مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان کرمان:


توسعه دفاتر اسناد رسمی زمینه‌ساز اجرای بهتر قانون الزام به ثبت رسمی معاملات است

سید مهدی هاشمی مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان کرمان گفت: با تصویب قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول، در آینده نزدیک باید کلیه اعمال حقوقی که نتیجه آن انتقال مالکیت عین یا منفعت بیش از دو سال باشد در سامانه ثبت الکترونیک اسناد به ثبت برسد که پیش‌نیاز این امر ایجاد زیرساخت و توسعه دفاتر اسناد رسمی است.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از روابط‌عمومی اداره کل ثبت‌اسناد و املاک استان کرمان، صبح امروز دوشنبه ۱۸ تیر آیین افتتاحیه نخستین دوره کارآموزی پذیرفته‌شدگان سردفتری اسناد رسمی با حضور رئیس‌کل و معاونین دادگستری کل استان کرمان، مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک، رئیس هیئت‌مدیره کانون سردفتران و دفتریاران استان کرمان در سالن شهید نوروزپور برگزار شد.

رئیس‌کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اهمیت جایگاه دفاتر اسناد رسمی گفت: دفاتر اسناد رسمی در کشور ما بیش از صدسال قدمت دارند و مردم با وظایف و مسئولیت‌های این نهاد آشنایی دارند.

او افزود: انتظام‌بخشی به معاملات و مراودات اشخاص حقیقی و حقوقی، در سایه فعالیت دفاتر اسناد رسمی محقق می‌شود.

سید مهدی هاشمی مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان کرمان نیز با بیان اینکه سردفتری اسناد رسمی خاستگاه قرآنی دارد، اظهار داشت: آیه ۲۸۲ سوره بقره که ۱۸ دستورالعمل تجاری مقرر کرده، بر لزوم ثبت معاملات توسط کاتب عادل تأکید دارد و امروزه می‌بینیم بیشتر اختلافات ملکی و حقوقی افراد در اثر معاملات غیررسمی پدید می‌آید، ضرورت و اهمیت این حکم قرآن کریم بیش‌ازپیش عیان می‌شود.

او اضافه کرد: دفاتر اسناد رسمی سنگر دفاع از حقوق مدنی اشخاص است و جایگاه ویژه‌ای در نظام حقوقی و ایجاد بهداشت حقوقی و امنیت معاملاتی در جامعه دارد.

عضو شورای قضایی استان کرمان گفت: فراگیر نشدن فرهنگ ثبت رسمی به مشکلات زیادی در نظام حقوقی و قضایی و ورود حجم عظیمی از پرونده‌ها به محاکم دادگستری منجر شده و باید از آن به ابرچالش دستگاه قضایی تعبیر کرد.

هاشمی افزود: چاره حل این معضل، در گام نخست اتمام حدنگاری است که با تصویب قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول این هدف در آینده نزدیک محقق خواهد شد و در وهله بعد باید فرهنگ ثبت رسمی در جامعه نهادینه و زیرساخت لازم از جمله توسعه دفاتر اسناد رسمی محقق شود.

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان با اشاره به نقش دفاتر اسناد رسمی در تحقق شعار سال گفت: سازمان ثبت با حدنگاری اراضی کشاورزی به ارتقاء امنیت غذایی و با ثبت شرکت‌های تجاری و اجرای مفاد اسناد رسمی، در تداوم جریان تولید و اشتغال اثر مستقیم دارد و در این امر دفاتر اسناد رسمی به‌عنوان بازوهای سازمان ثبت می‌توانند بسیار مؤثر باشند.

عضو دادگاه انتظامی سردفتران و دفتریاران استان کرمان تصریح کرد: اسناد تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی باید منطبق با قوانین و شرع باشد و تلاطمات اقتصادی زندگی، نباید خدای‌ناکرده سلامت کار سردفتران را تحت‌الشعاع قرار دهد و مراقبت کنید افراد فرصت‌طلب و سودجو به شما نزدیک نشوند.

او در پایان ابراز کرد: نظارت مستمر و بعضاً نامحسوس بر نهادهای تابعه در دستور کار جدی ماست و مواردی از قبیل تکریم ارباب‌رجوع، حُسن اجرای قوانین، سلامت اداری و رعایت تعرفه‌های مصوب در دفاتر اسناد رسمی و ازدواج استان به‌دقت رصد می‌شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=119863
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.