مدیرعامل آب منطقه‌ای استان:


آورده سدهای کرمان زیاد شد اما هنوز ۳۰ درصد عقب هستیم

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان با تشریح میزان ورودی آب سدهای استان طی بارش‌های چندروزه اخیر که برخی از آنها رشد چهار برابری داشته، می‌گوید: اما در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ذخیره سدها ۳۰ درصد کمتر است.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایرنا، بارش باران در روزهای اخیر وضعیت ذخایر آبی استان کرمان را اندکی بهبود بخشیده به‌گونه‌ای که مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان در نشست شورای اداری این استان طی روز دوشنبه گفت: در بارش‌های ۲ روز اخیر ورودی آب به سد شهید سلیمانی شهر بافت چهار برابر شده است.

فروردین امسال بود که آژیر قرمز سدهای کرمان با کاهش ۱۹ درصدی ذخیره آب بلند شد و بعضی‌ها خوش‌بین بودند این کمبودها با بارش‌های تابستانه و پاییزی امسال جبران شود که البته جبران نشد و پاییز بسیار کم‌بارشی را پشت سر گذاشتیم تا اینکه زمستان هم شروع شد و دی و بهمن هم بارش خوبی نداشتیم؛ همه ناامید بودند و از روزهای سخت بهار و تابستان می‌گویند.

مسئولان استان هم کاهش آب سدها را از پیامدهای تأثیرگذار این خشکسالی بر می‌شمردند و بر لزوم بازنگری بر مصارف کشاورزی آب تأکید می‌کردند. اما در آستانه سال جدید امید دوباره رویید و خدا خواست و آسمان باریدن گرفت تا اینکه طی ۲ روز اخیر میزان بارش‌های خوبی را در قالب باران و برف در نقاط مختلف استان شاهد هستیم.

بارش‌های پنجم و ششم اسفند در یک سال اخیر برای استان بی‌سابقه قلمداد می‌شود و علاوه بر خوشحالی مردم، تکانی هم به ذخایر آب استان داده به‌گونه‌ای که مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان با اشاره به این موضوع در نشست شورای اداری روز دوشنبه با اشاره به اینکه در بارش‌های ۲ روز اخیر ورودی آب به سد شهید سلیمانی شهر بافت چهار برابر شده است، افزود: میزان بارش‌های استان کرمان تا پیش از بارش‌های اخیر ۲۲ میلیمتر بوده و اکنون به ۴۰ میلیمتر رسیده است.

حمید علیدادی سلیمانی با اشاره به اینکه در سد نسا در شهرستان بم نیز با بارش‌های اخیر یک و نیم‌میلیون مترمکعب ورودی داشتیم، تأکید کرد: در چند نقطه مانند بم، رودخانه شور و قدرونی راور نیز سیلاب داشتیم که البته این سیلاب‌ها، خسارتی نداشت.

او با اشاره به اینکه باتوجه‌به پیش‌بینی بارندگی از روز چهارشنبه هفته جاری، دستگاه‌ها در حال آماده‌باش هستند، خاطرنشان کرد: هم اینک ذخیره سدهای استان کرمان ۲۱ درصد است و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد کاهش دارد که امید داریم با این بارندگی‌ها وضعیت بهتر شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=115687
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.