سرپرست پایگاه ملی محوطه‌های تاریخی جیرفت:


بخش اعظم تپه تاریخی «تم گاوان» جیرفت در اثر فعالیت کوره‌های آجرپزی از بین رفته است

سرپرست پایگاه ملی محوطه‌های تاریخی جیرفت گفت: متأسفانه امروزه تنها بخش کوچکی از تپه تاریخی تم گاوان به‌جامانده و بخش اعظم آن در سالیان گذشته از بین رفته است که احتمالاً بیشتر آن مربوط به زمانی است که کوره‌های آجرپزی در اطراف آن فعال بوده‌اند.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان قادر شیروانی سرپرست پایگاه ملی محوطه‌های تاریخی جیرفت گفت: فصل دوم از کاوش باستان‌شناسی تپه تم گاوان جیرفت که از روزهای پایانی سال گذشته آغاز شده بود، در حال اتمام است.

او افزود: فصل اول کاوش در این محوطه در سال ۹۸ باهدف لایه‌نگاری انجام شده بود و فصل دوم از کاوش باهدف شناخت بیشتر جنبه‌های فرهنگی و تاریخی محوطه و با همکاری دانشگاه جیرفت در حال انجام است.

شیروانی اظهار داشت: این تپه یکی از محوطه‌های چند دوره‌ای حوضه هلیل‌رود محسوب می‌شود که از نظر انجام مطالعات باستان‌شناختی و شناخت جنبه‌های مختلف فرهنگی منطقه حائز اهمیت است و در واقع کاوش این تپه می‌تواند اطلاعات را تکمیل و همچنین خلاء اطلاعات ادوار دیگر را پوشش دهد.

سرپرست پایگاه ملی محوطه‌های تاریخی جیرفت تصریح کرد: بیشترین اهمیت تپه از نظر تاریخی، دارابودن لایه‌های استقراری عصر آهن (پیش از هخامنش) است و اطلاعات تاریخی و باستان‌شناختی ما از این دوره در مناطق شرقی و جنوب شرقی ایران تقریباً اندک است.

شیروانی ادامه داد: امیدواریم که کاوش‌های باستان‌شناختی در محوطه تم (تمب) گاوان ابعاد تازه‌ای را از این سکونتگاه مهم در عصر آهن به‌ویژه از نظر معماری، هنر و ارتباطات فرهنگی روشن سازد.

او افزود: متأسفانه امروزه تنها بخش کوچکی از تپه به‌جامانده و بخش اعظم آن در سالیان گذشته از بین رفته است که احتمالاً بیشتر آن مربوط به زمانی است که کوره‌های آجرپزی در اطراف آن فعال بوده‌اند.

شایان‌ذکر است، تپه باستانی تُم (تُمب) گاوان حدود یک‌کیلومتری شرق شهر جیرفت قرار دارد و در سال ۱۳۴۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته و بر اساس شواهد، سه دوره مهم فرهنگی یعنی عصر مس و سنگ، عصر مفرغ و دوره‌های تاریخی دیگری همچون هخامنشی و اشکانی را در خود نهان کرده است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=116966
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.