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری رفسنجان بر این نکته تأکید کرد که جای نگرانی وجود ندارد و با رایزنی‌های صورت‌گرفته به‌احتمال خیلی زیاد مسیر پروژه تغییر خواهد یافت.

 حسینی بیان کرد: بر اساس شواهدی که در منطقه وجود دارد به نظر می‌رسد مسیر پروژه عمود بر دره‌راگه تعریف شده است، این در حالی است که از لب دره تا شعاع ۵۰۰ متری، حریم این اثر میراث طبیعی است و در این محدوده، زمین هیچ خراشی نباید پیدا کند.

دره‌راگه رفسنجان یکی از پدیده‌های شگفت‌انگیز طبیعی در استان کرمان است که ۱۸۰ متر عرض، ۷۰ متر عمق، ۲۰ کیلومتر طول و ۳۶ هزار هکتار مساحت دارد.

این دره در پی فرسایش خاک به‌وسیله آب رودخانه دائمی گیودری رفسنجان ایجاد شده است. برخی کارشناسان بر این باورند که دره‌راگه از لحاظ ابعاد و طول و عمق در کشور منحصربه‌فرد است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=108642
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.