خسارت ۱۵ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی بر اثر گرما


‌گرمای شهداد در روزهای اخیر ۴۸۳ نفر را بیمارستانی کرد

افزایش دما طی روزهای گذشته قریب به ۵۰۰ نفر شهروند شهدادی را راهی بیمارستان و خسارت ۱۵ میلیارد تومانی هم به بخش کشاورزی وارد کرد.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، بر اساس گزارشات سازمان هواشناسی، شهداد طی ۲۰ روز گذشته تا کنون گرم‌ترین صبح کشور را در بین ایستگاه‌های هواشناسی کشور داشته است.

مریم پورهاشمی مسئول هواشناسی شهداد گفت: بیشینه دما در شهداد طی ۱۰ روز گذشته ۴۸ تا ۵۱ درجه متغیر بوده است.

فرزانه شعبان‌نژاد رئیس مرکز جامع سلامت شهداد هم در این باره گفت: بر اثر افزایش دما طی ۲۰ روز گذشته تعداد ۴۸۳ نفر بیمار گرمازده به مرکز جامع سلامت مراجعه و از این تعداد ۱۸۵ نفر بستری موقت شدند.

او بیان کرد: بر اثر افزایش دما مراجعه بیماران گرمازده به مرکز نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهداد نیز دراین‌رابطه گفت: افزایش دما باعث شده محصول خرمای منطقه دچار خشکیدگی و ریزش شود.

محسن دهقان عنوان کرد: گرمای شهداد و خاموشی‌های پی‌درپی موتورپمپ‌های کشاورزی نیز علاوه بر اینکه عملکرد کشاورزان را کاهش داده، باعث شده ۲۰ درصد محصول زراعی خشک و خسارت ۱۵۰ میلیاردریالی به بخش کشاورزی وارد شود.

رئیس شورای شهر شهداد هم با اشاره به اینکه شهداد به‌واسطه قرارگرفتن در حاشیه بیابان لوت، قطب گرمایی کره زمین محسوب می‌شود و تابستان‌های داغ و سوزانی دارد، گفت: بخش شهداد در زمره مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته قلمداد می‌شود و مسئولان استان و کشور باید به شهداد نگاه ویژه‌ای داشته باشند و امکانات بیشتری اختصاص دهند.

حجت ابراهیمی‌زاده تصریح کرد: هر ساله با آغاز تیرماه و شروع فصل تابستان مشکل قطعی مکرر آب و برق داریم و شهروندان شهدادی در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنند.

رئیس شورای شهر شهداد با اشاره به اینکه مردم بخش شهداد بابت تعرفه‌های آب و برق هزینه‌های بالایی می‌پردازند، گفت: بیش از سه سال است که مکاتبات و پیگیری‌های زیادی با ارائه مستندات هواشناسی انجام داده‌ایم تا تعرفه برق شهداد از «گرمسیر ۲ به گرمسیر ۱» کاهش یابد؛ اما متأسفانه نسبت به این موضوع بی‌توجهی نشده است.

او همچنین خواستار ارتقای بخش کهن شهداد به شهرستان شد و تصریح کرد: با ارتقای بخش شهداد به شهرستان خیلی از مشکلات منطقه رفع خواهد شد.

محسن محمدی بخشدار شهداد هم با تأیید موارد مطرح شده گفت: افزایش کم‌سابقه دمای شهداد شرایط زندگی را برام مردم سخت کرده و خسارات زیادی در بخش‌های مختلف به‌ویژه کشاورزی و دامی در منطقه وارد کرده است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=119729
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.