رئیس اداره تبلیغات اسلامی:


عَلَم‌گردانی در شهر رفسنجان ممنوع است

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان رفسنجان با بیان این‌که عَلَم‌گردانی در سطح شهر ممنوع است، گفت: عَلَم از نمادهای امام حسین(علیه السلام) است و کسی با آن مخالفت ندارد اما جابجایی عَلَم‌ها در شهر یا اجتماع آنها در یک نقطه چون موجب اذیت دیگران می‌شود و ترافیک ایجاد می‌کند ممنوع است. عزاداران عَلَم‌ها در همان جلوی مسجد عَلَم‌گردانی کنند.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام سیدمرتضی نقیب‌پور شامگاه ۲۶ تیرماه در نشست خبری تشریح مصوبات ستاد شئون اسلامی شهرستان به مناسبت دهه اول محرم، با تسلیت ایام سوگواری امام حسین (علیه‌السلام) و یاران باوفایش، اظهار کرد: امسال هم مانند سال‌های گذشته هیئت‌های عزاداری، مواکب، جلسات خانگی با همان شور و شعور با نظم بیشتری در شهرستان برگزار خواهد شد و مردم خود این عزاداری‌ها را مدیریت کرده و شکوه عشق و ارادت به دستگاه بابرکت اباعبدالله را به نمایش خواهند گذاشت.

 وی با بیان این‌که دستور خود اهل‌بیت این است که اصل را فدای فرع نکنیم، ادامه داد: یعنی بیش از برپایی عزاداری برای امام حسین (علیه‌السلام)، عمل به دستورات آن حضرت و به‌پاداشتن مرام ایشان برای ما مهم‌تر است و دستورات سیدالشهدا نصب‌العین ماست و اگر در عزاداری‌ها اقدامی انجام دهیم که سبب رنجش آن حضرت و اهل‌بیت شود آن عزاداری مقبول نیست.

 نقیب‌پور عنوان کرد: عزاداری برای تقرب به خداست و تقرب به خدا در گرو اطاعت خدا و اهل‌بیت است. برخی اوقات مزاحمت‌ها، بی‌اخلاقی‌ها و بی‌نظمی‌هایی در حاشیه عزاداری اباعبدالله (علیه‌السلام) صورت می‌گیرد که تمام دستگاه را خراب می‌کند و گاهی اوقات ترافیک بی‌جا و مسدودکردن خیابانی حادثه‌ای را رقم می‌زنند که سبب رنجش مؤمنین می‌شود.

 رئیس اداره تبلیغات اسلامی رفسنجان در ادامه مصوبات ستاد شئون اسلامی شهرستان را تشریح کرد و گفت: هر گونه سد معبر در معابر شهری اعم از پیاده‌رو و خیابان ممنوع و کسانی که قصد ایجاد موکب را دارند، نیاز به اخذ مجوز از سوی خدمات شهری شهرداری و راهنمایی‌ورانندگی و شورای هیئت‌های مذهبی دارد.

 نقیب‌پور افزود: برپایی ایستگاه‌های صلواتی که مزاحمتی ایجاد نکند، منعی ندارد؛ اما ایجاد ایستگاه در محلی که ایجاد راه‌بندان و ترافیک می‌کند نیاز به اخذ مجوز دارد.

 رئیس اداره تبلیغات اسلامی رفسنجان تأکید کرد: استفاده از آلات و ادوات موسیقی مانند نی، سنتور و ارگ ممنوع و غیرقانونی است البته طبل و سنج و دمامه‌زنی ایرادی ندارد.

 نقیب‌پور تصریح کرد: استفاده از وسایل نقلیه سنگین اعم از کامیون و کمپرسی برای جابه‌جایی عزاداران و علم‌ها ممنوع است، همچنین ساعت پایانی عزاداری‌ها در سراسر کشور ساعت ۲۳ اعلام شده؛ لذا ادامه‌دادن عزاداری بعدازاین ساعت منوط به این است که آلودگی صوتی و مزاحمت برای مردم ایجاد نکند.

 به گفته او، شهروندان از استفاده زنجیرهای تیغ‌دار و کارهایی که وهن تشیع است و حرمت شرعی دارد، خودداری کنند.

 وی افزود: خدای‌نکرده اگر خلاف‌شرعی در هیئتی رخ داد شهروندان خود تذکر دهند و امربه‌معروف کنند.

 رئیس اداره تبلیغات اسلامی رفسنجان با بیان این مطلب که علم‌گردانی در سطح شهر ممنوع است، تأکید کرد: علم از نمادهای امام حسین (علیه‌السلام) است و کسی با آن مخالفت ندارد؛ اما جابه‌جایی علم‌ها در شهر یا اجتماع آنها در یک نقطه چون موجب اذیت دیگران می‌شود و ترافیک ایجاد می‌کند ممنوع است. عزاداران علم‌ها در همان جلوی مسجد علم‌گردانی کنند.

 نقیب‌پور تصریح کرد: اجتماعات در سطح شهر و دسته روی هیبت‌ها اگر در مسیری که ایجاد ترافیک نمی‌کند هیچ مشکلی ندارد؛ اما اگر ایجاد راه‌بندان می‌کند باید حتماً با راهنمایی‌ورانندگی هماهنگ شود.

 وی همچنین گفت: نصب بنرهای تبلیغاتی عزاداری در سطح شهر ایراد ندارد که نام سخنران و مداح با هم باشد و سخنران حتماً باید از روحانیت باشند و نصب بنرهایی که تنها نام مداح در آن درج شود، ممنوع است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=106640
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.