مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان:


تا پایان برنامه هفتم توسعه تمام پهنه‌های استان سنددار می‌شود

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان کرمان با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر ضرورت حدنگاری اظهار داشت: هویت‌بخشی و صدور اسناد مالکیت برای متر به متر اراضی کشور در قانون جامع حد نگار و اسناد بالادستی تکلیف شده است و باید به‌عنوان یک اقدام فرادستگاهی توسط دستگاه‌های مختلف اجرایی دنبال شود.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از روابط‌عمومی اداره کل ثبت‌اسناد و املاک استان کرمان، ظهر امروز سید مهدی هاشمی مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان کرمان در نشست مشترک با رئیس دادگستری، فرماندار و رؤسای ادارات متولی زمین و مسکن شهرستان راور به بررسی وضعیت و چالش‌های حدنگاری این شهرستان پرداخت.

هاشمی اظهار داشت: یکی از سیاست‌های کلان کشور در برنامه هفتم توسعه اتمام حدنگاری و صدور اسناد مالکیت برای کلیه پهنه‌های سرزمینی کشور است.

او ادامه داد: صدور سند علاوه بر کاهش اختلافات ملکی و حجم ورودی پرونده به محاکم دادگستری، امنیت سرمایه‌گذاری و امکان آمایش سرزمینی را فراهم می‌آورد و نقش بی‌بدیلی در توسعه اقتصادی ایفا می‌کند.

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان کرمان با بیان اینکه حدنگاری اراضی ملی استان پایان‌یافته، تصریح کرد: کارویژه سازمان ثبت‌اسناد و املاک در سال جاری حدنگاری اراضی کشاورزی است که باتوجه‌به اینکه صدور اسناد کشاورزی در گرو رفع تداخل اراضی ملی و غیر ملی است، می‌بایست شهرستان‌ها به‌سرعت اطلاعات موردنیاز را به کمیسیون‌های رفع تداخلات استانی ارسال کنند.

وی با اشاره به اینکه تهیه و تولید نقشه بخش عمده هزینه حدنگاری را در بر می‌گیرد، افزود: برای جلوگیری از تحمیل هزینه به کشاورزان، برای ۷۵ هزار هکتار از اراضی رفع تداخل شده قرارداد نقشه‌برداری منعقد شده و پس از تعیین تکلیف باقیمانده اراضی در کمیسیون‌های رفع تداخلات، قراردادهای جدید به‌سرعت پیگیری می‌شود.

هاشمی با اشاره به اینکه شهرستان راور، کشاورزی محور است، گفت: صدور اسناد مالکیت اراضی کشاورزی می‌تواند زمینه اخذ تسهیلات بانکی را فراهم کند و به اشتغال پایدار و رونق کشاورزی بینجامد.

در ادامه مسلم کاربخش رئیس دادگستری شهرستان راور گفت: یکی از مشکلات کشور عدم شفافیت است و حدنگاری با ایجاد شفافیت در حوزه بااهمیت زمین و مسکن، گام بزرگی در راستای رفع این نقیصه است.

رضا عباسی فرماندار راور نیز در خاتمه بر لزوم ارتقای همکاری و هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی و قضایی در حوزه حدنگاری و افزایش سطح اطلاعات آحاد جامعه از مسائل ثبتی و فواید حدنگاری تأکید کرد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=113664
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.